Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

Calyx canlı yayında XANTARES ve takımıyla ilgili bomba açıklamalar yaptı

Calyx, XANTARES’in ayrılışından Space Soldiers dönemine kadar her şey hakkında bomba açıklamalarda bulundu. Tecone’ın Twitch kanalından yaptığı röportajın en önemli başlıklarını sizler için derledik.

legoo calyx ban

Calyx, Twitch’de tecone’ın canlı yayınına katıldı. Ünlü oyuncu XANTARES ve takımla ilgili bomba açıklamalarda bulunarak günün en çok konuşulan ismi oldu.

Ünlü Twitch yayıncısı tecone’ın canlı yayınına katılan Calyx, merak edilen tüm soruları cevapladı. XANTARES’in gidişinden, Space Soldiers dönemine kadar birçok soruyu cevaplayan Buğra, çok konuşulacak cevapları ile gündeme oturmayı başardı.

İlk esporcu olacağı zaman ailesinin tepkisi nasıl oldu?

Ailesinin ilk esporcu olma deneyiminde nasıl tepki verdiğini açıklayan Buğra, özellikle annesinin bu duruma karşı olduğunu ancak babasının desteklediğini söyledi. Space Soldiers ilk teklif götürdüğünde İstanbul’a gitmek zorunda olmasından dolayı annesinin izin vermediğini ve takım teklifini reddettiğini açıkladı. Ancak yaşı ilerledikçe ve ailesine de kendini kanıtlayınca Space Soldiers transferi gerçekleşti. Space Soldiers’ın ilk teklifini reddedince onun yerine TuGuX takıma girmişti.

Günlük antrenman düzeni nasıl?

Güne 1 saat spor yaparak başlayan Buğra, ardından eve geldiğinde eğer vakti olursa ölüm maçı oynadığını ancak genellikle takım antrenmanın da eve geldiğinde hemen başladığını söyledi. Esporcu olmak isteyen bir oyuncunun günlük en az 6 saatini takıma ayırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Takım olarak antrenman maçlarını hangi takımlarla yaptıkları sorusuna ise FaZe, Astralis gibi 1. seviye takımlarla yaptıklarını söyledi.

XANTARES takımdan neden ayrıldı? Bu ayrılıktan haberleri var mıydı?

Calyx, XANTARES’in Almanya’ya gittiğinden bile haberini olmadığını söyledi. BIG’e gideceğini de transferden 2 gün önce öğrendiklerini söyledi. Elinde daha iyi teklifler vardı ama bunları reddedip BIG’e gittiğini söyleyen Buğra, Minor turnuvasına çok az bir zaman kala bu transferin olmasının çok yanlış olduğunu savundu. Yılbaşı olduğundan dolayı kimsenin oyun oynamadığını söyleyen Calyx, yeni oyuncu bulmanın da zor olduğuna değindi.

İlk başta daha iyi takımlardan teklif geldiğini ancak beraber devam etme kararı aldıktan sonra XANTARES’in bu teklifleri reddettiğini söyleyen Buğra, “profesyonel bir tercih yaptı, aramız bozulmadı ama bu kadar kısa zaman kalmışken bir anda gitmesi yanlış oldu” dedi. Ayrıca BIG’in de bu transfer için kendilerine hiç danışmadan hareket ettiğini ve onların da yaptıklarının yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

Elinde daha iyi teklifler varken XANTARES’in BIG’e transfer olması hakkında ise kendisini yurt dışına hazırlamak için böyle bir karar aldığını ve BIG’in hem yurt dışı tecrübesini hem de dilini geliştirmek için iyi bir başlangıç yeri olabileceğini söyledi. Ayrıca “iyi arkadaştık, ayrılmasına üzüldüm.” dedi.

Oyunu BlackBars veya stretch oynamak gerçekten oyunu etkiliyor mu?

Bu soruya net bir yanı veremeyen Calyx, sadece bir örnekle durumu özetledi. Deneyimli CS: GO oyuncusu shox’un bir maç sırasında BlackBars oynarken bir adamı göremediğini ancak aynı adamın stretch ekranda çok rahat gözüktüğünü söyledi. Ancak daha sonra da oyunu blackbars oynamanın daha kolay odaklanma sağladığını söyledi.

Avrupa ve Türkiye’den hangi takımda oynamak isterdi?

Eğer ex-Space Soldiers olmasaydı Avrupa’dan hangi takımda oynamak isterdin sorusuna ise mousesports dedi. Bu kararında ise Almanya temsilcisindeki isimlerle arkadaşlığının etkisinin olacağını söyledi. Ayrıca şu an için herhangi bir Türk takımında oynamayı düşünemeyeceğini ancak eğer oynaması gerekirse de “arkadaşlık ortamına bakardım” dedi.

Space Soldiers döneminde ve sonrasında takımda AWPer eksiliği hissetti mi?

AWP oyuncusunun eksikliğini kesinlikle hissettiklerini söyledi. Özellikle oyun tıkandı mı bu ihtiyaç daha da fazla belli oluyor dedi. MAJ3R’in oyun çıkmaza girdiğinde kafasında bir plan olmadığı zaman AWP almalarına izin verdiğini de sözlerine ekledi.

Kendisinin AWP oynaması ile ilgili “ben oynarsam ateş gücümüz çok düşer. paz AWP’de iyi ama oynamayı sevmiyor” dedi.

Space Soldiers nasıl bu kadar başarılı oldu ve neden ayrıldılar?

Space Soldiers’ın CS: GO’da Türkiye’deki ilk ciddi yatırımı alan takım olduğunu söyleyen Buğra, kimse Avrupa’ya gidemiyor iken Space Soldiers yönetiminin takımı yurt dışına gönderdiğini söyledi.

Space Soldiers ile ayrılmaları hakkında ise gelecek planlarının takım yönetimiyle uyuşmadığından dolayı ayrıldıklarını söyledi. Ayrıca takım olarak yurt dışında oynamak istediklerini de sözlerine ekledi.

Yeni takımla ve yeni 5. oyuncuyla başarılı olacağınıza inanıyor musun?

Bu soruya net bir şekilde inandığını söyleyen Calyx, hatta doğru kişiyi bulursak daha da iyi olabiliriz dedi.

Avrupa’dan hiç teklif aldı mı?

Avrupa’dan 2-3 teklif aldığını ancak bu teklifleri Space Soldiers oyuncularıyla kalmak için reddettiğini söyledi. Takımdakilerin neler çektiğini ve nasıl çabaladığını gördükten sonra bu kararının net olduğunu söyledi.

DESPE her şeyi yanlış anladı

DESPE’nin İngiltere’deki FACEIT Major 2018 turnuvasına götürülmemesinden sonra yaptığı “beni götürmediler, vize çıkartın dedim çıkartmadılar” tarzındaki açıklamaları için konuşan Buğra, ünlü AWPer’ın her şeyi yanlış anladığını söyledi. Turnuvalardan belli bir zaman önce kadroların kilitlendiğini ve bu kadroya as oyuncularla beraber 6. oyuncu olarak sadece koçların yazıldığını söyledi. DESPE’nin bu durumu bilmeden yaptığı açıklamadan sonra kendi isteği ile takımdan ayrıldığını söyledi.

Astralis hakkında ne düşünüyor?

Astralis ile 2 kere LAN 2 kere online olmak üzere toplam 4 kere karşılaştıklarını söyleyen Buğra, ne yaparlarsa yapsınlar Astralis’in onları yendiklerini söyledi. Hatta deneyimli oyuncu Astralis’in taktiklerini eski askerlerle çalıştığını ve bazen oyun taktiklerini paintball sahasına gidip çalıştıklarını söyledi.

Minor turnuvasında kazanmak için şansları var mı?

Minor turnuvası ilgili de konuşan Calyx, kazanmak şanslarının hala olduğunu söyledi. Can’ın gitmesinin kötü bir zamana denk geldiğinden tekrar bahseden ünlü oyuncu, takımların bu zamanda tatilde olduklarını ve oyun oynamadıklarını söyledi. Yeni gelen oyuncuya kendilerini tanıtmak ve alışmak için çok kısa bir zamanları olduğunu hatırlatan Buğra, en azından 2 ay gibi bir süre olsaydı daha iyi olabileceğini söyledi.

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive