Connect with us

Espor

Altay Espor Sim Racing takımı sorularımızı cevapladı

Altay Espor Sim Racing şubesinin menajeri Eren Yücel ve oyuncusu Efe İşken ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Altay Espor Sim Racing takımı sorularımızı cevapladı
Eren Yücel - Efe İşken

FIFA ve VALORANT gibi farklı espor dallarında varlığını sürdürmekte olan Altay Espor‘un Sim Racing alanındaki mücadelesi de taraftarları ve espor dünyası tarafından takip ediliyor. Esporun diğer alanları kadar popüler olmasa da Sim Racing, sürekli gelişmekte olan ve popülerliği gitgide artan bir espor dalı. Bu alan kendi kitlesinin dışında birçok farklı kitlenin de ilgisini çekiyor aslında. Bunun nedeni ise, ülkemizde özellikle Formula 1 olmak üzere bu yarış dallarının çok büyük bir kitlenin ilgisini çektiğini biliyoruz. Yediden yetmişe herkesin takip ettiği bu alanda ayrıca esporun da etkisi çok büyük. Örnek vermek gerekirse Cem Bölükbaşı çok iyi bir örnek olacaktır.

Biz de bu nedenle Playerbros olarak Sim Racing alanında başarı yakalamış olan ve etkinliklerine devam eden Altay Espor Sim Racing şubesi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Geçtiğimiz aylarda Ortombo Sour League 6. Sezonu Tier 1’de takımlar şampiyonluğa ulaşan Efe İşken ve şubenin kurucu menajeri Eren Yücel, Altay Sim Racing takımı ve ülkemizdeki Sim Racing alanındaki gelişmeler hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Eren Yücel kimdir ve Altay Espor macerası nasıl başladı bize biraz anlatabilir misiniz?

E. Yücel: Merhaba, öncelikle bana bu röportaj şansını verdiği için Playerbros ekibine teşekkür ederim. Ben Eren Yücel, Altay Espor Sim Racing şubesinin kurucu menajeriyim. Amsterdam’da eğitim görmekteyim. Şube başkanlarımız Heymi ve Deniz benim
Amsterdam’dan arkadaşlarım. Hatta Heymi ile uzun yıllar ev arkadaşlığı da yaptık. Onlar ile beraber henüz Altay Espor çatısına dahil olmadan projelerimizi tasarlıyorduk. Bu yolda hazırladığımız raporu Altay Spor Kulübü yönetimine sunduk ve kabul edildik.
Böylece, Türkiye’de gelişmekte ve popülerliği hızla artmakta olan dijital motor sporları dünyasına; Altay Sim Racing takımını kurarak dahil oldum. Yarış dünyası içinde oldukça çok şey öğrenmek ve bu dünyaya kendimden bir parça yansıtabilmek istiyorum.

Altay Sim Racing olarak şu anda PC ve PS platformlarında F1 2022 Türkiye içinde, 4 büyük ligde, ve uluslararası 1 ligde yarışmaktayız. Pilotlarımız şu anda güncel olarak bu liglerde başarı yakalayıp aynı zamanda yarış dünyasının en büyük isimlerine ve bu isimler ile aynı yeterliliklerdeki pilotlar ile birlikte yarışıp tecrübe ediniyorlar. Yakın gelecekte ise Altay Sim Racing, F1 ile sınırlı kalmayıp farklı sınıflarda ve platformlarda yarışacak takımlar kurmak için hazırlanıyor.

Efe İşken kimdir ve Sim Racing macerası nasıl başladı? 

E. İşken: Ben Efe İşken. 16 Nisan 2007 doğumluyum. Adana’da yaşıyorum. İstanbul Borsa Fen Lisesi 10. öğrencisiyim. 1.5 yıldır Esporun Sim Racing alanında profesyonel olarak yarışıyorum. 6 ayı aşkın bir süredir Altay formasını giyiyorum.

Sim Racing’e giden yol çocukluk yıllarıma dayanmakta. Evimizin içerisinde akülü arabayla başladığım serüveni ileriki zamanlarda karting pistleriyle devam ettirdim. Fen lisesini kazanmamla birlikte bana hediye edilen direksiyon setim ve donanımlı bilgisayarımla beraber Sim Racing ile tanışmış oldum.

“Tarifsiz mutluluklar ve heyecan yaşadığım o ilk görüşmeyi hiçbir zaman unutmayacağım”

Peki Sim Racing ve Altay Espor, Efe İşken için ne ifade ediyor?

