Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

BU VİDEODAN SONRA DAHA ÇOK VURACAKSINIZ | CS: GO’da iyi bir “Entry Fragger” nasıl olunur?

Yoğun istek üzerine oyun içi lider pozisyonundan sonra CS: GO’da iyi bir Entry Fragger nasıl olunur sorusuna cevap vermeye çalıştık. İyi seyirler!

Yoğun istek üzerine oyun içi lider pozisyonundan sonra CS: GO’da iyi bir Entry Fragger nasıl olunur sorusuna cevap vermeye çalıştık. İyi seyirler!

Öncelikle geçen haftalarda hazırladığımız “CS: GO’da iyi bir oyun içi lider nasıl olunur?” isimli videomuza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Videonun altına gelen yorumların çoğunda “Entry Fragger” rolü için de bir video istediğinizi gördük. Bunun üzerine tüm CS: GO takım rolleri için videolar hazırlamaya karar verdik. 2. videomuz ise Entry Fragger rolü üzerine. CS: GO’da bir profesyonel takımın en önemli rollerinden biri olan “Entry Fragger” olmak için hangi özelliklere sahip olmalısınız, neler yapmalısınız ve nasıl çalışmalısınız hepsi bu videoda!

Dilerseniz önce Entry Fragger rolünü iyice bir tanıyalım. Bu rol için söyleyebileceğimiz ilk ve en önemli şey, Entry Fragger rolündeki oyuncuların kesinlikle takımındaki diğer oyunculara göre daha iyi aim’e ve hareket kabiliyetine sahip olması gerektiğidir. Bu rol takımlar tarafından T tarafında kullanılır ve çok büyük bir öneme sahiptir. Takımların gireceği bomba alanlarına, herkesten önce Entry Fragger girer ve skor almaya çalışır. Yani Entry Fragger’lar için takımlarının yiğit delikanlıları diyebiliriz.

Entry Fragger’ı kısaca tanıttık ancak videonun devamında rol hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Dilerseniz şimdi bu rol için hangi özelliklere sahip olmalısınız ona bir bakalım; İyi bir Entry Fragger, takımındaki oyunculara göre çok daha iyi aim’e ve reflekse sahip olmalıdır. Aynı zamanda bir o kadar da iyi hareket kabiliyetine sahip olması da onun yararına olacaktır. Çünkü takımları adına en önden giden oyuncu Entry Fragger’dır ve takımı ondan kesinlikle skor çıkarmasını bekler. Eğer aim’inize fazla güvenmiyorsanız, bu rol pek de size göre değil!

Bu rolü oynayan oyuncuların, zamanının çoğunu aim çalışarak geçirmesi şarttır. Elbette ki maç kayıtlarını da izlemesi gerekir ancak bir oyun içi lider kadar değil. Oyun içi liderler nasıl vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu maç kayıtlarını izleyerek veya analizler yaparak geçiriyorsa, Entry Fragger tam tersi bunu aim çalışarak yapmalıdır. Çünkü takımının onun 200 IQ oyunlarından ziyade müthiş aim’ine ihtiyacı vardır. Aim çalışmak için ise Steam’de CS: GO atölyesinden “aim_botz” antrenman haritasını indirerek başlayabilirsiniz. Birçok profesyonel oyuncu resmi maçlardan önce bu haritada ellerini ısındırıyor. Space Soldiers takımından XANTARES de resmi maçlardan önce bu haritaya girerek ısınmaya başladığını belirtiyor. Profesyonel oyuncuların çoğu ise bu haritada yaklaşık 10 bin bot öldürdüklerini söylüyorlar.

Botları öldürdük! Şimdi sıra gerçeklerine geldi. Elinizi ısındırdıktan sonra yapmanız gereken ilk şey kendinize müsait bir Deathmatch yani ölüm maçı sunucusu bulmak olacaktır. Bu tarz sunucuları internet üzerinden araştırarak bulabilirsiniz. Birçok profesyonel oyuncunun da bu tarz sunucuları var. Yine profesyonel oyuncuların verdikleri bilgilere dayanarak bu sunucularda maç yapmaya başlamadan önce en az 2 saat geçirmeniz gerekiyor. Profesyonellerin çoğu aim_botz haritasından sonra en az 2 saat ölüm maçı modunda oynadıklarını söylüyorlar. Hatta bazı profesyoneller maç yapmaktan çok aim çalıştıklarını belirtiyorlar.

Antrenman yaparken ekstra olarak dikkat etmeniz gereken ve özel çalışmalar yapmanız gereken bir şey daha var. O da prefire dediğimiz olay. prefire terimini bilmeyenler için açıklayacak olursak, bir rakibi görmeden veya duymadan, orada olacağını tahmin edip direkt ateş ederek çıkmak. Tabii aynı durumu rakibinizi görmeyip, sadece duyarak da yapabilirsiniz. Birçok profesyonel maçta da oyuncuların çok fazla prefire denediği görülüyor. Prefire’larınızı geliştirmek içinse maç kayıtları ve özel atölye içerikleri size yardımcı olacaktır. Peki çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle örneğin cache haritasında A main içerisinden bomba alanına bir oyun gerçekleştireceksiniz. Bir Entry Fragger olarak bomba alanına ilk giren ve rakibin de ilk göreceği oyuncu siz olacağınız için rakiplerinizin burayı savunurken nerelerde olabileceğini önceden tahmin etmelisiniz. Örneğin; Takımınızdan bir arkadaşınız size “Bir tane NBK var!” dedi. Sizin A main’den bomba alanına girerken bu bilgiyi dikkate alarak hemen NBK pozisyonunu kontrol etmeniz gerekecek. Bunu yaparken de daha öncesinde A mainden çıkarken bile cross’unuzu nereye tutmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Maçlarda profesyonel oyuncuların cross’larını çok garip yerlere tuttuğunu görmüşsünüzdür. O an size garip gelebilir ancak bunu yapmalarının nedeni aslında genellikle biraz sonra yapacakları peek’e hazırlanmak oluyor. Yani örneğin o an duvara tuttuğu cross’u iki adım sağa kaydığında bir anda bomba alanındaki oyuncunun kafasına denk gelecektir. Prefire’ı ve cross tutmayı da iyice öğrendikten sonra sıra geldi bir sonraki tavsiyeye.

İyi bir Entry Fragger’ın bomba alanına girdiğinde bir oyuncuyu aradan çıkartıp hemen 2.’sine yönelmesi gerekeceğinden, spray atmaktan çok tek tek göndermesi onun lehine olacaktır. Yani diyelim ki overpass haritasında B tarafına giriyorsunuz. Varillerdeki oyuncuya spray atıp zaman kaybetmektense, aim çalışmanızla doğru orantılı tek tek atıp hızlıca başka pozisyondaki rakibinize dönmeniz yine sizin yararınıza olacaktır.

Son olarak iyi bir Entry Fragger’ın iyi bir hareket kabiliyetine sahip olması gerektiğini belirtmiştik. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise topluluk sunucularında surf modunu oynamak. Bazılarınız için garip olsa da profesyonel oyuncuların arasında surf moduna büyük zaman ayıran oyuncular mevcut. Bu modu ne kadar oynarsanız, normal maçlardaki hareket kabiliyetiniz bir o kadar iyi oluyor. Bir Entry Fragger’ın ise bomba alanlarına girerken hızlı ve çevik olması gerektiği için hareket kabiliyetinin yüksek olması çok önemli.

Bu videomuzda sizler için iyi bir entry fragger nasıl olunur sorusuna cevap aradık. Verdiğimiz bilgilerin tamamı yabancı ve Türk profesyonel oyuncuların yaptığı açıklamalardan derlendi. Bir çok profesyonel oyuncunun ise en önemli etmen olarak gördüğü şey ölüm maçı oynamak. Çünkü ortak kanıya göre bir oyuncu ne kadar çok ölüm maçı oynarsa o kadar fazla aimi’ni geliştirebilir.

Eğer sizlerin de Entry Fragger olmak isteyenlere tavsiyeleriniz varsa, videonun altına yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Ayrıca videomuzu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı ve abone olmayı unutmayın. Hoş çakalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

1 Yorum

1 Comment

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    Counter-Strike Global Offensive