Connect with us

Espor

Espor inanılmaz bir ekosistem! – Aras Basmacıgil yazdı

NEOM

Dün Avrupa’nın en büyük espor ligi olan LEC; Prens Muhammed bin Salman tarafından fonlanan Suudi Arabistan’ın “proje şehri” NEOM ile isim sponsorluğu anlaşması imzalamıştı.

Bu imzanın ardından yüzlerce tepki geldi. Bu tepkiler Suudi Arabistan’ın işkence/yolsuzluk/LGBT ve insan hakları ihlalleri üzerinde yoğunlaştı. Ancak bu tepkiler sadece oyunculardan ve topluluk üyelerinden gelmedi, direkt olarak LEC çalışanlarından geldi.

 

Özellikle LEC’in logosu şu an Pride Month sebebiyle gökkuşağı rengiyken, yanına getirilen kompozit logonun LGBT haklarını en çok baskılayan ülkenin direkt kendi fonladığı projenin logosu olması, en çok tepkiyi çeken konu oldu ve konunun ironisine fazlasıyla değinildi. LEC çalışanlarından, yani kendi çalışanlarından kuruma inanılmaz ağır eleştirilerin gelmesi, benim hayatımda başka herhangi bir oluşumda asla görmediğim bir tepkiydi.

Kendi maaşını ödeyen şirketleri bu şekilde eleştirmek cidden sert bir hareket. Bu kadar sert bir hareket de ancak kişisel özgürlüklerin sonuna kadar desteklendiği ve topluluğun da arkasında durduğu koşullarda olabilir. Ancak bugüne kadar bu koşulların espor dışında oluştuğunu da hiç görmedim. Zaten espor ekosistemini eşsiz kılan da bu; evet oyunlarımızda çok fazla toxic’lik olabilir ama topluluk olarak, hem de yaş grubu olarak gayet küçük sayılabilecek bir yaş grubuyla, evrensel doğruların yanında durabiliyoruz ve çalışanların, kurumlarını eleştirebilme haklarını sağlıyoruz…

Günün sonunda NEOM ile olan sponsorluk anlaşması, imzalandıktan 14 saat sonra geri çekildi LEC tarafından… Topluluğunun, paydaşı olduğu kurumu direkt etkilemesinin dışında; espor kadar ana-akım olmaya aday bir sporun, bu kadar adalet/hak/hukuk peşinde koşan seyircilerinin olması inanılmaz bir değer ve gelecekte esporu her bir şirket için de en eşsiz kılacak özelliği bu.

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor