Connect with us

Espor

Amerika’da bir Türk takımı: YeniCherry! Takım kurucusu Süleyman ‘NForc3R’ Savcı Röportajı

Bayrağımızı Amerika’da dalgalandıran YeniCherry (@YeniCherryGG) CS:GO takımı kurucusu sorularımızı yanıtladı!

Amerika

Amerika’da faaliyet gösteren, ESEA NA Advanced Legaue’de mücadele eden ve tamamı Türk oyunculardan oluşan YeniCherry CS:GO takımının kurucusu ve koçu Süleyman ‘NForc3R’ Savcı ile bir röportaj gerçekleştirdik. Playerbros ekibi olarak YeniCherry CS:GO takımının kurucusu ve koçu Süleyman ‘NForc3R’ Savcı’ya bazı sorular yönelttik. Kendisi de bizimle çok güzel hikayeler paylaştı.

Süleyman ‘NForc3R’ Savcı’ya Playerbros’a vakit ayırdığı ve sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ediyoruz!

Merhabalar Süleyman bey öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Süleyman Savcı, 39 yaşındayım. İngilizce öğrenip, üniversite okurken aynı zamanda yarı profesyonel olarak CS 1.6 oynadım. Ondan öncesi 2000’li yıllarda Adana takımı The Gods ile WCG’lerde boy gösterdik. Birincilik alamadık hiç ama üçüncülüklerin takımıydık. Sonra ben Amerika’ya taşındım. O zamanlar aslında biraz eğlence amaçlı bir Türk takımı başlatmıştık. Resmi bir sunucuda karşılaştığım Can ‘Maganda’ Yamaç isimli arkadaşımızla MTGU(Madem Türksün Göster Ürksün) isimli takımı kurduk.

Türkiye’den Amerika’ya taşınmıs bir çok profesyonel oyuncu ile oynadık. Aramıza Crew, Dark Passage, Rusher Team ve daha ismini hatırlamadığım başka takımlarda da oynayan bir çok Türk oyuncuya IGL’lik yaptım. O zamanki kullanıcı adım TurK-FX idi. Tarik isimli EG’nin ünlü oyuncusunu da biz kendisi 14 yaşındayken keşfettik. Goodfornothing EG’ye, Aim^ bir başka Premier League takımına gitti. Diğer arkadaşlar Türkiye’ye döndü ya da başka  bir şekilde aramızdan ayrıldı. Artık kadroyu sürekli yeniden kurmaktan bıktığım için, bende oyun işlerini bıraktım. Üniversitede bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirip şu an dünyanın en büyük telekom şirketlerinden birinde Network Security Engineer olarak çalışmaktayım.

Amerika’da Türklerden oluşan bir CS:GO takımı oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı? Takımın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

2010 yılında bıraktığım oyun işlerine, 2019 yılının ortalarında geri döndüm. Okulu bitirdim, 2 çocuk sahibi oldum, evlilik iş güç derken artık hayatım bir düzene girmişti. Bir gün Faceit üzerinden oyun oynarken bizim takımın kurucularından Kaki’ye denk geldim. Profilinde Türk bayrağı vardı. Maçtan sonra kısa bir sohbet ettik ve ona eğer ilerde takım kurmak isterlerse yardımcı olabileceğimi anlattım. Sonra aradan 2-3 hafta geçti. İki farklı Türk oyuncu ile bana gelip takım kurmayı düşündüklerini söylediler. Benim de tanıdığım bir adet Türk oyuncu vardı. Beş Türk olarak takımı kurduk.

2019 yılının Kasım ayının ortalarıydı. O zamanki kadromuz, 37 yaşındaki IGL ben, Kaki, G3DITOR, Runner ve Pixiu idi. Runner ve Pixiu farklı nedenlerden dolayı aramızdan ayrıldı. Ben zaten takım işi ciddiye bindiğinde nerden başka bir Türk oyuncu bulabiliriz diye bakarken, Faceit’te Brashi’yi buldum. Sonra Metin diye yarı Türk yarı Arnavut bir kardeşimize daha denk geldik ve bu ESEA Open League’den InterMediate League’e çıkan kadromuzu oluşturdu. Beşinci oyuncumuz o zamanlar Türk oyuncu bulamadığımız için hep Amerikalı ya da Kanadalı oldu. Sonra kadroda farklı revizyonlar olurken sonunda şu anki kadromuza ulaştık. Trojn (Alp) ve Emstar (Emre) 6-7 ay önce falan Amerika’ya gelmişlerdi. Bizde kadromuzda tekrar revizyona gidecekken, madem 2 tane potansiyeli olan Türk oyuncu daha var neden 5 Türk gitmiyoruz dedik ve şu anki kadromuz oluşmuş oldu.

Takımın kurulmasıyla birlikte ortaya güzel hikayeler çıkmıştır. Başınıza gelen en ilginç olay neydi?

Başımızdan aslında çok olay geçti ama ben bir tanesini anlatayım. 18 ayda bizim yaşadığımızı belki 4-5 yıllık takımlar yaşamamıştır. İlk olarak ESEA Sezon 34’de IM League’de oynarken, beşinci oyuncumuz çok toksik bir Kanadalı idi. Çocuğu bir çok kez uyarmamıza rağmen, bundan vazgeçmedi. Kadrolar kapanmış oyuncuda alamıyoruz. Ama durum öyle bir noktaya geldi ki, artık kavgadan antrenman yapamıyoruz. Baktım olacak gibi değil, çocuğu takımdan çıkartmak zorunda kaldık. Mecburiyetten ben oynayacaktım. Bende o zamanlar Valorant ve Warzone oynadığım için CS:GO’da biraz paslanmıştım. Ama ya takım dağılacaktı ya da biz bu kararı verecektik. Çocuğu takımdan çıkarttıktan sonra, bu bizim IP adreslerimizi TeamSpeak üzerinden çalmış ve bir bilgisayar korsanıyla anlaşmış. Playoff maçlarında bize DDoS atacağını, bunun bir arkadaşından öğrendik. Hatta elimize Twitter üzerindeki mesajlarının ekran görüntüleri geçti. Ama ESEA suç olmadan bir şey yapamayız dedi.

Maça başladık Inferno haritasında. Önce geride idik, sonra 9-6 öne geçtik ve birden iki oyuncumuz DDoS yemeye başladı. G3DITOR ve Kaki yeni taşındıkları için IP adresleri değişmişti ve onlar yemedi. Ben Network Security Engineer olduğum için onun önlemini alabildim. Ama diğerlerini bir türlü hazırlayamadık. Sonuçta Brashi 6-7 saat internetini kullanamadı. Metin ise Inferno haritasında oynayamadı. Inferno haritasını G3DITOR, Kaki, ben ve Infision olarak iki koçla 5v4 devam ettik. 16-11 gibi bir skorla yenildik. Sonra Metin 10 dakika uzaktaki teyzesine geçti ve orda ikinci haritada oynamaya başladı. Yerde falan oynuyor çünkü teyzesinde bilgisayar ya da çalışma masası yokmuş.

Ona rağmen Overpass haritasında mükemmel bir performans gösterdik ve 9-4 falan öndeyiz. Bilgisayar korsanları baktılar bizi durduramıyorlar, bu sefer ikinci koçumuz Infusion’a DDoS yaptılar. 5v4 devam ettik. Hatta 14-9 öne de geçtik. Ama artık bir saatten sonra gücümüz ve enerjimiz bitti ve maçı 16-14 kaybettik. Ama bu olay bizi dağıtmadı, aksine daha da güçlendirdi. Takımdaki aidiyet duygusunu ve birlikteliği arttırdı.

Takımınızın şu andaki durumu nedir? Takım olarak gelecek planlarınız nelerdir?

Şu anda ESEA NA Advanced liginde oynuyoruz. Şu anki kadromuzu lig başlamadan 8 gün önce kurduk. Bir önceki sezon Playoff’larda turnuva sonuna kadar gittiğimiz için pek fazla hazırlanma şansımız olmadı. Zaten o zamanki iki oyuncumuzun ayrılacağı belliydi. Ama sezon 36’da Main League’de üçüncü olduğumuz için, neredeyse Playoff’ların son gününe kadar oynadık. O yüzden deneme yapıp yeni oyuncu bulacak ya da yeni kadro ile antrenman yapacak zamanımız olmadı. 8 gün kala Trojn ve Emstari bulduk ve 5 Türk oyuncudan kurulu kadromuza ulaştık. Ama hazırlanacak çok zamanımız olmadığı için ilk 4 maçımızı kaybettik. İlki 16-8 ve diğerleri 16-13, 16-14 gibi yakın skorlarla gitti. Ama 16-8’lik maç bile 1-2 kritik yerde hatayı yapmasaydık kazanabileceğimiz bir maçtı. Hatta sonraki diğer yakın maçları tabiri caizse sattık. Ama yılmadık. Bu sırada bir çok 0-3 yada 0-4 giden takımlar dağılırken, biz nasıl daha güçlü olacağımızın yollarını aradık.

Sıkı çalışmamız ve birlikteliğimiz sonunda meyvelerini verdi ve su an 6 maç art arda alıp 6-4 gidiyoruz. Son sıradan 16. sıraya kadar çıktık. Amacımız bu şekilde devam edip en azından bu sezon Playoff oynamak. Önümüzdeki 6 maçın 4’ünü kazanırsak Playoff’lara kalacağız. Gelecek için ise ilk amacımız şu kadroyu korumak. İnşallah iki sezon art arda ayni kadroyla oynarsak, o zaman gerçek gücümüzü göstereceğiz. 4 oyuncumuz kesinlikle en az 1 yıl kadar daha birlikte oynamanın sözünü verdi. Beşinci oyuncumuzun ise vize sorunu ve Türkiye’ye dönme durumu var. O en az 4-5 ay daha bizimle. Ama o anki duruma göre inşallah onu da burada tutacağız.

Bu kadrodan çok umutluyum. Mesela geçen Cash Cup turnuvasında iki Premier League takımını eledik. Kuzey Amerika’nın 4. takımı Bad News Bears’a da kazanabileceğimiz bir maçı kaybettik. Ama en azından potansiyelimizi gösterdik. Amacımız 1-2 sezon içerisinde Premier League’de mücadele etmek. 3-4 sezon içinde ESL Pro League ve belki de başka turnuvalarda kapalı elemelerden çıkıp Major’a, Blast’a ya da IEM gibi turnuvalara gidip boy göstermek.

Playerbros olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkürler! Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben size bize bu şansı verip adımızı daha geniş bir kitleye duyurduğunuz için teşekkür ederim. Aynı şekilde bu projeye nasıl başladıysak, şu an Valorant takımımızı da kuruyoruz. Yas ortalaması 17-18 civarlarında olan 6 Türk oyuncu ve benimle birlikte onun da temellerini attık. 6-12 ay arasında inşallah onları da üst seviyelere taşıyacağız. Ayrıca içerik üretmek için oluşturacağımız kanallarımız da şu an kurulma aşamasında. Yakında oyuncularımız bu kanallarda yayın açıp, izleyicilerle buluşacak ve etkinliklerimiz olacak.

Playerbros ekibi olarak YeniCherry takımına canı gönülden başarılar diliyoruz! Bayrağımızı Amerika’da dalgalandıran YeniCherry ekibinin sosyal medya hesaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Twitter: twitter.com/YeniCherryGG

Youtube: youtube.com/channel/UCmlAwZs2kWSF6kTP0yo0QMA

Twitch: twitch.tv/yenicherrytv


İlginizi Çekebilir:

Dark Passage League of Legends: Wild Rift takımını duyurdu

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor