Connect with us

Espor

Ankora Gaming League of Legends oyuncusunun Türkiye sözlerine büyük tepki

Ankora Gaming oyuncusu Fikus, Elramir’e söyledikleri nedeniyle cezalandırıldı.

Ankora Gaming League of Legends üst koridor oyuncusu Fikus, bir karşılaşma esnasında DenizBank İstanbul Wildcats’in ormancı rolündeki oyuncusu Elramir’e dile getirdiği sözler nedeniyle ceza aldı.

İddialara göre Fikus, Elramir’e ‘’Umarım ülkenizde yine deprem olur’’ dedi. Bunun üzerine Elramir, oyuncunun bu hareketini Riot Games’e ve Ankora Gaming’e bildirdi.

Ankora Gaming hızlı bir şekilde harekete geçti

Ankora Gaming, takım oyuncusunun sarf ettiği sözler nedeniyle özür diledi ve hem İngilizce hem de Türkçe olarak bir özür mesajı yayınladı. Oyuncunun kullandığı uygunsuz dilden derin bir üzüntü duyduklarını belirterek, böyle bir ayrımcılığı ve nefret söylemini kınadıklarını ifade ettiler.

Bu eylemlerinin sonucu olarak, oyuncunun bir aylık maaşının tamamının depremden etkilenen ailelere bağışlanacağını ve ek cezai işlemlerin yakın zamanda uygulanacağı açıklandı. Ayrıca Elramir’den de özür dilendi.

Fikus, Twitter üzerinden özür diledi

Yaşananların hemen ardından, Sırp oyuncu Fikus da bir özür mesajı yayınladı. Oyuncu özrünü şu sözlerle ifade etti:

‘’Maç esnasında kullandığım saldırgan dil için en derin üzüntülerimi belirtmek istiyorum. Sözlerimin tamamen kabul edilemez ve uygunsuz olduğunun farkındayım ve eylemlerimin tüm sorumluluğunu alıyorum. Duygularımın beni ifade etmesine izin verdim ve oyuncu arkadaşıma kırıcı ve saldırgan olan, benim değerlerime ya da ekibimin ve temsil ettiğim Ankora Gaming’in değerlerinin yansıması olmayan şeyler söyledim. Vermiş olabileceğim herhangi bir zarar için gerçekten üzgünüm ve nefret söylemini söyleminin hiçbir türünü desteklemediğimi açıkça belirtmek istiyorum. Bu deneyimden ders çıkarmaya ve daha iyi bir insan olduğum konusunda sizi temin etmek istiyorum. Sözlerimin başkaları üzerindeki etkisini anlıyorum ve gelecekte daha saygılı olacağıma söz veriyorum. Bir kez daha, davranışım için en içten özürlerimi lütfen kabul edin. Umarım kalplerinizde beni affetmek için bir yer vardır.’’

Fikus’un bu davranışı, espor severler arasında çok tepki aldı. Kimileri daha fazla bağış yapması gerektiğini düşünürken, kimileri takımdan atılması gerektiğini bile söyledi. Ayrıca Fikus’un takipçileri de tepkilerini dile getirdiler ve bunu sert bir dille ifade etti.

Umuyoruz ki bu tarz nefret söylemleri gerek espor arenasında ve gerek başka bir yerde bir daha yaşanmaz.

İletişim: esrasenekci@gmail.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor