Connect with us

ZULA

Yaklaşık 2 bin Zula oyuncusunu kapsayan araştırma tamamlandı, sonuçlar ilgi çekici

Yaklaşık 2 bin Zula oyuncusunu kapsayan “Espor Pazarı Tüketici Profili Araştırması” tamamlandı, sonuçlar ilgi çekici:

Aksoy Araştırma’nın Marketing Türkiye adına yaptığı ve Zula’da gerçekleştirdiği “Espor Pazarı Tüketici Profili Araştırması” tamamlandı. 1.917 espor oyuncusunun dahil olduğu bu araştırmada oyun ve sponsorluk üzerine birtakım sonuçlar elde edildi.

“Espor Pazarı Tüketici Profili Araştırması” kapsamında yaklaşık 2 bin oyuncudan elde ettiği verileri resmi internet sitesi üzerinden paylaşan Marketing Türkiye, sonuçlarını şu cümleler ile paylaştı:

Ezici güç PC oyunlarında


Araştırma kapsamında “Dijital oyun satın alıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 66,7’si evet cevabını veriyor. Peki, bu oyunlar hangi platformlar için alınıyor? Katılımcılar yüzde 89,7’lik yüksek bir oranla bu soruya “PC” cevabını veriliyor. Yüzde 20,2’lik bir oranla PlayStation ikinci sırada yer alırken mobil oyunlar yüzde 19,1’le üçüncü oluyor.

İnternet reklamlarından beklentileri var

Araştırmanın önemli sonuçlarından biri de internet reklamla­rıyla ilgili… Espor tüketicilerine göre internet reklamlarında görsellik kadar içerik de önemli. Zira “internet reklamlarında en çok ne ilginizi çekiyor” sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 27,1’le iki önemli kriter öne çıkıyor; Tasarım/görsellik ve içerik. “Fiyat bilgisi önemli” diyen katılımcıların sayısı da yüzde 21,8 ile yüksek olarak nitelendirilecek bir oranda.

Oyun yoksa sosyal platformlar var

Katılımcılar en çok sosyal platformlarda zaman geçiriyor. Araştırmada oyunculara internette oyun dışında hangi sitelere girdikleri sorulduğunda yüzde 86,6 gibi büyük bir kısmı sosyal medya sitelerinde zaman geçirdiğini ifade ediyor. Haber sitelerine girdiğini söyleyen katılımcılar ise yüzde 32,1’lik bir kısmı oluşturuyor.

Oyuncular, oyunlardan uzak kalamıyor

Araştırmanın bir diğer dikkat çekici sonucu ise oyunlara harcanan zaman… “Ne sıklıkla oyun oynarsınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 62,9’u “Her gün” cevabını veriyor. Haftada 6 kez diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 9,3. Zaman aralığı arttıkça ortaya çıkan yüzdeler de düşüyor. Esporcuların oyuna bir gün bile ara vermek istemediği anlaşılıyor

Oyuncular sponsor markalara sıcak bakıyor

Araştırma gösteriyor ki oyuncular markalara tahmin edildiği kadar uzak değil. Katılımcılara “Markalar taraftarı olduğunuz takıma sponsor olduğunda kendinizi o markaya daha yakın hissediyor musunuz?” diye sorulduğunda yüzde 62,2 oranında “Evet” yanıtı veriliyor. “Hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 37,8…

Araştırmanın metodolojisi:

Marketing Türkiye için Aksoy Araştırma’nın gerçekleştirdiği “Espor Pazarı Tüketici Profili Araştırması”na toplamda 1.917 kişi katıldı. Yerli espor oyunu Zula platformunda gerçekleştirilen çalışmada ağırlıklı olarak 18-24 yaş arası yüzde 97,1 oranında erkek katılımcı, yüzde 2,9 oranında kadın katılımcı yer aldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZULA