Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

CS: GO’da graffiti hikayeleri: Dosia

CS: GO’da oyuncuların hareketlerine özel eklenen graffitileri incelemeye ve onların hikayelerine yakından bakmaya devam ediyoruz.

dosia

CS: GO’da oyuncuların güzel hareketlerini ölümsüzleştirmek için yapılan grafitilerin hikayelerini incelediğimiz serinin yenisiyle karşınızdayız. Gamelife.com’dan çevirdiğimiz içerikte, o zamanlar Gambit takımının bir parçası olan Dosia’nın 200 IQ bombasını ve böyle küçük bir şeyin ardından belkide bir takımın kaderinin nasıl değiştiğine göz atacağız.

CS: GO’da graffiti hikayeleri: s1mple

“Çekişmeli final”

PGL Major Krakow’da büyük final karşılaşması oynanıyordu. O zamanların yükselişte olan ekiplerinden Immortals ve Gambit Esports karşı karşıyaydı. Bu finali baştan ilgi çekici kılan, bu iki takımın o dönemde dünya sıralamasında ilk 10’da bulunmamasıydı. Bu, ilk 10’da olmayan iki takımın karşılaşması açısından ilk ve halen tekti. Bo3 formatındaki büyük finalin ilk haritası olan Cobblestone’da Immortals, deyim yerindeyse rakibini parçaladı. 16-4’lük skorla Immortals, rakibini geçti ve serinin ikinci haritası olan Train’e geçildi. Bu haritada Gambit ekibi oyuna tutunmayı başardı ve seriyi 1-1’e eşitledi.

Gönder Kazan müjdesi: CS: GO yarışması tarihi öne alındı

“Inferno’da Gambit fırtınası”

Üçüncü harita olan Inferno’ya Gambit ekibi çok hızlı başladı. Güzel bir seriyle skoru 9-1’e getirmeyi başaran Gambit ekibi rüzgarı arkasına almış, şampiyonluğa emin adımlarla ilerliyordu. 11. rauntta Gambit ekibi, haritanın A tarafını savunmakta başarılı olamadı. Immortals ekibi A tarafına bombayı kurdu. Pozisyon, 3’e 2 şeklinde Immortals lehineydi. Immortals oyuncusu steel 97 canlı iken HEN1 ve LUCAS1 kardeşlerin canı 100’dü. Gambit oyuncusu Zeus, B tarafında canı az şekilde elindeki AWP’yi saklamaya çalışırken takım arkadaşı Dosia, A tarafı dışında bir skor yakalamaya çalışıyordu. Rakibinin bombayı çözmeye gelemeyeceklerini anlayan Immortals ekibinde HEN1, bombanın etkisinden kurtulmak için kütüphaneye doğru giderken LUCAS1 ve steel, A bomba tarafının dışındaki pit kısmının kenarına geçmiş, böylelikle ellerindeki silahları bombadan kaçarken düşürme riskini elemişlerdi. Zira Immortals ekonomisi çok iyi değildi. Bu silahların düşmesi demek, raunt kazanılsa dahi sonraki rauntta takımın epey zorlanması demekti. O bölgede gerçekleştirecekleri boost ile raundu güvenlice tamamlayacaklardı. Ancak Dosia son sözü söylememişti.

Dosia

“200 IQ el bombası”

Bombanın patlamasına çok kısa bir süre kala Dosia, o zamana kadar belkide kimsenin düşünmediği bir hareketi gerçekleştirdi. El bombasını çekip köşeye yollayan Dosia, steel ve LUCAS1’in yarı canlarını götürdü. Böylelikle bomba patladığında her ikisi de azalan canları nedeniyle hayatta kalamadı. Bu hareketin ardından başta Immortals ve Gambit oyuncuları olmak üzere maçı izleyen herkes şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemedi. Hatta bu el bombasının ardından Immortals oyuncuları da gülmeye başladı. Zira böyle bir hareketi hiç düşünmemişler, hatta ihtimal bile vermemişlerdi. Bu küçük bir hamle olarak gözüken oyun, aslında finalin kırılma noktalarından biri oldu. Zira ellerindeki silahları kaybeden iki oyuncu, sonraki rauntta bir kez daha zırh ve silah almak zorunda kaldılar. Öyle ki ölen oyunculardan steel, sonraki raunt Galil, el bombası ve sis bombası alabildi. LUCAS1 ise AK-47 ve sadece bir flash bombası alabildi. Bu sınırlı imkanlarla az sayıda bombaya sahip olan ekip, 12. rauntta oyun yapmakta zorlandı ve raundu kaybetti. Gayet çekişmeli geçen maçın ardından Gambit ekibi, 16-10’luk sonucun ardından seriyi 2-1’e getirdi ve şampiyon oldu. Ve bu serinin ardından akıllara Dosia’nın 200 IQ el bombası ve ardından oyuna eklenen graffiti kaldı.

Okumaya ve yazmaya meraklı biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive