Connect with us

Espor

Çin’de devasa bir espor merkezi yapıldı, 2022’ye adım adım gidiyoruz

Çin’de devasa bir espor merkezi yapıldı, 2022’ye adım adım gidiyoruz.

Çin’in Hangzhou kentinde devasa bir espor merkezi açıldı. 17 bin metre karelik alan üzerine kurulu olan bu espor merkezi için “espor kasabası” tanımı yapılırken, bu alanın kurulmasına 280 milyon dolar harcandığı belirtildi. Esports Observer’ın aktardığına göre, people.com.cn uzantılı Çin devletine ait sitede, bu alanın Hangzhou yönetimi tarafından yönetileceği açıklandı.

Henüz iç dinamikleriyle ilgili net detayların açıklanmadığı bu alan için ilk bilgi LGD Gaming için geldi. Haziran ayında Allied Esports ile iş birliği içine giren LGD, Hangzhou’da bir espor mekanı düşünüyordu. Bu tesise kurulacak ilk alanlar arasında LGD’nin bölümü yer alıyor. Çin liginde mücadele eden ekip, yakın zamanda bu alanda yerini alacağı düşünülürken, LGD’nin bazı yöneticilerinin de bu tesiste çalışacakları belirtiliyor.

Allied Esports 2016 yılında kurulan ve espor mekanları, tesisleri açan bir firma. Allied’ın yaptığı işler arasında, 6-8 Aralık’taki League of Legends All-Star etkinliğinin gerçekleşeceği HyperX Esports Arena Las Vegas da yer alıyor. LGD’nin Allied Esports iş birliğiyle yapacağı espor alanı ise Allied’ın Tientsin, Shenzhen ve Pekin’dekilerin ardından dördüncü projesi olma niteliği taşıyor.

Ne kadar gelir elde edileceği düşünülüyor?

Hangzhou 2022’ye kadar 14 proje daha düşünüyor. Şehir; espor akademisi, espor temalı otel, tema park, iş merkezi ve esporculara özel tasarlanmış bir hastanenin bile olacağı bu espor projesi için 2,2 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Ayrıca people.cn’de yer alana göre, Hangzhou idaresi bu alana 10 binden fazla espor çalışanının geleceğini ve buradan elde edilecek vergi gelirinin  ise yaklaşık 140 milyon dolar olacağını düşünüyor.

2022’de ilk kez madalyalı bir espor organizasyonun yapılacağı düşüncesi, Hangzhou’daki bu yatırım ile daha da güçlendi diyebiliriz. 2022 Asya Oyunları’nın espor ayağı için ideal bir tesis olduğu görülen bu alanın, esporun 2022’deki bu dev etkinlikte yer alması durumunda Hangzhou’da yapılacağı düşünülüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor