Connect with us

Dota 2

2019’un en iyi Dota 2 oyuncuları!

2019’un en iyileri sizce kimlerdi?

en çok kazanan esporcular

2019 yılını geride bıraktık. Bir Dota Pro Circuit daha bitti, The International 9 geçti ve yeni sezona yavaş yavaş başladık. Peki 2019’u hangi oyuncular iyi geçirdi?

5) Xu “fy” Linsen – PSG.LGD

2012’den beri Dota 2 sahnesinde olan tecrübeli, emektar oyuncu konu tutarlılık ve oyuna etki olunca belki de ilk sıraya yazılmalı. DPC başından itibaren Secret, Virtus Pro, Evil Geniuses ve PSG.LGD arasında büyük bir çekişme başladı. The International 2019’da PSG.LGD üçüncü olabildiyse burada aslan ayı kesinlikle fy’ın olmalı. Hem kaptan olarak hem de support olarak muhteşem bir performans gösterdi bu yıl.

4) Clement “Puppey” Ivanov – Team Secret

Puppey ile ilgili artık ne yazsak, ne desek bilemiyoruz. Bu sene 29 yaşına giren oyuncu kesinlikle yaşlandığını oyununa yansıtmıyor. Aksine yıllanmış şarap misali her yıl tecrübesiyle fark yaratmaya devam ediyor. Her ne kadar oyun mekaniklerini eskisi kadar iyi gerçekleştiremese de tecrübesi ve oyun bilgisiyle kaptan Puppey bu sene de takımını The International’da dördüncü yaparak ilk 4’e girmeyi başardı. Sözü daha fazla uzatmadan bir Puppey sözüyle oyuncunun mentalitesini özetleyip sıradaki oyuncumuza geçelim. “Herkes Carry/Support/Ganker kelimelerini unutmalı, bunlar sadece çöp. Eğer yararlı olmak istiyorsanız, oyunu kazanmak istiyorsanız, tüm kahramanlarla oynayabilmeniz gerekiyor, carry oynamanız gerekince bebek gibi ağlayarak kimseye fayda sağlayamazsınız.”

3) Kuro “KuroKy” Takhasomi – Nigma (Eski Team Liquid oyuncusu)

2010’dan beri Dota sahnesinde olan KuroKy’de aynı Puppey gibi. Her ne kadar takımı DPC sezonuna istenilen başlangıcı yapamasa da kaptan KuroKy süreci çok iyi yönetti ve sezon sonu istenilen yere gelmeyi yine başardılar. MATUMBAMAN”ı takımdan göndermeyi göze aldı, onun yerine w33 getirildi. Takım kısa sürede birbirine uyum sağlayıp başarılarını elde etmeye tekrar başladı. TI9 geldiğinde ise muhteşem bir Lower Bracket performansıyla finale kalmayı başardılar. Finalde her ne kadar OG’ye yenilmiş olsalar da Team Liquid, yeni Nigma, ve KuroKy için bu yıl bir hayli iyi geçti.

2) Hector “K1” Antonio Rodriguez – beastcoast (Eski Infamous ve Team Anvorgesa oyuncusu)

The International’da her zaman sürpriz bir takım olur. TI5’te CDEC’in finale kalması, Newbee’nin TI4’ü kazanması ve bu senenin Infamous’u. Genç, Güney Amerikalı kadrosuyla Infamous’un gruplardan çıkabilmesini bile kimse beklemiyordu. Takımın 7-8. sırada bitirebilmesinin en büyük etkeni ise kesinlikle K1’dı. K1, takım arkadaşlarıyla beraber adeta 2019’un yükselen yıldızı oldu. Önümüzdeki sene beastcoast’ta mücadele olacak olan oyuncu bakalım bu performansının üzerine çıkabilecek mi?

1) Anathan “ana” Pham – OG

1 yıl önce olsa burada OG’nin kaptanı N0tail veya mid oyuncusu Topson olurdu. Fakat bu sene ana’nın olması gerekiyordu. Peki neden? TI8 zaferinin ardından takımda yedek olarak kalan ana’nın yokluğunda takım baya bir sıkıntı çekti. Neredeyse ilk 8’e giremeyip TI9 için ön eleme oynamaları gerekecekti. Fakat ana takıma döndü ve 2 Major sıralaması ve 1 Minor sıralamasıyla takım DPC’de ilk 8’e girmeyi başardı. TI9 boyunca da ana takımın işleyen çarkının her zaman ortasında yer aldı. Gerek Carry IO oyunları olsun, gerek Ember Spirit maçları olsun ana kesinlikle TI9’un MVP’si olmayı haketti ve bizce yılın en iyi oyuncusuydu.

Espor yazarı, içerik üreticisi. Gazi Üniversitesinde, Elektrik-Elektronik Mühendisi olmaya çalışan acımasız bir defans oyuncusu. Şef Editör, he bir de Fenerbahçeli. DM atın ben size dönerim.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2