Arayı açmayalım

Dosya Konusu

Ban Yemiş Esporcular

Hile açan mı, canlı yayında kız arkadaşına şiddet uygulayan mı, para uğruna takımını satan mı dersin; ne yazık ki hepsi var! Esporların ortaya çıktığı tarihten beri hem izleyicilerin hem de diğer profesyonel oyuncuların başının belası olan, hırsına yenik düşüp hile yazılımlarına başvuran ya da oyun geliştiricisinin kurallarına uymayarak oyundan ve organizsyonlardan banlanan dört esporcuya bakmaya var mısınız? Herkes hazırsa sürpriz sonlu listemiz başlıyor!

4. Joel “emilio” Mako

emilio Ekim 2014’te, Fragbite Masters maçında HellRaisers’a karşı oynadığı bir maçın ortasında aniden Valve Anti-Cheat tarafından yasaklanması ile gündeme oturmuştu. Aldığı yasaklamadan sonra hile kullanımı reddeden oyuncu daha sonra verdiği bir röportajda arkadaşı ile birlikte X-ray hilesi kullandığını kabul etmişti. Bu durum oyunculara sadece normal oyunlarda bile hile kullansanız Valve’ın Banhammer’ından kaçamayacağınızı gösteren ilk örneklerden oluyor.

3. Li ‘Vasilii’ Wei Jun

Vasilii, aslında bizlere oyun içi hile veya davranışlarımızdan öte oyun dışındaki normal hayatımızdaki davranışlarımızda da neler yapmamamız gerektiğini gösteriyor. Olayların başlangıcı geçtiğimiz kasım ayına dayanıyor. Newbee’de nişancı olarak görev yapan Vasilii, canlı yayında kız arkadaşına karşı fiziksel şiddette bulunarak büyük tepki toplamıştı. Daha sonra ilk olarak takımından kovulan oyuncu daha sonra Riot Games’in soruşturması ile karşı karşıya kaldı. Ceza olarak ise şirket tarafından Profesyonel League Of Legends liglerinden 20 boyunca yasaklandı.

2. Bryan Freddy “SmAsH” Machaca Siña

SmAsH ise bizlere geleneksel sporlarda görülen şike durumlarının elektronik spor arenasında nasıl gerçekleşeceğini gösterdi. Katıldığı bir profesyonel maçta şike yaparak yakalanan oyuncu Valve tarafından elektronik spor etkinliklerinden yasaklanmıştı. Ban yemesinin ikinci yılında Valve’a tam 2700 kelimelik bir açık mektup yazarak hayatında yaşadığı zorlukları ve o zamanlarda Peru’daki durumdan bahsetti.

1.Hovik “KQLY” Tovmassian

Ve listemizin birinci üyesi KQLY oluyor. KQLY yine hırsına dayanamayıp hile yazılımı kullanmayı seçenlerden… Takımının Virtus.pro ile oynadığı karşılaşmada iyice yakayı ele veren KQLY, bu karşılaşmadaki hareketleriyle büyük tepki çekmişti. Bir yoldan ele geçirdiği yazılımı, bir hafta boyunca kullanan profesyonel oyuncu ban yedikten sonra durumu kabul etse de bir fayda sağlamadı. Olan yine ona güvenen ekibine ve taraftarlara oldu.

Bonus: Ferit!

Kendisini ilk olarak Dark Passage takımında oynarken tanıdığımız Ferit, ilk yıllarında yasaklı olan Elo Boost yani başka oyuncular adına lig kasma hizmetleri vererek kuralları çiğnemişti. Riot Games tarafından aldığı 1 sezonluk diskalifiye cezasından sonra wtcnn bir türlü kendine gelemedi. Yasağının kalkmasından sonra yeniden kendi ile özleşleşmiş olan HWA Gaming’e dönen Ferit, profesyonel oyunculuk hayatına 2 yıl daha devam etti ve kariyerinin sonuna geldi. Twitch.tv üzerinden yaptığı canlı yayınlar ile popülerliğini arttıran Ferit, House Of Gamers’ta da birinci olarak kitlesini daha da genişletme şansını buldu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PLAYERBROS CUP – CANLI YAYIN

Advertisement

KAÇIRMAYIN

Benzer yazılar: Dosya Konusu