Connect with us

Oyun

Activision Blizzard çalışanları şirket içerisindeki cinsiyet ayrımcılığını protesto ediyor

Şirket içerisindeki birçok önemli isim son iddialar hakkında düşüncelerini dile getirdi

Activision Blizzard

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard’dan kötü haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Kaliforniya yerel ajansı tarafından açılan cinsel taciz ve ayrımcılık davasının ardından şirketin sessizliğini koruması hem oyuncular hem de çalışanlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Daha sonrasında yöneticilerin açıklamaları durumu daha da kötüye götürmüş, davanın çarpık ve çoğu detayının yanlış olduğunu belirtmiş ve söz konusu kurumu aşağılamaya kadar gitmişti.

Yapılan açıklamaların kamuoyu tarafından kabul edilmemesinden sonra Activision Blizzard çalışanları Twitter’dan söz konusu dava hakkında düşüncelerini dile getirerek şirketi protesto etti. Cinsel taciz ve ayrımcılığa uğrayan, özellikle beyaz olmayan kadın çalışanların maruz kaldığı muamele karşısında iş arkadaşlarının yanında olduğunu belirten yirmiden fazla önemli isim, şirket adına çalışmayı durduklarını açıkladı.

Oyun Tasarımcısı Jeremy Feasel:

”Activision Blizzard tarafından yapılan açıklama bizim düşüncelerimizi temsil etmemektedir. Kadınlara inanıyoruz ve daha fazlasını yapmak için çabalamaya devam edeceğiz. Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşur.”

World of Warcraft’ın geliştiricilerinden Steve Danuser:

”Birçoğumuz gibi ekibimiz de öfke, üzüntü ve acı karışımı bir süreçten geçiyor. Birbirimizi dinliyor ve göz kulak oluyoruz. Şimdi kolları sıvamalı ve bir endüstri, şirket olarak bu durumu düzeltmeliyiz.”

Blizzard Kullanıcı Deneyimi Araştırmacısı Nikki Crenshaw:

”Activision Blizzard’ın kurbanlarının yanında duruyor ve onların hikayelerine inanıyorum. Bu olayın gerçek dışı olduğunu iddia etmek mevcut ve eski çalışanların yüzüne atılmış bir tokattır ve benim değerlerimi temsil etmez.”

Oyun Yapımcısı Olivia Burkhart:

”Geçtiğimiz birkaç gün yaşananlar çalıştığım şirkete sinirlenmeme sebep oldu fakat birlikte çalıştığım insanlarla gurur duyuyorum. Herkes bir araya geliyor, dinliyor, acımasız tepkilere karşı konuşuyor ve eylem talep ediyor. Buradayız, kızgınız ve o kadar kolay susmayacağız.”

Çalışanların ortaya koyduğu tepkinin ardından Blizzard’ın eski yöneticisi Mike Morhaime yaşanan şeylerden dolayı duyduğu utancı dile getirdi. ”Savunduğumu sandığım her şey silinip gitmiş gibi hissediyorum. Daha da kötüsü, daha da önemlisi, insanlar zarar gördü ve bazı kadınlar korkunç deneyimler yaşadı.”

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Oyun