E. İşken: Sim Racing dünyası gerçek yarış dünyasının neredeyse birebir simüle edilmiş bir hali diyebilirim. Gerek yarış sırasında gerekse yarış öncesi ve sonrası hissettiğim duygular, gerçek yarış pistinde yarışıyorcasına maksimum adrenalin içeren anlar yaşatmakta. Bu haliyle Sim Racing platformu, eşsiz ve tarif edilemez heyecan yaşadığım bir platform diyebilirim.

Altay Espor benim için çok özel bir yerde çünkü bir yıl kadar kısa bir süre içerisinde elde ettiğim başarıların farkına vararak beni Altay Espor bünyelerine dahil etmiş olmaları benim için muhteşem bir sevinç ve gurur kaynağı oldu. Tarifsiz mutluluklar ve heyecan yaşadığım o ilk görüşmeyi hiçbir zaman unutmayacağım. Altay Espor çatısı altında inanıyorum ki çok güzel nice başarılar elde edeceğim. Altay Espor’da olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum.

Resim

Altay Espor Sim Racing takımının kuruluşu ve bugüne kadar olan gelişimi ile başarıları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

E. Yücel: Altay Espor şubesi ile birlikte yarış sahnesinde yer alan ‘ilk spor kulübü’ unvanını elde etti Altay Spor Kulübü. Bunu fark ettiğim zaman Deniz ve Heymi’ye söyledim. Bana Altay’ın kurtuluş savaşı zamanları bisiklet takımı kurduğunu söyledi. Böyle yenilikçi bir kulüp ile beraber, farklı bir dalda yeni bir sayfa açmış oldum. Bu Altay ile elde ettiğim ilk başarı diyebiliriz.

İkinci başarım ise tasarlamış olduğum sistemin, pilotlarımız Efe İşken ve Mehmet Can Arslan tarafından benimsenmesi. Harika bir aile ortamı kurduk. Bu ortam onların yeteneklerine dokunup seviyelerini artırmama olanak sağlıyor. Bu da doğal olarak başarıları getiriyor.

Ekip daha 1 seneden az sürede kurulmuş olmasına rağmen şimdiden büyük bir etki yarattı ve şimdiden farklı liglerde güzel sonuçlara imza attık ve espor yarış topluluğunda baskın bir güç haline geldik. Efe İşken “Wonderkid” doğal yarış içgüdüleri ve hızlı refleksleri ile pistlerde en çok aranan sürücülerden biri haline geldi. Efe, PC simülasyonunda boy gösteriyor. Kendinden yaşça büyük pilotlar ile yarışmakta. Geleceği çok parlak, önümüzdeki yıllarda sürücü koltuğuna geçeceğinden hiçbir şüphem yok. Diğer pilotumuz ise Mehmet Can Arslan. O kulübümüzün “Joker” oyuncusu. Yetenekli pilotumuz, podyumda kupasını kaldırmadığı vakitlerde diğer e-spor takımımız olan FIFA şubesinde de kaptanlık yapıyor.

“Altay Espor çatısı altında ülkemize başarılı pilotlar yetiştirmek istiyorum”

Sim Racing takımınız için planladığınız yeni projeler var mı?

E. Yücel: Altay ile ben, Deniz ve Heymi sayesinde tanıştım. Bu kulübün misyonunun önce saygıdan ve sevgiden sonra ise yetiştirici kimliği ile başarılar elde etmek olduğunu gördüm. Ben de bu düşünceden yola çıkarak Altay Espor çatısı altında ülkemize başarılı pilotlar yetiştirmek istiyorum. Bunun için sevgili Serhan Acar’dan aldığımız tavsiyeler üzerine bir sistem geliştirdim. Sim Racing şubesi olarak pilotlarımız hem teori hem pratik eğitimlerini alıyorlar. Diyetisyenimiz ve fizyoterapistimizin de katılımı ile beslenme ve refleks eğitimleri de başlayacak.

Belli sonuçlar ve başarılar elde ettikleri zaman sürücü koltuğuna oturmaya başlayacaklar ve her hafta antrenmanları olacak. Mesela pilotlarımızdan Efe İşken, Go-kart antrenmanlarına başladı bile. Bu tarz yarış alanlarındaki antrenman istatistikleri videolar ile arşivlenecek. Bunları Türkiye Oto Sporları Federasyonu (TOSFED) ile paylaşacağız. Beğenilmeleri takdirinde, pilotlarımız TESFED çatısı altından çıkıp TOSFED çatısı altında çalışmalarını gerçekleştirmeye başlayacak. Biz de sporcularımızın atlamış olduğu bir üst seviye ile birlikte Altay Racing Sports şubemizi kurduktan sonra hem Sim Racing hem de racing şubelerimiz ile profesyonel pilotlar yetiştiren bir kulüp olacağız.

Ülkemizin Sim Racing alanına olan ilgisini yeterli buluyor musunuz?

E. Yücel: Türkiye’deki Simülasyon Yarış Ligleri şu anda popülaritesinde bir artış yaşıyor ve artan sayıda katılımcı ve takipçiyi kendine çekiyor. Artan ilgiye rağmen, birçok yarışçı ve takımın sponsor ve finansman sağlama konusunda zorluk çektiği aşikar. Bu yatırımı artırmak için lig ve turnuvaların profesyonel ve hukuksal ortamını sağlamak şart. Böylece sağlanan güven ortamına en iyi yarışçılar ve takımlar müracaat edecek. Ayrıca daha fazla yatırımcı gelecek bu da daha fazla takım daha fazla oyuncu ve takipçi demek. Maalesef ülkemizin ekonomik şartları nedeniyle simülasyon satışları çok düşük seviyede. Bu da kısıtlı bir sürücü grubu oluşturuyor ancak simülasyon merkezleri açılmaya başladı. Bu merkezler oldukça ilgi çekiyor. Umarım sayıları artar ve daha fazla yarışçı yetişmesine katkıda bulunur.

Başta Altay Espor olmak üzere Sim Racing ekiplerini gelecekte ne bekliyor?

E. Yücel: Altay Racing Esport, dijital motor sporları topluluğundaki yetenekli yarışçıları keşfetme ve geliştirme misyonuna sahip rekabetçi bir yarış takımı olacak. Amacımız, yeni nesil rekabetçi yarışçıları eğiten ve besleyen bir akademi yaratmak. Ekibimiz, yüksek düzeyde beceriye ve spora adanmışlığa sahip yarışçıları keşfederek, onlara akademilerine katılma ve deneyimli koçlardan eğitim alma şansı sunmak üzerine çalışmalar yapıyor. Hedefimiz yarışçılarımızın becerilerini geliştirmek ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak. Bunun için tasarlanmış titiz bir programdan geçecek ve otomobil sporlarında gerçek direksiyon koltuğuna oturma şansı yakalayacaklar.

Ekibimizin nihai hedefi, organizasyonu gurur ve kararlılıkla temsil ederek en büyük simülasyon yarış turnuvalarında rekabet etmek. Yetenekli sürücüleri, en son teknolojisi ve amansız kazanma taahhüdü ile takım, galibiyet serisini sürdürmeye ve önümüzdeki yıllarda daha da fazla dalga yaratmaya hazır. Yarışçı kadrosu ile Altay Racing Esport, rekabetçi simülasyon yarışı dünyasında kalıcı bir etki yaratmaya hazırlanıyor.

Resim

Genç bir pilot olarak gelecekteki planın nedir ve seni bu yolda ne motive ediyor?

E. İşken: Dünyada bir ilk olarak Sim Racing’ten gerçek Formula pilotu olma başarısını elde eden Cem Bölükbaşı’dan sonra bu başarıyı dünyada ikinci kez gerçekleştiren bir Türk pilotu olmak en büyük hayalim. Bu hayalime ulaşırken Sim Racing platformunda katıldığım bütün liglerde şampiyon olmak en büyük motivasyonum olacaktır.

Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Playerbros takipçilerine ve espor severlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

E. Yücel: Öncelikle röportaj için teşekkür ederim tekrardan, çok keyif aldım. Çocukluğumdan beri oyunlara hayranımdır. Kendi küçüklük hayallerimi şu anda gençler için gerçekleştiriyor olma gerçeği bana en çok gurur veren hislerden biri. Sektörün büyümesi çok hoşuma gidiyor ve bunu siz espor severler sağlıyorsunuz. Birlikte bu sektörü, herkes için eşit şartlarda, keyifli bir şekilde büyütmeye devam edelim. Gelecek esporda. #YeniNesilYeniSeçim #AltayEspor


İlginizi Çekebilir: Altay Espor’un Return of Titans – Ice’da mücadele edecek VALORANT kadrosu açıklandı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor