Connect with us

Espor

ABB ASKİ Espor menajeri Mustafa İvgen ile röportaj gerçekleştirdik!

ABB ASKİ Espor menajeri Mustafa İvgen ile röportaj gerçekleştirdik!

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ E-spor Kulübü Menajeri Mustafa İVGEN ile Süreç Hakkında Konuştuk.

Röportaj serimiz devam ediyor! Bu ayki konuğumuz ülkemizde ve dünyada ilk defa bir büyükşehir belediye elektronik spor takımı olma özelliğine sahip olan “Ankara Büyükşehir Belediyesi Aski Espor Takımı” menajeri Mustafa İVGEN.

Ülkemizde son yılların en büyük çıkışını yakalamış olan ve tüm dünya tarafından artık bir spor dalı olarak kabul edilen espor furyasına, Mansur Yavaş öncülüğünde Ankara büyükşehir belediyeside katıldı.

Keyifli röportajımızı Ankara büyükşehir belediyesi Aski espor takım menajeri Mustafa İVGEN ile gerçekleştirdik.

Merhabalar. Klasik olan sorumuz ile başlayalım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar. Ben Mustafa “Komodor” İvgen. Ankara’da yaşıyorum. Yaşım 32. 1998’li yıllardan bu yana oyun sektörüne ilgi duyuyorum. Atari salonlarından, internet kafelere, Counter Strike’da oyunculuk ve türlü türlü turnuvalar, oradan espor merkezlerine derken sürekli bir şekilde sektöre olan ilgim devam etti.

Sektörü ilgi alanımdan işe çevirmiş durumdayım. Haber yazarlığı, online&offline turnuva organizasyonu ve CS:GO’da takım koçluğu gibi işleri de yapmaktayım. Şu anda ise diğer işlerimin yanında ABB ASKİ espor kulübünün menajerliğini yapmaktayım.

Ankara Büyükşehir belediyesi Aski espor kulübünün artık bir çok faaliyetini görüyoruz. Bu kulüp nasıl kuruldu?

Kulübün kuruluşu ilk aşamada Ankara büyükşehir belediye başkanı sayın Mansur Yavaş beyin talimatı ile hayata geçti. Daha sonra süreç ANKET A.Ş. yönetim kurulu üyesi sayın Tayfun Tanju Kara beyin Sakarya espor kurucusu Orçun Kamil Kabadayı  bey ile iletişime geçmesiyle devam etti.

Tesfed Ankara temsilcisi Yunus ARGAN bey ve belediyenin diğer yöneticilerininde katıldığı bir toplantı ile her şeyin ilk adımı atılmış oldu.

İsim olarak direkt ABB değilde ABB ASKİ olarak çıktınız. Bunun bir sebebi var mı? Neden ASKİ spor kulübü?

Burada Mansur Yavaş beyin bir isteği bulunmakta. Aski spor kulübü Ankara’nın en başarılı spor kulüplerinden birisi ve oldukça kıymetli yönetici ve sporcularla dolu bir kulüp.

Durum böyle olunca bu güzide kulübe yoğunlaşıldı ve ASKİ ile yola çıkma kararı alındı. Gayet doğru oldu aslında. Yöneticilerimizden ASKİ spor kulübü başkanı Yüksel Arslan, genel koordinatör Emre Özmen ve kulüp müdürümüz Derviş Akdoğan bey bizlere sürekli destek oldular.

Formanızın da üzerinde görünen bir şirket var. Anket A.Ş. nedir?

Anket Anonim Şirketi aslında belediyenin iştiraki bir şirket. Ankara’da düzenlenen bir çok etkinliği bu şirket organize etmekte. Mesela geçtiğimiz yıl Ankara’da bulunan Atatürk spor salonunda yapılan PUBG Mobile etkinliğini Anonim şirketi yaptı. Burada bir parantez açmak istiyorum. Anket Anonim Şirketi Yönetim kurulu başkanı Tamer Eski beye ve yönetim kurulu üyesi Tayfun Tanju Kara beye desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

Ankara büyükşehir belediyesi olarak bir ilke daha imza atarak online ve offline turnuvalar düzenlediniz. Devamı gelecek mi?

Geçtiğimiz yıl offline PUBG Mobile turnuvası yapmıştık. Bir hayli ilgi görmüştü. Gençlerin bu işi sevdiğini biliyoruz. Z kuşağını yakalamak açısından oldukça önemli. Bu yıl ABB ASKİ espor kulübünün kurulmasının ardından bir FIFA turnuvası bir de Zula turnuvası yaptık. Covid -19 sürecinde oldukça sevildi turnuvalarımız. Devamı gelecek. Çalışmalarımız sürüyor.

Zula kadın takımınız Zula kadınlar liginde namağlup şampiyon oldular. Neden Zula ve neden kadınlar ile giriş yaptınız sektöre?

Mansur Yavaş beyin talimatı ile kadın takımıyla başlangıç yaptık. Kendisi spora ve sporcuya oldukça önem vermekte. Şampiyon olduktan sonra takım kaptanımız Zeycan “twinkle” Kedici’yi bizzat kendi numarasından arayıp tebrik ettiğini biliyorum.

Espor sektöründe kadınların da artık kendini gösterme zamanı çoktan geldi. Lig süreci mükemmel geçti ve oyuncularımız belkide bir daha asla kırılamayacak bir rekora imza atarak namağlup şekilde ligi şampiyon tamamlayıp bizi mutlu ettiler. Bu arada oyuncularımız ve takım koçumuzu üstün gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Zula kadın takımınızın dışında Zula Süper Liginde yarışacak bir erkek takımı ve akademi ligi için bir takım daha oluşturdunuz. Beklentileriniz neler?

Zula süper liginde yarışacak başarılı bir kadro oluşturmak istedik ve kolları sıvadık. Kurduğumuz kadroya inancımız tam. Umarım kadınlar ligindeki gibi işler yolunda gider ve şampiyonluk gelir. Güçlü rakiplerimiz var farkındayım. Akademi takımımız çok taze bir takım. Genç arkadaşlardan oluşmakta. Kendilerini göstermeleri için büyük bir şans var önlerinde. Benim onlara güvenim var. Şampiyonluk gelebilir orada. Bekleyip göreceğiz.

Kulüp olarak ileriye dönük planlarınız nedir?

Yeni başladık çalışmalara ve iyi gidiyoruz şu an için. Benim isteğim her global oyunda liglerde mücadele etmek. Kendi turnuvalarımızı düzenleyip online ve offline ortamlarda oyuncuları bir araya getirmek. Yavaş yavaş bunların olacağını düşünüyorum. Bunların yanında bir ya da iki oyunda uç seviyede bir takım oluşturma fikrimiz var. Dinamo takım gibi düşünebiliriz.

Kulübün kuruluşundan bu yana aldığınız olumlu ve olumsuz tepkiler neler oldu?

Esporu tanımayan bilmeyen bazı insanlar tarafından bazen sosyal medya üzerinden olumsuz tepkiler aldığımız oldu. Ancak bunların zamanla aşılacağını düşünüyorum. Olumlu anlamda bir çok dönüş aldık. Başka belediyelerinde bizleri arayıp bu tür çalışmalar yapmak istediklerini ilettikleri durumlar var. Bir kaç seneye kadar umarım Tesfed çatısı altında belediyeler ligi kurulur.

Ankara’da yapılan başka çalışmalar var mı?

Evet var. Üniversiteler kendi topluluklarıyla birlikte espor etkinlikleri organize ediyorlar ve çok eğlenceli geçiyor. Aynı zamanda Ankara’da faaliyet gösteren espor merkezleri var. Üst düzey pcleri ile sürekli olarak turnuva tertipliyorlar.

Son olarak bizlere ne söylemek istersiniz?

Yaptığımız bu güzel çalışmalar durmadan devam edecek. Umarım güzel ve kaliteli işler çıkarmaya devam ederiz. Röportaj için çok teşekkür ediyor iyi günler diliyorum.

BIG, dünya sıralamasında zirveyi kimseye bırakmadı

Espor yazarı, boş zamanlarında bilgisayar mühendisi, ara sıra kaleci, bazen de CS:GO takım koçu, iyi bir Beşiktaşlı..

1 Yorum

1 Comment

  1. Luie

    19 Ağustos 2020 - 17:58 at 17:58

    ABB Aski Espor ♥

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor