Connect with us

Espor

Dünya Şampiyonası’nın ADC meta’sı 2 şampiyon tarafından şekillendirilmiş gibi görünüyor

Dünya Şampiyonasında her şeyin üstünde tüyler var

Dünya Şampiyonası

Son bir hafta boyunca, 2023 League of Legends Dünya Şampiyonası’ndaki hem play-in aşaması hem de İsviçre aşaması için oynanan birçok oyunda sonuçların alt koridor aracılığıyla belirlendiği görüldü. Marksmen rolü için iki güçlü AD şampiyonu meta haline geldi, ancak yalnızca biri bu rolde öne çıkmış durumda.

Xayah ve Kai’Sa şimdiye kadar etkinliğin en çok oynanan ADC şampiyonları olmuştur, ilki turnuvanın başlangıcından itibaren 29 kez oynanırken, ikincisi 34 kez oynanmıştır. Ancak bu iki şampiyon arasında, sadece beş kez yasaklanan Kai’Sa’nın oyuncular için daha fazla seçilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Xayah ise 16 kez yasaklanmıştır.

Buna rağmen, İsyancı, çok sayıda maçta ona karşı geldiği ve son on günde gerçekleşen altı yakın karşılaşmayı da içeren birçok kez boşa çıkardı. Genel olarak, Liquipedia’ya göre Xayah, son on günde Dünya Şampiyonası boyunca şaşırtıcı bir%72.1 galibiyet yüzdesine sahip, Kai’Sa ise karşılaştırmada mütevazı bir%44.1 galibiyet yüzdesine sahip.

Her iki şampiyon da farklı takım kompozisyonları için bol miktarda ateş gücü getiriyor ve Kai’Sa, takım savaşlarında düşmanın arka hattına saldırmaya veya kaçan hedefleri takip etmeye izin veren benzersiz bir hareketlilik türü sağlıyor. Pasif hasarı ile orta-geç oyunu cehenneme dönüştürebilir ve rakipleri kolayca paramparça edebilir.

Xayah, kendi türünde bir çeşit etkileşim veya takip potansiyeline sahip olmayabilir, ancak hayatta kalmaya çalışan ADC’ler için son derece kullanışlı olan farklı kit parçalarına sahiptir. Bladecaller’ın kökü ile kendi türünde bir tür alan kontrolü sunar ve ultisi Featherstorm ile her türlü etkileşimden sağ çıkabilir.

Kendi koruma mekanizmasını sunarak, Xayah, profesyoneller için mükemmel bir şampiyondur, kendilerine daha fazla yetebilen ve saf mekanik beceriyle takım savaşını ele geçirebilen oyuncular için. Elbette, profesyonel League, takım oyununa çok daha bağlıdır, ancak çevresi sarıldığınız ve kendiniz için savaşmak zorunda kaldığınızda bir yedek planınızın olması her zaman iyidir.


G2, Worlds’te Batı’nın en iyi takımı unvanı için yarışı lider götürüyor

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor