Connect with us

LoL

Bazı 8.21 planları ve değişken etkiler

Dünya Şampiyonası bitmeden bir yama haberi daha geldi.

8.19 yaması ile birlikte oynanan Dünya Şampiyonası henüz bitmemişken Riot Games acele davranıp 8.20 ve 8.21 yamalarındaki değişiklikleri şimdiden oyuncular ile paylaşmaya karar verdi. Daha önce paylaştığımız 8.20 yaması içeriklerine karşın 8.21 yamasında Kai’Sa, Pyke dengelemeleri ve Corki güçlendirmesi söz konusu iken oyun içi yoldayım sinyali ve eşyalara ilişkin birtakım değişiklikler mevcut. İşte League of Legends resmi sitesinden alınan bilgilere 8.21 yaması:

8.21 ile gözden geçireceğimiz bazı şeyler

Buradaki çok kapsamlı bir liste olmasa da 8.21’de gözden geçireceğimiz bazı şampiyonlar şöyle:

  • Kai’Sa zayıflatması – Şampiyonun zayıf yönlerini daha belirgin hale getirmek istiyoruz. Ayrıca Kai’Sa’nın geliştirmelerinin daha zor açılmasını planlıyoruz; çünkü başlangıçta 3’ünün birden bu kadar kolay açılabilmesini amaçlamamıştık.
  • Tank Pyke zayıflatması – SG Pyke’ın güç seviyesini değiştirmeyeceğiz. Yetenek setindeki bazı etkileri değiştirmemiz olası (örn. pasifinden kazandığı ilave SG’sinde bazı değişikliklerin yanı sıra artış oranında da bazı ayarlamalar yapılabilir).
  • Corki güçlendirmesi – Bu değişiklik 8.20’ye yetişmedi ve onu 8.21’e yetiştirmeyi hedefliyoruz.

8.21’de Yoldayım Sinyali için yapacağımız iyileştirmeler

8.21’de Yoldayım sinyalleri için bazı iyileştirmeler yapmayı planlıyoruz. Getireceğimiz en büyük değişiklikse sinyallerin çıkardığı seslerin oyunculara daha fazla bilgi vermesi. Biraz açmak gerekirse:

  1. Sesin işlenmesiyle sinyali veren oyuncu ile sinyal verilen yer arasındaki mesafe belirtilecek. Aradaki mesafe uzadıkça ses daha fazla yankılanacak. Böylece sinyali veren oyuncunun hedefe ne kadar sürede varacağı anlaşılabilecek.
  2. Sinyali duyan oyuncu verilen sinyale ne kadar uzaksa, sinyal sesi de o kadar kısık duyulacak. Eğer koridorunuza gelmek üzere olan biri sinyal verirse, yüksek bir ses duyacaksınız. Haritanın diğer ucundaki biri sinyal verdiğindeyse, duyacağınız ses nispeten daha kısık olacak.

Ayrıca Yoldayım sinyali kullanıldığında, takım sohbetinizde çıkan bildirimleri de geri getireceğiz. Bu özellik, yeni çalışma biçimini geliştirdiğimiz dönemde yanlışlıkla bozulmuştu.


Oyun içinde değişken etkiler kullanmamamızın sebepleri

Rünler aracılığıyla oyun öncesi aşamasına değişken hasar ve nitelikler eklediğimizden beri, bu özelliği neden oyun içinde de kullanmadığımıza dair sorular alıyoruz. Şampiyonların kullanabileceği eşyaların neden değişken YG ya da SG sağlamadığı veya şampiyon yeteneklerinin ve eşyaların hasar türünün neden maç boyunca değişerek ideal kalmadığı bu sorular arasında. Oyuna bu tür değişiklikler getirmememizin sebeplerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Değişken Hasar

Bununla türü değişebilen hasarı kastediyoruz. Sihirli Yıldız’ı buna bir örnek olarak gösterebiliriz. Bu rün, YG bazlı bir dizilim kuruyorsanız büyü hasarı, SG bazlı bir dizilim kuruyorsanız fiziksel hasar veriyor. Rünler üstünde çalıştığımız dönemde, neredeyse her zaman tüm hasar türlerine uygulanabilecek özellikler tasarlamayı hedefliyorduk. Böylece diziliminizdeki direnç azaltma etkilerine uygun olan hasar türünü size sunabiliyorduk. Bu ayrıca belli şampiyonlara karşı yapacağınız savunmaya yönelik seçimlerin de kolaylaşması anlamına geliyordu; çünkü oyun öncesinde hasarlarına yapılan katkı, yetenek setlerinin hasar türüyle aynı oluyordu.

Ancak değişken hasarı oyun içine getirmemiz halinde, karşı karşıya kalacağınız hasarın türünü tahmin etmek ve dolayısıyla ne tür dizilimlere yönelmeniz veya nasıl oynamanız gerektiğini kestirmek çok daha zorlaşacaktır. LoL’de halihazırda öğrenmeniz veya takip etmeniz gereken birçok şampiyon yeteneği ve hasar kaynağı bulunuyor. Bu yüzden sürekli rakiplerinizin dizilimlerini takip ederek hasar türlerinin değişip değişmediğini anlamaya çalışmak zorunda kalmanızı istemiyoruz. Değişken hasar bir şampiyonun temasıyla uyuşuyorsa ve görseller ile sesler bunu iyi şekilde yansıtıyorsa bazı istisnalar yapabiliriz. Yine de böyle bir şeyin gerçekleşmesi çok düşük ihtimal.

Eşyalara (veya her iki nitelikle de güçlenen yeteneklere) değişken hasar eklemek

Yani güç artışı yönünden en iyi sonucu veren nitelikleri (YG veya SG) sunmak. Rünler konusunda her şeyin olabildiğince anlaşılır olmasını istemiştik. Dolayısıyla aynı etkiye sahip olan ama sadece artış oranları farklı rünler oluşturmaktan kaçındık. Ancak eşyaların kullanıcı havuzunu daraltmak, özellikle de oyun sağlığı açısından oldukça önemli olabiliyor. Eşyalarca sunulan nitelikler, bunların hangi şampiyonlar için değerli olduğunu değiştirmede gerçekten harika bir araç (Zhonya’yı büyücülere ve YG’ye ağırlık veren diğer şampiyonlara yönelik hale getirmek veya Kara Balta’ya daha fazla can ekleyerek ezergeçerler ve diğer dayanıklı dövüşçüler için cazip kalmasını sağlamak gibi). Ayrıca eşyaların sunduğu niteliklerin sürekli değişmesi, rakibin verdiği hasarın türünü anlayabilmeyi ve buna karşı oynamayı zorlaştıracaktır. Hasar türünün oyun boyunca sürekli değişebileceğini de hesaba kattığımızda, işler iyice içinden çıkılmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda savunma niteliklerini de değişken hale getirmediğimiz sürece, saldırı nitelikleri çok daha güçlü hale gelecektir. Dolayısıyla değişken nitelikleri oyun içine getirmek konusunda epey tereddütlüyüz. Yine de değişken niteliklerin faydalı bir araç haline gelebileceği bazı durumlar da var (örn. Büyü Hırsızının Marifeti serisini SG kullanan şampiyonlara açmak). Gelecekte bunu böyle durumlar için kullanmamız veya sorunu farklı yollardan çözmemiz (mesela SG veya YG yerine farklı nitelikler sunarak) mümkün.

Kaynak: League of Legends

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL