Connect with us

LoL

Şampiyonluk Ligi 1. Hafta Maçlarında Neler Oldu? Kimler Ön Plana Çıktı?

League of Legends Şampiyonluk Ligi 20 Ocak itibariyle başladı. Herkesin büyük bir ilgiyle beklediği Şampiyonluk Ligi takımların inanılmaz rekabetine ve birçok sürprize tanık oldu. İşte ilk hafta oynanan maçların kısa bir değerlendirmesi!

1. GÜN

BAUSuperMassive – 1907 Fenerbahçe

Fenerbahçe iyi başladığı maçta altın farkını da büyük ölçüde arttırdı. Zeitnot’un koridorda yaptığı hata yüzünden 1907 Fenerbahçe alt koridoru avantaj sağladı. Maçın başından beri üstün gittikleri maçta 1907 Fenerbahçe bir türlü sonuca gidecek hamleyi gerçekleştiremedi maç gereksiz yere uzadı. Bu maç buradan dönmez diye yayını kapayanların bile olduğu o anlarda SuperMassive zoru başararak yapılan hataları değerlendirdi ve maçı galibiyetle sonuçlandırmayı başardı. Maçın yıldızı oynadığı Xerath şampiyonu ile yeni yıldız GBM oldu. Fabfabulous’un da iyi bir maç çıkarabildiğini söyleyebiliriz fakat Thaldrin üstünlüğü kurdukları anda yaptığı ilginç eşya seçimiyle eleştirileri üstüne çekti.

Royal Bandits – HWA

Şampiyonluk Ligi’nin kesinlikle sürpriz maçıydı ve hiç beklenmeyen bir sonuç yaşandı. Elbette kağıt üstünde Royal Bandits üstün taraf olarak gözükse de HWA’nın da bir galibiyet şansı vardı. Fakat hiç kimse HWA’nın rakibine skor vermeden bu maçı galip bitireceğini tahmin etmezdi. HWA bu maçı baştan sona üstün ve doğru bir şekilde oynayarak rakibini 13-0 mağlup etti. Trix’in Sejuani oyunuyla çok iyi işler çıkardığını ve erken oyunda takımına harika avantajlar sağlayarak takımının üstünlük kurmasına büyük katkı sağladı. Özellikle takımının orta koridorunda bulunan Malzahar’ın Swain karşısında rahat edemeyeceğini tahmin ederek Swain üstüne oynayan Trix, Swain’i geri düşürmeyi başarınca hem Swain çok işlevsizleşti, hem de zaten güçlü olan Malzahar oyunda büyük üstünlük kurdu. Achuu iyi bir agresiflik göstererek rakip alt koridoruna rahat vermedi. Malrang gerçekten kötü bir oyun çıkarırken Cepted ise Swain şampiyonuyla geri düşünce çok işlevsizleşti ve bir şey yapamadı. Maçın MVP’si erken oyunda yaptıkları ile Trix oldu.

Galakticos – YouthCrew

YouthCrew maça ban/pick ekranında geri düşerek başladı. Kendilerine Malzahar alırken karşıya Tahm Kench bırakmak gibi büyük bir hata yaptılar ve Malzahar’ın ultisi ile olan etkinliğini nerede sıfıra indirdiler. Galakticos takımı Tahm Kench alarak zaten Malzahar’a karşı büyük bir üstünlük kurmuşken bir de Kog’Mav seçerek ban/pick ekranında galip şekilde ayrıldı. YouthCrew maça etkili başlamış olsa da birkaç iyi hamlenin ardından alt koridorda yapılan hata ile geri düştü. Geri düşen YouthCrew rakibinin kar topu etkisine karşılık veremedi ve maçı kaybetti. J1mmy Kog’Maw ile iyi bir oyun sergileyerek 8/0/9’luk K/D/A istatistiği ve %100 skor katkısı elde etti. Tabii ki bunları yapan bir oyuncu maçın MVP’si ödülünü de kazanmış oldu. Backlund’un Zoe’si de YouthCrew’i sürekli dürterek istedikleri hamleleri yapmasını engelledi.

Team Aurora – Dark Passage.Dominos

Dark Passage takımının Kore’li oyuncuları maça damga vurdu ve harika bir performans sergilediler. Oyunun başından beri maça hakim olarak maçı sürdüren ve tamamlayan DP, Şampiyonluk Ligi’nde yer alan rakiplerine gözdağı verdi. Aurora tarafında ise oyuncular beklenilenin altında bir performans sergiledi. 2/0/10’luk K/D/A’sı ve %92 skor katkısı ile rakibine harita görevi bırakmayan KaKAO maçın MVP’si oldu. Çaylak Kore’li Lucete ise izleyenlere iyi bir Azir performansı izleterek kendini tanıtmış oldu.

2. GÜN

Team Aurora – Galakticos

Galakticos takımının Rare’ye Nasus verdiği maçta rahat biçimde güçlenen Rare, takım savaşlarını rahat bir biçimde takımına kazandırdı. Wisdom takımını erkenden öne geçirip birçok harita görevini takımına kazandırmış olsa da Rare’yi gelişim aşamasındayken durduramayınca ortaya çok güçlü bir Nasus çıktı. Galakticos oyuncuları Nasus’a güzel imkanlar sağlarken maç boyunca da iyi bir performans gösterdiler. Backlund ikinci maçında da güzel bir oyuna imza atarak Yükselme Ligi’ndeki performansını Şampiyonluk Ligi’ne de yansıtacağını kanıtlamış oldu. Maçın MVP’si ise gösterdiği Nasus performansıyla Rare oldu. Aurora oyuncuları ligdeki ikinci maçlarında da beklentilerin altında kaldı.

Dark Passage – BAUSuperMassive

Maç eşit bir şekilde başladı ve eşit şekilde devam ediyordu fakat yapılan bir takım savaşında SUP galip geldi ve yaptığı muhteşem rotasyonlarla rakibine uzun süre kule vermedi. Alınan ejder güçlendirmeleri ve baron ile iyice güçlenen SUP, oyunu bitirmek için rakibinin hata yapmasını beklerken o hatayı Dark Passage ekibinin en kritik ismi Ruve yaptı. Bu hatayı affetmeyen SUP, devamında maçı bitirdi. GBM cebinden Ziggs tercihi çıkarttı ve gösterdiği 2/0/5’lik performans ile MVP oldu. SUP takım olarak iyi işler çıkartırken Zeitnot’da ön plana çıkan isimlerdendi.  Dark Passage tarafında aslında işlerin o kadar kötü olmamasına rağmen yapılan hatanın telafisi olmadı.

YouthCrew – HWA

YouthCrew alt koridoru rakiplerine büyük üstünlük kurarak başladı. Trix yine takımına erken oyunda büyük avantajlar sağlarken YC ekibinin alt koridordaki etkisini Mojito yaptığı baskınlarla arttırdı. Fakat Mojito art arda alt koridora yaptığı baskınlarda takımına büyük bir avantaj sağlayamadığı gibi rakibinin verdiği güzel karşılık ile hem kendisinin hem de alt koridorunun geri düşmesine sebep oldu. Bu andan sonra yavaşlayan maçta iki taraftan birinin maçı koparacak bir hamle yapması gerekiyordu. O hamle ise büyük bir sorumluluk alan Mojito’dan geldi. Rakibi Trix’i ters yerde yakalayan Mojito inanılmaz bir agresiflik göstererek rakibini kendi takımının yanına yolladı ve rakip ormancıyı katletmeyi başardı. Rakip ormancının ölmesinin ardından hemen baron güçlendirmesini alan YouthCrew ardından kar topu etkisini kullandı ve maçı kazanmayı başardı. CoCo ve Zzus iyi performans sergiledi. CoCo’nun Azir performansı etkileyiciydi ve MVP ödülünü kazanmayı başardı. Madness agresifliğinden bir şey kaybetmediğini gösterirken Elwind’in Ornn’u rakipte bulunan Braum yüzünden pek etkili göremedik.

1907 Fenerbahçe – Royal Bandits

Malrang aldığı Jax şampiyonu ile erken oyunda yaptığı baskınlarla hem takımını öne geçirdi hem de izleyenleri etkiledi. Maç boyunca iyi performans gösteren Malrang, maçın kopuş anında da sahneye çıktı ve rakibinden vadinin alametini çalmayı başardı. Vadinin alametini çaldığı sırada çıkan uzun süreli takım savaşında Cepted büyük işler yaparak takımını avantajlı konuma getirdi. Avantajını iyi değerlendiren Royal Bandits, yaptığı doğru hamleler ile sonuca gitmeyi başardı. HolyPhoenix etkili bir performans sergileyerek eski günlerini hatırlattı. Padden ise erken oyunda Malrang’ın baskınları sonucu geri düştü ve pek toparlanamadı. 1907 Fenerbahçe takımının tek ayakta kalan oyuncusu Frozen olarak gözüktü. Chaser ise bir türlü kendinden beklenen performansa çıkamadı. Ligde yine Ornn’a karşı alınan bir Braum gördük ve Ornn’un etkisi baya azaldı. Maçın MVP’si ise gösterdiği Ryze performansıyla Cepted oldu.

3. GÜN

Team Aurora – HWA

Henüz maçın 5. dakikasında orta koridorda çıkan savaş sonucu Naru 2 skor olarak rakibine kıyasla çok fazla öne geçti. Wisdom’un da iyi bir performans ortaya çıkarmasıyla harita görevlerini de kazanan Aurora, orta koridorda çıkan savaşı kazanmasıyla birlikte maçı tamamen eline aldı. En son baron tarafında HWA son şansını kullandı ve güzel bir takım savaşı başlatmasına rağmen orada Panky’nin mükemmel Gnar ultisi ve Naru’nun harika Azir performansıyla Aurora o savaştan da galip ayrılmayı başardı. Ardından rakibine kıyasla büyük üstünlük kuran Aurora, yapılan takım savaşlarını da kazanarak oyunu bitirmeyi başardı. Maçın MVP’si 10/2/6’lık K/D/A’sı ile Naru oldu. Naru eski performansını hatırlatırken Panky ile Wisdom da çok iyi bir maç çıkardı. HWA takımı maçın başında geri düşünce kar topu etkisine yenik düştü ve takım savaşlarında Gnar ultilerinden ve Azir’in askerlerinden kaçamadılar.

BAUSuperMassive – Galakticos

Stomaged’in daha 2. dakikada yaptığı baskın ile rakibi katleden ve orta koridor hakimiyetini kazanan SUP, aynı zamanda Zeitnot – SnowFlower ikilisinin de iyi bir oyun sergileyerek alt koridoru domine etmesiyle maça üstün başladı. Üstün durumda iken nasıl oynanacağını gösteren SUP, 25. dakikada 8 kule ve inhibitör almışken rakibine hiç kule vermemişti. Bu gerçekleşirken aradaki skor farkı ise sadece 2’ydi. Makro oyun olarak güzel işler başaran SUP, rakibine şans tanımadan maçı sonlandırmayı başardı. Zeitnot – SnowFlower ikilisi alt koridorda çok iyi işler başardı ve izleyenleri etkiledi. Maçın MVP’si ise 5/2/4’lük oyunuyla Zeitnot oldu. GBM yine iyi bir performans sergileyerek çizgisini korudu. Stomaged ise 3 maçın arasından en etkili maçını oynadı.

YouthCrew – Royal Bandits

20. dakikaya kadar skor ve kulenin alınmadığı maçta sessizliği bozan Royal Bandits oldu. İlk kule ve ilk kanı alan Royal Bandits, kar topu etkisini iyi kullandı ve güzel rotasyonlar ortaya koydu. Ejder ve baron gibi görevleri de yerine getiren Royal Bandits, rakip takıma kıyasla çok fazla öne geçti. Cepted Cassiopeia ile 5/0/2’lik performans sergileyip MVP olurken, Broken Blade’nin Urgot performansı Elwind’e karşı üstün göründü. Maç sonunda Madness’in sosyal medya hesabından “iyi olan alt koridor kazandı” yazması destek oyuncusu Zzus’dan şikayetçi olduğunu gündeme getirdi.

1907 Fenerbahçe – Dark Passage.Dominos

20. dakikaya kadar eşit devam ettiğini söyleyebileceğimiz bu maçta 1907 Fenerbahçe ekibi üst koridorda iki skor alıp bir de üstüne kule alınca avantajı tamamen kendi tarafına çevirdi. Dark Passage farkı kapatmak için rakiplerinin hatalarını değerlendirdi ve baronu da almayı başardı. Maça eşitliğin geldiği dakikalarda DP tarafında yaşanan anlaşmazlık sonucu 1907 Fenerbahçe takım savaşından avantajlı bir biçimde ayrıldı. Avantajı bir de baron ile süsleyen ekip ardından rakiplerini teker teker avlayarak galip gelmeyi başardı. Maçın MVP’si 3/1/4’lük skorla Frozen olurken, Thaldrin ve Padden da iyi oyun çıkardı. Dark Passage o kadar da kötü bir performans sergilemediği maçta anlaşmazlıklar ve hatalar yüzünden maçı kaybetti.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL