Connect with us

LoL

2018 Türkiye Büyük Finali: Royal Bandits (RB) – Bahçeşehir SuperMassive (SUP) karşılaşmasında neler yaşandı?

Büyük heyecanın yaşandığı TBF 2018 finaline bir de böyle göz atalım!

Heyecanın arttığı TBF’de bizi muhteşem maçların beklediği, ligin başından sonuna ve yarı finallerdeki maçların çok güzel olmasından belliydi. Bahçeşehir SuperMassive’in şampiyonluğuyla sonuçlanan final serisinin detayları burada.

Bahçeşehir SuperMassive ( SUP ) vs Royal Bandits ( RB ) 1. Maç

Günün ilk karşılaşması SUP-RB maçıydı. RB’nin kırmızı tarafı seçtiği eşleşmenin seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • SUP: Draven – Irelia – Morgana / LeBlanc – Ryze
 • RB: Urgot – Akali – Rakan / Gragas – Kindred

Seçimler :

 • SUP fabFabulous: Ornn – RB Broken Blade: Sion
 • SUP Stomaged: Xin Zhao – RB Closer:Graves
 • SUP GBM: Aatrox – RB Abbedagge: Cassiopeia
 • SUP Zeitnot: Kai’sa – RB Freeze: Varus
 • SUP SnowFlover: Alistar – RB Dumbledoge: Tham Kench

Oyun başında herkesin beklentisi SUP’un tecrübesinden dolayı oyuna önde geçireceğiydi. Oyun başında alt koridorda 4’e 4 takım savaşında 2 skor bulan SUP maça önde başladı. 10. dakikada RB’nin ormancısı geri kalsa da orta ve üst koridor yardımıyla Alev Ejderini aldı. 13. dakikada alt koridorda dağınık takım savaşına orta koridorlar katılmazken; RB 3 skorla birlikte bir de kule çıkarırken SUP buna hiçbir cevap veremedi. 16. dakikada Alamet için çıkan savaşta GBM, Closer’ı aradan çıkarsa da devam eden savaşta RB başka oyuncu kaybetmeden katliam yaptı. Bu savaştan sonra dış kuleleri her koridordan alan RB oyunda üstünlüğü ele geçirdi. 22. dakikada Baron’a başlayan RB, Abbedagge’nin Stomaged’i engellemesiyle kolayca Baron alsa da Baron çukurunda sıkıştı. SUP Baron çukurunda istediklerini yapamayıp Abbedagge’yi erken düşüremeyince RB tekrar katliam yaptı. Alt koridordan RB, Baronlu minyonlarla oyunu 25. dakikada kapattı ve seride 1-0 öne geçti.

Maçın istatistikleri

Royal Bandits ( RB ) vs Bahçeşehir SuperMassive ( SUP ) 2. Maç

Günün ikinci karşılaşması RB-SUP maçıydı. SUP’un kırmızı tarafı seçtiği eşleşmenin seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • RB: Aatrox – Morgana – Akali/ Gragas – Trundle
 • SUP: Draven – Irelia – Ryze / LeBlanc – Cassiopeia

Seçimler :

 • RB Broken Blade: Sion – SUP fabFabulous: Urgot
 • RB Closer: Graves – SUP Stomaged: Xin Zhao
 • RB Abbedagge: Galio – SUP GBM: Orianna
 • RB Freeze: Xayah – SUP Zeitnot: Ashe
 • RB Dumbledoge: Rakan – SUP SnowFlover: Tham Kench

Maçta SUP kitle kontrol odaklı bir takım kurarken RB bir önceki maça yakın bir takım kompozisyonu kurdu. İlk kanı Stomaged henüz başlarda karşı ormanda yakalanan Closer’dan aldı. Daha sonra alt koridorda üstün olan SUP bir skor ve kuleyi alıp ejderi de hanesine yazdırdı. Alt koridorda diğer bir takım savaşında 2’ye 2 bir değişimle çıkan taraflar 15. dakikaya kadar sakin bir maça devam etti. Urgot ve Vadinin Alameti’yle beraber bir skor ve bir kule daha çıkaran SUP maçı git gide kopardı. RB, Urgot’a cevap bulamayan geri düştü ve üst koridorda koordineli yaptıkları takım savaşından 1 skor çıkarırken üç skor kaybettiler. 20. dakikada yine RB’nin başlattığı savaşta 2’ye 2 bir değişim olsa da SUP 3. ejderi aldı ve barona doğru ilerledi. 27. dakikada Baron’a giren SUP Baron’u ve katliamı aldı. Maçı koparan bu hamleden sonra alt ve orta koridordan baronla beraber inhibitörü alan SUP, 33. dakikada maçı rahatça bitirebildi. Seriyi 1-1’e getirirken SUP bu maç özelinde Ashe ve Urgot seçimlerini çok iyi değerlendirdi.

Maçın istatistikleri

Bahçeşehir SuperMassive ( SUP ) vs Royal Bandits ( RB ) 3. Maç

Günün üçüncü karşılaşması SUP-RB maçıydı. RB’nin kırmızı tarafı seçtiği eşleşmenin seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • SUP: Draven – Irelia – Ryze / LeBlanc – Cassiopeia
 • RB: Urgot – Akali – Rakan / Gragas – Xin Zhao

Seçimler :

 • SUP fabFabulous: Aatrox – RB Broken Blade: Sion
 • SUP Stomaged: Trundle – RB Closer: Kindred
 • SUP GBM: Orianna – RB Abbedagge: Zoe
 • SUP Zeitnot: Varus – RB Freeze: Ashe
 • SUP SnowFlover: Braum – RB Dumbledoge: Tham Kench

Bu maçta RB oyunu baştan sona üstün olmaları gerektiği bir kompozisyon kurdu. SUP ise alt koridorda üstün, üst koridorda ise hasar odaklı bir şampiyon seçti. Oyun başında SUP karşı ormana girip kırmızıyı çaldı ve Kindred’ı geri düşürdü. Alt koridorda 2’ye 1 değişim yaşandı. Bu 2 skor da Kindred’a gitti. Kendini toparlayan RB üst koridorda 3. skorunu da aldı. 13. dakikanın sonunda alt koridorda başlayan savaşta 1 skor alan SUP ejdere döndü. Sonrasında RB’nin tekrar ejder çukurunda istediği savaşta, RB 1 skor verse de katliam yapan taraf oldu. Orta koridoru zorlarken iki skor veren RB, kendi ormanında fabFabulous’u yakaladı ve o skoru da Zoe’ye verdi. 20. dakikada RB kendi ormanındaki savaşta Dumbledoge’u kaybetse de iki skor aldı ve sonrasında ejderi de hanesine yazdırdı. Orta koridordaki takım savaşında RB’nin yine 2’ye 1 değişimle çıkması oyunu iyice onlara döndürdü. Orta koridoru çok zorlayan RB üstünlüğünü kullanamadı ve 2 skor verdi. Bu savaştan sonra Baron’a yönelen SUP’u durdurmaya çalışırken iki skor daha veren RB baronu da kaybetti. Baron’u aldıktan sonra üst koridor dış kulelerini alan SUP, Baron bitmeden orta koridor dış kulelerini de bitirdi. Geri dönen SUP’a karşılık vermek isteyen RB son orta dış kulesini aldı ve geri çekildi. Ayrık ittirme yaparken yakalanan Broken Blade’i alan SUP hızlıca Baron’u da aldı ve orta koridordan baskıyı arttırdı. İnhibitör ve 2 skor çıkaran SUP 3’e 5 i iyi değerlendirdi ve üst koridor inhibitörünü de açtı. Son baskı olarak alt kuleye dayanan SUP 4 skor alarak oyunu kazandı. Bu maçta göze en çok çarpan şey ise genç oyuncularla dolu RB’nin en büyük sıkıntısının tecrübesizlik olduğuydu.

Maçın istatistikleri

Royal Bandits ( RB ) vs Bahçeşehir SuperMassive ( SUP ) 4. Maç

Günün dördüncü karşılaşması RB-SUP maçıydı. SUP’un kırmızı tarafı seçtiği eşleşmenin seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • RB: Aatrox – Akali – Trundle / Orianna – Olaf
 • SUP: Draven – Irelia – Pyke / Graves – Kindred

Seçimler :

 • RB Broken Blade: Urgot – SUP fabFabulous: Ornn
 • RB Closer: Poppy – SUP Stomaged: Gragas
 • RB Abbedagge: Ryze – SUP GBM: Xerath
 • RB Freeze: Xayah – SUP Zeitnot: Varus
 • RB Dumbledoge: Rakan – SUP SnowFlover: Tham Kench

SUP’un kompozisyonunun sınırlı hasarı varken RB hasar odaklı güçlü bir kompozisyon aldı. RB bu maça geride girmesi ve ilk kez bu arenaya adım atmasından dolayı maç onlar adına fazla zorluydu. 4. dakikada alt koridora baskın atan Closer yanlış pozisyonda kaldı ve düştü. Sonrasında Stomaged orta koridora baskıyla Abbedagge’nin sıçrasını aldı. 6. dakikada alt koridora 4 kişilik baskı yapan RB hem kuleyi aldı hem de 2 skor çıkardı. Bu arada sıçrası olmayan Abbedagge’ye baskına gelen Stomaged, GBM’e 1 skor bıraktı. Sıçrası gelmeden Abbedagge’ye bir daha baskın atan SUP GBM’e skorları gizliden gizliye taşımaya başladı. Sonra tekli skorlarla ilerleyen maçta üst koridora rotasyon yapan RB’ye karşı orta koridordan vadinin alametini açan ve onunla ilerleyen SUP, 2 kule aldı ve 3. kulenin de canını yarıya indirdi. Kuleyi savunmaya gelen RB üyelerinden ikisini düşüren SUP tarafından tek kayıp fabFabulous’tu. 18. dakikada orta koridorda çıkan takım savaşında 3 skorla önde ayrılan RB adına en kötü haber alınabilecek bir objektif olmamasıydı. 21. dakikada da 3’e 2 skor değişimiyle skorda ve altında eşitliği yakalayan RB için tek problem GBM’di; hiç düşmeyen oyuncu 6/0/3’e gelmişti. RB orta koridorda yaptığı baskı sayesinde 2 skor ve 1 kule alsa da dönüşte GBM ultisiyle Freeze’i düşürdü. Bir sonraki pozisyonda Closer’ın agresif oyunundan dolayı 1’e 1 değişiklik olsa da SUP ekstra olarak bir de alev ejderini hanesine yazdırdı. Sonrasında 2 skor alan RB baronu alarak oyunda öne geçti. RB’nin durmadan baskın oynamaya çalışmasıyla her ne kadar bütün dış kuleleri alsalar da SUP iç kuleleri rahatça koruyabildi. RB baskın oynamak için çok agresif hamleler yapması hatalara sebep oluyordu. Her ne kadar skorlar karşılıklı olsa ve skorlar eşit olarak yükselse de oyunda GBM 9/0/7 olmuştu. Hızlı bir şekilde baronu alan RB hemen orta koridorda bir takım savaşı çıkardı. 3 kayıp veren RB, karşısında sadece bir skor alabildi. Baronu alsalar da 4’e 2 olarak maçı tutamayan RB maçı kaybetti. 3-1 seriyi kazanan SUP TBF’nin galibi, kupanın sahibi oldu.

Maçın istatistikleri

Bizi Worlds’de temsil edecek SUP’un rakipleri ve Worlds hakkında her şeyi anlatacağımız yazımızda görüşmek üzere…

1 Yorum

1 Comment

 1. Okan

  17 Eylül 2018 - 14:55 at 14:55

  Royal bandits ilk maç bizi baya heyecanlandırdı da devamını getiremedi yazık oldu. Dünya şampiyonasında rb yi görmeyi tercih ederdim şahsen

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAÇIRMAYIN

LoL