Connect with us

Güncel

Aile bakanı dijital oyunlarla ilgili değerlendirme sistemi oluşturulacağını açıkladı!

Aile bakanı dijital oyunlarla ilgili değerlendirme sistemi oluşturulacağını açıkladı!

Aile bakanı dijital oyunlarla ilgili değerlendirme sistemi oluşturulacağını açıkladı!

Aile bakanı dijital oyunlarla ilgili değerlendirme sistemi hakkında açıklamalar yaptı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çocukların güvenliği ve sağlığını olumsuz yönde etkilemelerin önüne geçmek için; dijital oyun ve oyuncaklar için bir değerlendirme ve derecelendirme sistemi oluşturacaklarını açıkladı!

Aile bakanı dijital oyunlarla ilgili değerlendirme sistemi hazırlayacaklarını duyurdu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında, Muzır İçerikle Mücadele İhbar Platformu için geliştirme çalışmalarının başladığını belirtti. Selçuk, “Çocuklarımızın zararlı içeriklerden korunmasını sağlayacak yeni bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Çocuklar için üretilen oyun ve oyuncaklarla ilgili kültürel yapımıza uygun bir değerlendirme ve derecelendirme sistemi oluşturacağız” dedi.

Oyuncaklarla ilgili ise Bakan Selçuk “Toplumsal tepkilere yol açan, çocukların psikososyal gelişimi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek nitelikteki oyuncaklar ve oyunlar hakkında birtakım standartlar oluşturulmasına ihtiyaç duyduk. Ticaret Bakanlığı koordinesinde Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi ilgili kurumlarla bir araya gelerek, oyuncakların fiziksel özellikleri ile birlikte çocukların psikososyal gelişimine uygunluk bakımından değerlendirme kriterleri oluşturmayı planlıyoruz.” dedi.

Aile Bakanı Selçuk açıklamasını “Sistemin hayata geçmesiyle ebeveynlerin çocuklarına yönelik hangi oyuncakları tercih etmesi gerektiği, hangi oyuncakların çocukların gelişimi açısından uygunsuz olduğu konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan Twitter paylaşımı şu şekilde oldu;

https://platform.twitter.com/widgets.js

Oyun, film, dizi, anime, çizgi roman, manga ve kitaplar. Her türlü içeriğe göz atan, tüketmeye çalışan ve konuşmaktan zevk alan birisi.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel