Connect with us

LoL

Bahçeşehir SuperMassive ile 1907 Fenerbahçe arasındaki yarı final serisi nasıl geçti?

TBF’de Royal Bandits’in rakibi Bahçeşehir SuperMassive oldu, peki 2. yarı final maçında neler yaşandı?

Yarı Final: Bahçeşehir SuperMassive (SUP) vs 1907 Fenerbahçe (FB)

TBF’de Royal Bandits’in rakibini belirleyecek bu maç, kurulduğu ilk mevsimden itibaren her sene finale çıkan SUP ile 5 maçlık serilerde ligdekinden daha iyi bir performans gösteren FB’nin karşılaşmasıydı. SUP geçen senenin rövanşını isterken, FB de Worlds’e tekrar katılmak için bu maçı kazanması gerektiğini biliyordu.

İlk maç:

SUP’un mavi tarafı seçtiği bu maçta seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • SUP: Ryze – Graves – LeBlanc / Vel’koz – Jarvan IV
 • FB: Nocturne – Akali – Rakan / Aatrox – Iralia

Seçimler:

 • SUP fabFabulous: Cho’gath -FB Taldrin: Ornn
 • SUP Stomaged: Trundle – FB Move: Gragas
 • SUP GBM: Azir – FB Frozen: Orianna
 • SUP Zeitnot: Jhin – FB Padden: Varus
 • SUP SnowFlower: Morgana – FB Zergsting: Braum

İki tarafın da macera aramadığı, standart seçimlerle geçirdiği seçim yasaklama ekranında çoğunluğun görüşü SUP’un üstün olduğuydu. Orta koridordan ilk kanı alan FB 8. dakikada agresif oyununun zararını gördü. Alt koridordaki ufak çaptaki takım savaşında 3 skor veren FB sadece SnowFlower’ı düşürebildi. orta koridorda 11. dakikada olan bi skor veren FB Alev ejderini hanesine yazdırdı. SUP Vadinin Alametini aldıktan sonra Zergsting Stomaged’ı takibe başladı. Uzun bir takip sonunda ultisini kullanarak Stomaged’ın vadinin alametini kullanmasını engelledi. Bundan sonra her koridorda baskısını arttıran SUP her koridordan dış kuleleri aldı. Bu arada FB hanesine 2. Alev ejderini aldı. SUP skor ve kulede önde olmasına rağmen FB’nin aldığı alev ejderleriyle güç dengesi eşit seviyede kaldı. Baron çukuru önünde başlayan uzun savaşta FB ilk olarak SnowFlower’ı düşürdü ve barona başladı. Işınlanma’ları atıp baskına gelen SUP oyuncuları Padden’i almak istedi. Takımı Padden’ı güzel korudu ve 2 skor daha aldı.Bu savaştan çıktıktan sonra FB 3. Alev ejderini de aldı.30. dakikanın öncesinde baronu alan SUP baskıyı arttırıp orta koridor inhibitör kulesine dayandı. SUP orta koridor inhibitörünü alırken 1 ejderi daha kendi hanesine yazdıran FB üst koridorda inhibitör kulesine dayanan SUP üyelerini savuşturmayı başardı. 37. dakikaya kadar kule alamayan FB alt koridordan minyonlar sayesinde kule aldı. Bu arada baronu almaya çalışan SUP dıştan baskı yapan FB’ye odaklanınca Baronu içeri sıçra atarak Frozen aldı. Bundan sonra 4 kişiyi de düşüren FB skoru eşitleyip, alt koridordan oyunu bitirdi.

İkinci maç

FB’nin mavi tarafı seçtiği bu maçta seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • FB: Nocturne – Akali – Morgana / Alistar – Shen
 • SUP: Ryze – Graves – Rakan / LeBlanc – Iralia

Seçimler :

 • FB Taldrin: Poppy – SUP fabFabulous: Rumble
 • FB Move: Gragas – SUP Stomaged: Trundle
 • FB Frozen: Cassiopeia – SUP GBM: Aatrox
 • FB Padden: Varus – SUP Zeitnot: Jhin
 • FB Zergsting: Braum – SUP SnowFlower: Thresh

FB hem şampiyon kontrolü hem de kitle kontrol yüksek bir kompozisyon kurarken, SUP ise daha çok hasar odaklı bir takım kurdu.5. dakikada alt koridordan skor çıkaran SUP ejderi de almak istedi ama Move ölümü pahasına ejderi çaldı. Alt koridora baskına gelen Move ile alt koridor ikilisi SnowFlower’ı aldı ama geri dönüşte GBM ve Stomaged’ın baskısıyla 3 skor verdi. Alt koridordan kuleyi de alan SUP bir de vadinin alametini de hanesine yazdırdı. Tekli skorlarla durum 2/7’ye geldikten sonra orta koridorda yapılan takım savaşında FB katliyam alarak oyuna tekrar denge getirdi. 27. dakikada Dağ ejderi için savaşa başlayan iki takımdan üstün çıkan SUP barona doğru yöneldi. Baron’un önünde yapılan savaşta tekrar 4 üyesini kaybeden SUP için işler zorlaşmay başladı. Bundan sonra baronu alan FB alt koridordan baskıyı arttırdı. Yanlış hamleler ve yakalanmalar sonucu 3 skor veren FB kabuğuna tekrar çekildi.ilk maçta ejderleri almayıp kaybeden SUp bu sefer hanesine 2 dağ ejderini yazdırıyor. Görünmeyen noktalardan iyi “Ölüm Cezaları” yeteneğini tutturan SnowFlower orta koridorda Move ve Zergsting’i yakalayıp takımına servis etti. Bu iki skordan sonra barona yönelen SUP baronu alırken 2 FB oyuncusunu daha düşürdü. Orta koridordan baskıyı arttıran SUP 41 dakika süren bu maçın galibi oldu.

Üçüncü maç:

SUP’un kırmızı tarafı seçtiği bu maçta seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • FB: Nocturne – Akali – Morgana / Ashe – Jhin
 • SUP: Ryze – Varus – Rakan / Kai’sa – Jarvan IV

Seçimler :

 • FB Taldrin: Ornn – SUP fabFabulous: Maokai
 • FB Move: Graves – SUP Stomaged: Trundle
 • FB Frozen: LeBlanc – SUP GBM: Lulu
 • FB Padden: Draven – SUP Zeitnot: Caitlyn
 • FB Zergsting: Alistar – SUP SnowFlower: Tahm Kench

Bu maçta SUP “taşıyıcıyı koru” kompozisyonu kurarken FB biraz daha o taşıyıcıyı aradan çıkar kompozisyonu kurdu. SUP’un tek kazanma koşulu Zeitnot’u korumak ve skorları ona aktarmak gibi duruyordu ve bu çalıştırması zor bir stratejiydi. İlk kanı Move nehirde verdi. Bunun sebebi ise oyun başında SUP’un hem Lulu hem de alt koridor ikilisiyle koridoru çok ittirmeleriydi. Tekli skorlar oldu koridor aşamasında… 14. dakikada alt koridorda 5’e 5 bir takım savaşı izledik. Thaldrin’in güzel oyun okuması ve ultisini iyi kullanması sayesinde 3 skor alan FB bir de alt koridordan ilk kule kanını aldı. Bu hamleden sonra geri çekilen FB ejderi SUP’a hediye etmiş oldu. Ejder çıkışı orta koridorda kafa kafaya gelen iki takım 1’e 1 skor değişimi yaptı. SUP 3. Dağ Ejderine hareketlenince FB onları kapatmaya çalıştı ama fabFabulous’un iyi alan kontrolü sayesinde kendi ölse de takımı 3. Dağ Ejderini aldı. FB’ oyunda hakim olduğunu bildiği için küçük pusularla ve yemlemelerle farkı git gide açtı. 29. dakikada 4. ejderini alan SUP baskıyı arttırıp hem skorlar aldı hem kuleleri aldı. Çok iyi şekilde Zeitnot’u koruyan SUP seri de en çok yaptığı şeyi yaptı(Baron denemesi). Yine Baron’u almadan çıksa da rakibinin 4 oyuncusunu almayı başardı. Dakika 34’ü gösterdiğinde SUP orta koridorda karşı ormancıyı alıp baronu da aldı ve geri döndü. FB rakibinin 4 ejderi olduğu için onlara bırakmamak adına Kadim Ejderi aldılar. Orta koridordan ilerleyen SUP’u durduramayan FB bu maçta da malup oldu.

Dördüncü maç:

FB’nin kırmızı tarafı seçtiği bu maçta seçim yasaklama ekranında:

Yasaklamalar:

 • SUP: Ryze – Varus – Graves / LeBlanc – Yasuo
 • FB: Nocturne – Akali – Rakan / Aatrox – Iralia

Seçimler :

 • SUP fabFabulous: Ornn -FB Taldrin: Cho’gath
 • SUP Stomaged: Trundle – FB Move: Gragas
 • SUP GBM: Orianna- FB Frozen: Aurelion sol
 • SUP Zeitnot: Kog’maw – FB Padden: Kai’sa
 • SUP SnowFlower: Tahm Kench – FB Zergsting: Alistar

Bu maçta iki takımda taşıyıcıyı koru kompozisyonuna yöneldi. İlk kanı FB alt koridoru alsa da ilk ejderi SUP aldı. Sonra tekli skorlar ala SUP orta koridordan ilk kuleyi de aldı. Cevap olarak FB üst koridorda fabFabulous’u ve kuleyi aldı. Çok uzun bir Alev ejderi savaşının sonunda önde çıkan ekip FB oldu. Sonra tekli skorlarla eşitliği yakalayan FB güçlenmelerine rağmen SUP’a bir Dağ Ejderi kaybetti. Yine uzun bir Baron savaşından katliam alarak çıkan SUP 3 skor verse de Baron’u aldı. Bir türlü Zeitnot’a ulaşamayan FB maça kaybetmeye doğru ilerlerken üst koridoru savunurken 3’e 2 takasla biraz nefes aldılar. Move’un karşı maviyi almak için karşı ormanda fazla kalması onun düşmesine sebep oldu. Bu yanlış hamlesinden sonra üst koridorda inhibitör kulesi alan SUP, FB’yi zorla takım savaşına itti. Bu savaşta Kai’sa görmediği noktadan yediği Orianna ultisinin sonucu hemen düşünce maçı çok rahat bir şekilde kapattı SUP.

Bu karşılaşmanın ardından TBF’de Royal Bandits’in rakibi Bahçeşehir SuperMassive oldu. SUP’ın düşündüğü her stratejiyi iyi uygulaması ve her maçta farklı birinin maçı sırtlaması bizi çok heyecanlı bir TBF’nin beklediğini anlamak için yeterli. Ligde de ilk iki sırayı alan bu iki takımdan acaba kim Worlds’te bizi temsil edecek heyecanla bekliyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAÇIRMAYIN

LoL