Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

Counter-Strike Serisinin Son Canavarı: CS: GO | Kısaca CS: GO

Counter-Strike sahnesinin son canavarı CS: GO’yu bir de bizden dinleyin!

İnanır mısınız, esporun espor olmasında büyük katkıları olan Counter-Strike 1.6‘dan sonra Counter-Strike serisi için çıkarılan hiçbir oyun bize o dönemin tadını vermedi. Ne Counter-Strike: Condition Zero ne de Counter-Strike: Source onun tahtını devralabildi… Ta ki CS: GO‘ya kadar!

Okuldan kaçıp Counter-Strike 1.6 oynamak için internet kafeye giden efsane nesil, üniversite sıralarında Global Offensive’de aynı maceraları yaşamak için bilgisayar karşısına geçti. Belki eskisi gibi sağlam dostluklar kurulmadı ama enfes bir oyun keyfi yaşandı! E tabii 1.6’nın yeri bizde ayrı, o yüzden CS: GO ile CS 1.6 arasında kıyas yapmamız pek hoş olmaz, bu başlığı hemen hızlıca geçiyoruz. 🙂

2012 ile merhaba dedik!

CS: GO, yayınlanan ilk oyun içi videosuyla çağa ayak uydurduğunun sinyallerini veriyordu. Harita modellemeleri ve silah detaylarıyla FPS alanındaki güncel görselliği yakalayan CS: GO, 2012 yılında nihayet oyuncuların karşısına çıktı. Başlarda alışmakta zorlanılsa da zamanla kendini güncelleyen ve günümüzdeki halini alana kadar birçok aşamadan geçen yapım, alışılmışın dışında bir CS deneyimi sunuyordu. Şüphesiz ki bunun başında dönemin FPS dünyasının yenilikleri geliyordu.

Maça 1 olduğumuz dönem geçmişti

CS: GO ile kaliteli bir rütbe sistemine de merhaba dendi. Eskiden mIRC’te “maça 1” olmaya çalışan oyuncular, yeni sistemle birlikte bu zahmetlere girmeyip rekabetçi tuşuna tıklayıp oyuna giriş yapabildiler. Eskisi gibi maç ararken yapılan spam’lerle ban yeme olayı bulunmuyor, gereksiz uğraş yoktu. Bu da oyuncular için daha konsantre bir oyun ortamı sunuyordu. E haliyle rütbeler aşıldıkça kendi seviyene yakın oyunculara denk gelme ihtimalin artıyor, böylece eskiden yaşanan garip takım düzenleri ortadan kalkıyordu.

MOBA’ya rakip

Oyunun dinamikleri oturur oturmaz espor organizasyonları da birbiri ardına geldi. Son dönemde MOBA tarafına kayan espor yatırımları, CS: GO ile birlikte biraz daha FPS alanına yöneldi. Dünya esporuna yön veren bir oyunun ardından zamanla zirveyi MOBA’ya kaptıran Counter-Strike’ın dönüşü Global Offensive ile oldu. Günümüzde milyon dolarlık organizasyonlara ev sahipliği yapan bu oyun, dünya haritasının bir ucundan bir ucuna insanları birbirine bağlamaya devam ediyor.

Ne yalan söyleyelim esporun FPS ile buluştuğu noktada bizim aklımıza Counter-Strike geliyor. Şimdi de rekabetçi oynamaya gidiyoruz, görüşmek üzere!

emre@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Counter-Strike Global Offensive