Connect with us

Espor

4 EU LCS Takımı NA LCS’e Geçmek İstiyor

Riot Games

Gün içerisinde ESPN’in paylaştığı bir rapor eSpor gündemine bomba gibi oturdu!

Yayınlanan rapora göre dört Avrupa LCS ekibi, Kuzey Amerika LCS’e katılmak için üyelik başvurusunda bulundu. Bu takımlar G2 Esports, Fnatic, Splyce ve Misfits olarak karşımıza çıkarken Riot Games’e yakın kaynaklara göre bunun sebebi, Kuzey Amerika LCS’in  franchising sisteme geçmiş olması.

Avrupa’da yer alan birçok eSpor kulübü, Avrupa LCS’in geleceğinin belirsizliğinden ve Riot Games’in bu konuyla alakalı çıt dahi çıkarmamasından oldukça rahatsız. Bu kafilenin başını G2, Fnatic, Splyce ve Misfits çekiyor olacak ki, NA LCS’in yenilenen sistemine başvuran ilk kulüpler oldular.

Kuzey Amerika bölgesini diğerlerinden önce yenileme kararı, özellikle ekip ve oyuncu kazançları açısından güç dengesini büyük bir şekilde etkileyecek gibi gözüküyor. Avrupa LCS takımlarının bu derece tanınmayla ne gibi başarılar yakalayacakları merak sorusu olurken, Kuzey Amerika ligine kabul edilen takımlara ilk kez gelir paylaşımı teklifi sunulacak.

Avrupa’da Yetersiz Şartlar

Avrupa takımları genel olarak global arenada iyi sonuçlar elde etmesine rağmen Kuzey Amerika maçlarına göre aynı görüntülenme düzeyine sahip değil. Daha az ilgi görmeleri, ligden sürekli düşme tehdidi altında oynamaları, altyapı ve gelir paylaşımı eksiklikleri gibi faktörler göz önüne alındığında, Avrupa ekiplerinin bu başvurusu için hiç de şaşırtıcı değil.

Uzun bir süredir devam eden EU LCS programları göz önüne alındığında, Riot Games’in bu başvurulardan birini kabul etmesi zor gözüküyor. Eğer başvurular kabul edilirse Hem Splyce hem de Misfits’in organizasyon olarak Kuzey Amerika merkezli olması yabancı oyuncu sınırlamasından dolayı birçok oyuncusundan vazgeçmesi için bir sebep olacak. Keza Avrupa eSpor’u ile özdeşleşen Fnatic için de bu süreç epey olumsuz geçebilir ve bazı oyuncularını kaybedebilirler.

Riot Games, Kuzey Amerika’nın franchising sistemine yer alacak kulüpleri, yakın dönemde açıklayacak. Kulüpler açıklandığında da, bu haberlerin akıbeti kesinleşmiş olacak…

Yedi yıl boyunca laboratuvar ve hemşirelik eğitimi almasına rağmen tercihini tutkusunu yitirmediği eSpor'dan yana kullanan Serkan, en güncel içeriklerini Playerbros takipçileriyle paylaşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor