Connect with us

Arena of Valor

2019’un En Popüler Espor Oyunları

Karşınızda 2019’un en popüler 5 oyunu!

espor 2019

Geçtiğimiz sene bize oyun ve espor sektörünün ne kadar büyüdüğünü yapılan organizasyonların izlenme sayılarıyla kanıtladı. Milyonların izlediği bu etkinliklerin detaylı incelendiği yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda 2019 senesinde en çok izlenen haliyle en popüler beş espor oyununa bakıyor olacağız:

#5 – Arena of Valor

espor Arena of Valor
Listenin 5.sırasında bir mobil oyun var.

Arena of Valor, mobil esporda 2019 senesinde bir numaraydı. Sene boyunca toplam 72 milyon izlenen bu oyunda en yüksek izlenmeye 764.358 izlenme ile Aov World Cup 2019 etkinliğinde erişildi.

Arena of Valor’un bu kadar üst sıralarda olmasının nedenini ise oyuncular, sürekli turnuva yapılıyor olmasına değil, yapılan etkinliklerin kalitesine bağlıyorlar.

2020’de bu listede daha çok mobil oyun görmek üzere!

#4 – Overwatch

espor Overwatch
Bana kalırsa izlenmeleri hak ettiğinin çok altında olan bu oyun 2019 senesinde toplam 81 milyon izlendi ve en yüksek anlık izlenmeyi 318.019 izlenme ile OWL 2019 Playoff Büyük Finalinde gördü.

Overwatch, Blizzard’ın ana yatırımı olan OWL (Overwatch League) sayesinde, rekabeti izleyicilere düzenli olarak taşıdığı için bu izlenme sayılarına ulaştı.

2018’den bu yana kendine pek fazla büyük yenilik katmayan Overwatch Ağustos-Eylül arasında yaptığı OWL Sezon 2 ve ülke takımlarının katıldığı Dünya Kupası etkinlikleriyle izleyici kazanmayı başardı ve bu da onların bu listeye 4.sıradan girmesini sağladı.

#3- Dota 2

espor dota2
Senelerdir bu oyunun Dünya Kupası diyebileceğimiz The International’da verdiği büyük ödüllerle akıllara kazınan Dota 2, Overwatch ile hemen hemen aynı kaderi paylaşarak 2019’da istediği izlenmelere ulaşamadı. Bunun sebebi ise sene içerisinde yaptığı turnuvaların sayısının rakiplerine göre az olması diyebiliriz. Sene boyunca toplamda 282 milyon izlenen Dota 2’nin en yüksek anlık izlenmesi ise 1.968.886 izlenme sayısıyla TI (The International) 2019 Büyük Finali oldu.

Bu izlenme sayılarına en çok katkısı olan etkinlik %31 ile TI 2019 olurken EPICENTER Major %6 ve ESL One Birmingham %3 ile büyük katkı sağladı.

Normal sezon içerisinde izlenmesi düşen Dota 2, TI’da izlenmesinin arttığını, bunun sonucu olarak da genel izlenmede 2018’e göre bir yükselişte olduğunu söyleyebiliriz.

#2- CS:GO

espor csgo

Dota 2 çıktığı günden beri Valve’ın ana espor dalıydı. Ta ki bu güne kadar.

2019 senesinde 1.205.103 ile en yüksek izlenmeyi ise IEM Katowice Major 2019’da elde eden CS:GO, Dota 2’yi toplam izlenmede sadece 2 milyonla geçerek 284 milyon izlendi ve Valve’ın ana espor dalı ünvanını Dota 2’den aldı.

FPS oyunların etkinlik yaklaşımı diğer espor organizasyonlarından biraz farklı. Büyük ödüllü tek bir turnuva yapmak yerine, ödülü görece daha az olan daha küçük etkinlikler düzenliyorlar. Bu da izleyiciyi sürekli ekran başında tutuyor ve izlenmeler haliyle artıyor. Sadece CS:GO turnuvası sayısı Dota 2 ve LoL turnuvaları sayısının toplamından belki iki kat daha fazla olabilir.

2019’da en çok izlenen etkinliği Dünya Şampiyonası: IEM Katowice Major olurken onu takip eden StarLadder Major Berlin de yüksek izlenme sayıları ile katkıda bulundu.

#1- League of Legends

espor lol
2019’un tartışmasız en büyük espor disiplini League of Legends’tı. Oyun 9.Sezon’unu doldururken en yüksek izlenmeye 3.985.787 izlenme ile 2019 Dünya Şampiyonası Yarı Finalinde çok popüler iki takım olan Avrupa temsilcisi G2 ve Kore temsilcisi SK Telecom T1’ın mücadelesinde erişti. LoL, 2019 boyunca da en yakın rakibini neredeyse ikiye katlayarak 479 milyon izlendi.

2019 LoL için büyük başarılarla dolu bir seneydi. Büyük ligler (LCS, LEC, LCKİ LPL) kendilerini büyük turnuvalarda  kanıtlarken, küçük ligler de geliştikçe bir şeyler başarabileceğini gösterdi.

Sadece kendisi için değil, bütün espor ekosistemi için büyük gelişmelere imza atan LoL, 4 milyon gibi inanılmaz bir anlık izlenme ile bu sektörün geleceğinin ne kadar parlak olduğunu dünyaya bir daha göstermiş oldu.

2019, espor adına sayılarla bu şekilde geçti. Umarız 2020 de espor adına en az 2019 kadar başarılı geçer.

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Arena of Valor