Connect with us

LoL

8.21 Yama notları detayları paylaşıldı

8.21 yaması tüm detayları paylaşıldı. Listede birçok şampiyon var.

8.21 yaması sonunda tüm detaylarıyla paylaşıldı. Bu yamada Alistar, Ashe, Aurelion Sol, Draven, Ezreal, Irealia, Ivern, Kai’Sa, Karma, Karthus, Nunu ve Willump, Zac ve Zoe karakterlerine birtakım değişiklikler getiriliyor. Ayrıca yama Gecenin Kıyısı ve Can Biçen eşyalarına gelen değişiklilerle birlikte giderilen birkaç hatayı da görüyoruz. Fazla uzatmadan, tüm 8.21 yaması detayları:

Yamada Öne Çıkanlar

Şampiyonlar

Alistar

Can miktarı azaldı.

Alistar’ın tüm gücüyle saldırdığı anlarda oluşturduğu tehdit onu seçme sebeplerinin başında geliyor. Ancak biraz fazla açgözlü davrandığı anlarda rakipleri onu cezalandırabilmeli. Koca boğamızı dürtme hasarına karşı biraz daha zayıf hale getirerek onun daha az savaşa girmesini sağlayacağız. Bu sayede rakiplerinin ona baskın yapması kolaylaşacak ve kendisi kötü hesaplanmış çatışmalardan bu kadar kolay sağ çıkamayacak.

Taban nitelikler

CAN: 613  573

Ashe

Pasifinin yavaşlatma etkisi arttı. E’si gördüğü rakip şampiyonlara sinyal veriyor.

Nişancılar arasındaki hasar yarışını biraz daha kızıştırmak yerine, Ashe’in kendine has işlevselliğini biraz daha öne çıkarıyoruz.

Pasif – Buz Atışı

YAVAŞLATMA: 1-18. seviyelerde %10 – %20  1-18. seviyelerde %15 – %30
YAVAŞLATMA KRİTİK VURUŞ ÇARPANI: Üç kat  İki kat (taban yavaşlatmanın güçlenmesi nedeniyle yavaşlatma miktarı değişmedi)

E – Şahin Atışı

KIPIRDAMA: Şahin Atışı, zaten takımın görüş alanında olmayan rakiplere sinyal veriyor.
TÜYLÜ: Şahin Atışı’nın görüş izinin süresi, izin bazı zamanlarda mini haritada görünmemesi sorununu çözmek amacıyla az miktarda arttırıldı (hedefe ulaştığındaki görüş süresi değişmedi).

Giderilen Hatalar

BUZLU: Q – Pürdikkat tarafından gönderilen Runaan’ın Kasırgası oklarının görünmez olması hatası giderildi.

Aurelion Sol

Can miktarı azaldı. Can yenilenmesi arttı.

Uzay sürüngenimiz artık gezinirken yakalandığında veya bir anda rakibin hışmına uğradığında daha kırılgan olacak. Ancak uzun süre boyunca koridorda altın toplamak zorunda kalırsa diye can yenilenmesini biraz arttırarak canındaki azalmanın etkisini hafifletiyoruz.

Taban nitelikler

CAN: 562  510
CAN YENİLENMESİ: 6,5  7

Draven

Q’sunun hatalarını gidermece.

Bunlar aslında denge değişikliği değil. Draven’ı etkileyen bazı hataları gidererek rakiplerini görkemli şekilde infaz etmesini zorlaştıran bazı yanlış etkileşimleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Q – Dönen Balta

GİDERİLEN HATA: Draven bir balta yakaladıktan sonra saldırıya hazırlanırken normal saldırısının Q ile güçlendirilmiş bir saldırıya dönüşmesi ve kritik vuruş yapmaması hatası giderildi.
GİDERİLEN HATA: Draven hazırlanırken normal saldırısının Q ile güçlendirilmiş bir saldırıya dönüşmesi ve ardından saldırı tam gerçekleşecekken hedefin katledilmesiyle birlikte iptal olması halinde, Dönen Balta’nın kaybolması hatası giderildi. (Bu düzeltme 8.19 ile oyuna geldi Fark etmiş miydiniz?)

İlginizi çekebilir: Karşınızda Şanlı Orianna!

Ezreal

W’nun hasarı ileri yetenek seviyelerinde arttı.

Ezreal’ın yeni W’su istediğimiz kadar sarsıcı değil.

W – Özüt Akışı

TABAN HASAR: 75/120/165/210/255  75/125/175/225/275

Giderilen Hatalar

YÜRÜYEDUR: Ezreal’ın yeteneklerine iki kez basmak artık hareket komutlarını iptal etmiyor.

Irelia

Hareket hızı azaldı.

Bu değişiklik, Irelia’yı savaş alanında manevra yapmada Uçarbıçak’a daha bağımlı hale getirecek.

Taban nitelikler

HAREKET HIZI: 340  335

Ivern

Hareket hızı arttı. E’nin kalkanı arttı. W’nun isabet etkisi hasarı ilk yetenek seviyelerinde arttı.

Ivern’ün zayıflığı belli bir dezavantajına bağlı olmadığı için, onu birkaç açıdan güçlendirerek çeşitli durumlarda daha başarılı olacak şekilde değiştiriyoruz.

Taban nitelikler

HAREKET HIZI: 325  330

W – Yeşert

İSABET ETKİSİ HASARI: 20/30/40/50/60 (+0,3 Yetenek Gücü) 30/37,5/45/52,5/60 (+0,3 Yetenek Gücü)

E – Patlartohum

KALKAN: 75/110/145/180/215  80/115/150/185/220

Kai’Sa

Pasif tetiklenmesinin artış oranı azaldı. Ultisinin kalkan süresi azaldı.

YG Kai’Sa’nın tank biçme becerisini azaltmak daha çok savunmaya yönelik YG eşyalarına (Banshee, Zhonya) yöneldiğinde ortaya çıkan farkı daha belirgin hale getiriyor. Ayrıca Ölümcül Dürtü’nün kalkan süresinin azalması, bu daha kaybolmadan Kai’Sa’nın sizi katledemeyeceği anlamına geliyor.

Pasif – İkinci Deri

TETİKLENME HASARI: Hedefin eksik canının %15’i (her 100 Yetenek Gücü başına +%3,75)  Hedefin eksik canının %15’i (her 100 Yetenek Gücü başına +%2,5)

R – Ölümcül Dürtü

KALKAN SÜRESİ: 3 saniye  2 saniye

Karma

W’nun sabitleme süresi ilk yetenek seviyelerinde arttı.

Karma’nın oyunun erken safhalarında Değişmez Karar’ın sabitleme etkisini kullanabilmek için aldığı riski göz önünde bulundurduğumuzda, yeteneğin ödül kısmının da biraz iyileşmesi gerektiğini görüyoruz.

W – Değişmez Karar

SABİTLEME SÜRESİ: 1/1,25/1,5/1,75/2 saniye  1,4/1,55/1,7/1,85/2 saniye
GÜÇLENDİRİLMİŞ SÜRE İLAVESİ: 1-4 Mantra seviyelerinde +0,5/0,75/1/1,25 saniye (değişmedi)

İlginizi çekebilir: Worlds 2018 yarı finalistlerini ne kadar tanıyorsun? Testi çöz, seviyeni gör!

Karthus

W’nun bekleme süresi ve mana bedeli azaldı. R’nin mana bedeli azaldı.

Acı Duvarı, Karthus’un koridorda takas gerçekleştirmek için kullanabileceği en iyi araç. Yeteneğin bekleme süresinin azalması rakiplerinin işini zorlaştıracaktır. Ayrıca mana bedellerinin azalmasıyla Karthus’a eşya seçimlerinde biraz daha özgürlük tanıyarak manaya ağırlık vermediği durumlarda bu kadar zorlanmamasını sağlıyoruz. (Bu arada evet, Karthus pasif halindeyken Ağıt’ın mana harcamadığını biliyoruz.)

W – Acı Duvarı

BEKLEME SÜRESİ: 18 saniye  15 saniye
BEDEL: 100 Mana  70 Mana

R – Ağıt

BEDEL: 150/175/200 Mana  Bütün yetenek seviyelerinde 100 Mana

Nunu ve Willump

Hata gidermece ve yeniden kodlamaca.

Birtakım hataları giderme amacıyla Nunu ve Willump’ın yeteneklerini, özellikle de Büsbüyük Kartopu’nu yeniden kodladık. Genel deneyiminiz önemli ölçüde değişmese de birkaç kayda değer iyileştirme olacak.

Pasif – Freljord’un Çağrısı

AYNEN DEVAM: Nunu ve Willump’ın normal saldırısı artık saldırıya hazırlanılırken Freljord’un Çağrısı’nın süresinin dolması halinde iptal edilmiyor.

Q – Tüket

KIRIK DİŞ: Tüket bir büyü kalkanı tarafından engellendiğinde artık Nunu can yenilemiyor.

W – Büsbüyük Kartopu

KAR YARIŞI: W yeteneğini kullanmayı daha akıcı hale getirmek ve kartopunun bir şeylere çarpması (veya çarpmamasıyla) ilgili bazı hataları gidermek amacıyla, kartopu isabet alanı ve kontrolleri güncellendi.
DÜMDÜZ ET: Küçük yoldaşların üstünden geçmek (örn. Shaco’nun kutuları, Yorick’in sis gezginleri) artık kartopunu patlatmıyor.

R – Mutlak Sıfır

TUTARLILIK: Mutlak Sıfır’ın azami yoğunlaşma süresindeki hasar ve yavaşlatma etkisinin bazen biraz yanlış olması hatası giderildi.

Zac

Q’nun hasarı arttı.

Esnek Saldırı’nın hasarının artması Zac’in oyunun başlarındaki orman temizleme becerisini (özellikle de Yampiri Yengeçlere karşı) arttıracak; ayrıca ikinci olarak Q’sunu en üst yetenek seviyesine çıkardığı dizilimler için yeteneği daha etkili hale getirecektir. (Hatırlatma: Zac aynı rakibi iki kere tokatladığı veya onu başka bir rakipe çarptığı için, bu değişiklik göründüğünden iki kat daha fazla güç sağlayacak).

Q – Esnek Saldırı

TABAN HASAR: 30/40/50/60/70  40/55/70/85/100

Zoe

Q’nun hasarı ileri yetenek seviyelerinde arttı. E’nin bekleme süresi ileri yetenek seviyelerinde azaldı.

Zoe, bir süre önce ona karşı oynamayı daha az can sıkıcı hale getirmek için yaptığımız değişikliklerin ardından (özellikle de ortalama beceri düzeylerinde) epey zorlanmaya başladı. O dönemde, Zoe’nin yetenek atışlarını isabet ettiremediğinde daha az hasar vermesi gerektiğini söylemiştik. Dolayısıyla bu yamamızda yetenek atışlarını güçlendiriyoruz.

Q – Uçarı Yıldız

TABAN HASAR: 50/75/100/125/150  50/80/110/140/170

E – Hınzır Uyku Baloncuğu

BEKLEME SÜRESİ: 16/15,5/15/14,5/14 saniye  16/15/14/13/12 saniye

Gragas Ses Belirginliği Güncellemeleri

Gragas’ın temel görünümünün ve temel ses efektlerini kullanan kostümlerinin sesleri güncellendi. Bununla seslerin belirginliğini iyileştirmeyi hedefledik.

NORMAL SALDIRILAR: Sesler artık Gragas’ın taşa, tahtaya, metale veya insanlara vurmasına bağlı olarak değişiyor.
Q – FIÇI YUVARLA: Fıçı Yuvarla ve azami yük durumu için yeni sesler eklendi.
W – AYYAŞ HİDDETİ: Etkinleşme sesleri artık daha belirgin.
E – VÜCUT DARBESİ: Çarpışma sesleri güncellendi.
R – PATLAYAN FIÇI: Kullanım anındaki ses belirginliği iyileştirildi.

Kamuflaj

Kamuflajın (yani yakındaki rakip şampiyonların sizi görebildiği görünmezlik türünün) perde arkasındaki çalışma sistemine yönelik bazı iyileştirmelerimiz var. Genel olarak pek bir fark göremeyeceksiniz; tabii bunun önemli bir istisnası bulunuyor. Düzenleme çalışmamızın bir parçası olarak, kuleler artık görüş açısını bozmayacak. Çünkü görüş açısını bozdukları başka herhangi bir durum bulunmuyor.

SAKLANAMAZSIN: Kuleler artık kamuflaj yetenekleri için görüş açısını engellemiyor. Yani kamuflaja sahip bir rakip şampiyon kulenin diğer tarafındayken, eğer menzil içindeyse onu görebileceksiniz.
ETKİLENEN YETENEKLER: Evelynn’in Pasif – İblis Gölge, Rengar’ın R – Av Heyecanı, Pyke’ın W – Hayalet Sular ve Twitch’in Q – Pusu yeteneği

İlginizi çekebilir: Riot Games sezon sonu hakkında merak edilenleri cevapladı

Eşyalar

Gecenin Kıyısı

Bedeli azaldı. Gece Örtüsü’nün yoğunlaşma süresi azaldı.

Gecenin Kıyısı’nın yoğunlaşma süresini kısaltmak, kullanıcılarının zamanında fark etmeyi başardıkları baskınlara karşılık verebilmelerini sağlayacaktır. Ayrıca eşyanın zararına satışları da başladı.

BEDEL: 3100 Altın (725 Altın birleştirme bedeli)  3000 Altın (625 Altın birleştirme bedeli)
GECE ÖRTÜSÜ YOĞUNLAŞMA SÜRESİ: 1,5 saniye  1 saniye

Canbiçen

Bedeli azaldı.

Eşyanın bedelindeki azalma Canbiçen almak isteyen şampiyonların sayısını fazla arttırmasa bile Canbiçen dizilimlerini diğer seçeneklerle rekabet edebilecek seviyeye çekecektir.

BEDEL: 3200 Altın (450 Altın birleştirme bedeli)  3000 Altın (250 Altın birleştirme bedeli)

Yoldayım Sinyali Sesi

Yoldayım sinyalinin seslerini iki yeni bilgiyi daha sunacak şekilde güncelledik.

NEREDESİN SEN: Yoldayım sinyalinin ses işleme özelliği artık sinyal ve sinyali veren oyuncu arasındaki mesafeyi belirtecek. Oyuncu, sinyalden uzaklaştıkça ses de daha boğuk ve biraz gecikmeli hale gelecek.
NEREDEYİM BEN: Yoldayım sinyalinin ses düzeyi artık sinyal ve dinleyici arasındaki mesafeyi de belirtecek.

Arayüz Yazı Tipi Boyutu

Bir önceki yamamızda iki arayüz yazı tipi sorununu gidermek için bir çalışma yapmıştık. Bu sorunlar, yazı tiplerinin ölçeklendirilmesinin onları biraz bulanık (ve biraz da büyük görünen) hale getirmesi ve yazı tiplerinin arayüzle birlikte doğru şekilde ölçeklendirilmemesiydi. Yaptığımız değişiklikler arayüzü ”doğru” şekle soksa da birçoğunuz bunun ardından yazıların çok küçük kaldığını söyledi. Dolayısıyla yazıları biraz daha büyüterek doğru 8.20 boyutları ve herkesin alıştığı boyutlar arasında bir orta yol bulmaya çalışıyoruz.

ARAYÜZ YAZI TİPİ BOYUTU: Arttı!

Giderilen Hatalar

  • İkincil rünlerinizi art arda değiştirmeniz halinde, her iki seçimi de değiştirmek yerine aynı seçimi iki kez değiştirmenize neden olan hata giderildi.
  • Ziggs’in R – Cehennem Bombası yeteneğinin ipucu, artık dış çemberde verilen hasar miktarını da gösteriyor.
  • Atiklik Çizmeleri, artık Pyke’ın Q – Kemik Zıpkın yeteneğinin şampiyonun kendisine uyguladığı yavaşlatmayı azaltıyor.
  • Zyra’nın bitkileri, artık can göstergesine sahip olmayan (örn. Jarvan’ın sancağı, Thresh’in feneri) şeyleri hedef almaya çalışmıyor.
  • Teslim olma geri sayımı görsel olarak geri getirildi. Gerçi siz zaten hiç teslim olmadığınız için bu hatayı fark etmemişsinizdir.
  • Giderilen bazı diğer hataları yama notlarının önceki bölümlerine serpiştirilmiş halde bulabilirsiniz.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak Vadi Hikâyeleri kostümlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Cadı Janna

Kont Kledula

Şeker Hırsızı Ekko

K/DA kostümleri bu yamanın ilerleyen bölümlerinde, 2018 Dünya Şampiyonası Sezonu Etkinliği sonrasındaki parti sırasında oyuna gelecek.

K/DA Ahri

K/DA Akali

K/DA Kai’Sa

K/DA Evelynn

K/DA Kai’Sa Prestij Serisi kostümünü bu yamanın ilerleyen bölümlerinde, 2018 Dünya Şampiyonası Sezonu Etkinliği sonrasındaki parti sırasında 2500 Şampiyona Sembolü karşılığında açabileceksiniz (semboller, 4 Aralık 2018 saat 10.59’da kaybolacak). Bu K/DA Kai’Sa’dan tamamen farklı bir kostüm olacak ve Prestij Serisi kostümü normal kostüme sahip olmasanız da açabilceksiniz.

K/DA Kai’Sa Prestij Serisi

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak renkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Cadı Janna (Yakut)
Cadı Janna (Turuncu)
Cadı Janna (Zümrüt)
Cadı Janna (Gökkuşağı)
Cadı Janna (Pembe Kuvars)
Cadı Janna (Altın)

Kont Kledula (Yakut)
Kont Kledula (Pembe Kuvars)
Kont Kledula (Zümrüt)
Kont Kledula (Obsidiyen)
Kont Kledula (İnci Beyazı)
Kont Kledula (Altın)

Şeker Hırsızı Ekko (Yakut)
Şeker Hırsızı Ekko (Pembe Kuvars)
Şeker Hırsızı Ekko (Zümrüt)
Şeker Hırsızı Ekko (Ametist)
Şeker Hırsızı Ekko (Obsidiyen)
Şeker Hırsızı Ekko (Altın)

Kaynak: League of Legends

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL