Connect with us

Twitch

8 ilde özel harekat destekli Twitch dolandırıcılığı operasyonu

Twitch dolandırıcılığı soruşturmasında özel harekat destekli yeni bir gözaltı dalgası başlatıldı.

8 ilde özel harekat destekli Twitch dolandırıcılığı operasyonu
Görsel: İHA

Dünya çapında gündeme gelen Twitch dolandırıcılığı konusunda en son gözaltı ve tutuklamalar ocak ayında gerçekleştirilmişti. Yayınlanan son haberlere göre 17 Mayıs Salı gününün sabah saatlerinde 8 ilde özel harekat ekiplerinin desteğiyle birlikte yapılan şafak operasyonları ile yeni bir gözaltı dalgası başlatıldı.

İhlas Haber Ajansı ve Demirören Haber Ajansı tarafından paylaşılan haberlere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı emniyet güçleri, İstanbul merkezli Eskişehir, Balıkesir, Adana, İzmir, Çanakkale, Kırşehir ve Ankara illerinde eş zamanlı olarak operasyon düzenledi.

Özel harekat ekiplerinin desteği ile düzenlenen operasyonlar sonucunda 18 şüphelinin gözaltına alındığı belirtilirken, gözaltına alınan kişiler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Twitch dolandırıcılığı mevzusunda ne olmuştu?

2021 yılının ekim ayında ortaya çıkan olayda bazı Twitch yayıncıları ile anlaşan bazı insanların, çalınmış kredi kartları veya Twitch bit kazanma sistemini manipüle ederek anlaştıkları kişilere bit bağışı yaptığı ve ay sonunda belirli oranlarda geliri paylaştığı iddia edilmişti.

Bazı yayıncıların kabul ettiği olayda Twitch yönetimi herhangi bir adım atmamış fakat bazı espor takımları adları bu olay ile anılan oyuncuları ile yollarını ayırma kararı almıştı.

Geçen sürenin ardından 2022 yılının ilk günlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Twitch dolandırıcılığı soruşturması kapsamında, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı ekipler 40 şüpheliyi gözaltına almış, ardından bu şüphelilerden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.


İlginizi Çekebilir:

Twitch Bit operasyonunda ilk tutuklamalar gerçekleşti

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Twitch