Connect with us

Video Konusu

Arena of Valor: Mobil Esporun Gözdesi – BlueStacks ile PC’de Oyna

Mobil esporun öne çıkan yapımlarından Arena of Valor’u bizden dinlemeye var mısınız?

Mobil oyun dünyası her geçen gün daha fazla büyüyor. Biz de büyüyen bu pazarın önde gelen oyunlarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu videoda mobil espor dünyasının başarılı oyunlarından biri olan Arena of Valor’u anlatacağız. İyi seyirler.

Esporun son yıllardaki inanılmaz büyümenin içine girmesi mobil oyun sektörüne de yansımış durumda. Son dönemde çıkan oyunların birçoğu mobil espor oyunu olma adında kendi yollarında emin adımlarla devam ediyor. Hal böyle olunca League of Legends’ın sahibi Tencent Games de bu sahnede yer almış: Arena of Valor!

DC Comics öğeleri

Evet yanlış duymadınız. Bilmeyenler için tekrarlayalım, Arena of Valor, League of Legends’ın sahibi olan şirket tarafından yapıldı. Zaten oynanış, harita ve karakterler üzerindeki benzerlikten bunu çoktan anlamış olabilirsiniz. Oyunun bu kadar popülerliğe ulaşmasının en önemli nedenlerinden biri de, şaşırtıcı bir şekilde DC Comics karakterlerini içermesi. Oyun karakterleri arasında Batman, The Joker, Superman ve Wonder Woman gibi çok ünlü film karakterleri başta olmak üzere çok özel tasarlanmış karakterler yer alıyor.

5v5 oynanan en büyük mobil MOBA oyunları arasında yer alan oyun, 6 çeşit karakter yapısını bünyesinde barındırıyor. LoL’den de alışık olduğumuz gibi, tank, savaşçı, suikastçı, büyücü, nişancı ve destek karakterleri bulunuyor. Oyun her karakter türünde yeteri kadar şampiyona sahip olsa da destek karakterlerinin sayısı yalnızca dört.

Espor tarafı

Arena of Valor ayrıca düzenlediği espor etkinlikleriyle de gündemde. Oldukça görkemli etkinlikler düzenleyen firma, oyuncuları çok büyük sahnelerde oynatıyor. Tek fark bilgisayar yerine ellerinde telefon ile oyun oynuyorlar diyebiliriz. E bu da mobil espor için gerekli. 🙂

Peki işin espor boyutunda ligler ne alemde? Arena of Valor’un League of Legends’ın NA LCS, EU LCS gibi profesyonel ligleri bulunuyor ve oyunu profesyonel olarak oynayan oyuncular, bünyesinde oldukları takımlar ile bu liglerde mücadele ediyor.

PC’den Arena of Valor oynamak için tıkla.

Hatırlayanlarınız illa ki vardır: Eskiden SK Gaming’in de bir Arena of Valor takımı vardı. Hatta takımdaki bazı isimler Türk’tü ancak daha sonra takım kapatılmıştı. Mobil esporun yükselmesi böyle devam ettiği sürece daha çok takım kurulacak ve yatırım alacaklarmış gibi duruyor. Çünkü telefon kullanıcı sayısı, bilgisayar kullanan kişilerden daha fazla ve aktif olarak mobil oyunlar, PC oyunlarının asla göremeyeceği rakamlara ulaşabiliyor.

Şimdi oyuna tekrar geri dönecek olursak, oyunda üç koridor bulunuyor. Alt, orta ve üst koridor. Nedenini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur! 🙂 Bir oyuna girebilmek için hızlı eşleşmeyi seçmeniz yeterli. Ama bunun yanında seçebileceğiniz farklı oyun modları da mevcut. Karakter seçimleri tamamen bittikten sonra ise macera başlıyor. Oyunun kontrol mekanizması gerçekten kolay ve kullanışlı. Yeni başlayan biri de kısa sürede kontrol mekanizmasını kullanabiliyor. Bu yüzden oyun tam bir kullanıcı dostu!

Oyunun en büyük sorunlarından biri AFK problemleriydi. Mobil oyun olduğundan dolayı, metroda oynayan, otobüste oynayan, okulda oynayan… Aklınıza her yeri getirebilirsiniz, çünkü oyuncular her yerde mobil oyun oynama şansına sahipler ve ani durumlarda ya da telefonlarının çekmemesi durumunda hemen oyundan çıkıyorlardı. Tencent Games ise bu soruna çok mantıklı bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor. Eğer takımınızdan veya rakibinizden biri oyundan çıkarsa, 4 kişi oynamak yerine, çıkan oyuncu yerine bir yapay zeka geliyor. Böylece 5v5 oynamaya devam ediyorsunuz. Mobil oyunların neredeyse tamamında yaşanan AFK ve oyundan çıkma sorunlarına pratik ve basit bir çözüm bulunmuş gibi gözüküyor.

PC’den oynamak için ne yapmalı?

Anlık olarak milyonlarca oyuncu tarafından oynanan Arena of Valor, mobil MOBA oyunlarının zirvesinde yer almaya devam edecek gibi gözüküyor. Profesyonel ligler, büyük turnuvalar, basit oynanış ve eğlenceli karakterler oyunu zirveye taşıyan etkenler arasında. Eğer sizler de oyunu oynarken daha iyi olmak istiyorsanız, sizlere bir tavsiyemiz var! BlueStacks ile Arena of Valor’u bilgisayarınızdan oynayabilir, rakiplerinize avantaj sağlayabilirsiniz. BlueStacks üzerinden Arena of Valor’u indirmeyi unutmayın! İyi oyunlar!

PC’den Arena of Valor oynamak için tıkla.

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Konusu