Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

CS: GO’da iyi bir AWPer nasıl olunur?

CS: GO’nun en güçlü rollerinden biri olan AWP rolü nasıl oynanır, görevleri nelerdir ve nasıl iyi AWP kullanılır hepsi bu videomuzda!

Takımında AWP rolünü oynayan veya AWP oynamak isteyen oyuncuların iyi refleks, takip ve beceri yeteneklerine sahip olması gerekiyor. Ancak bu yeteneklere sahip olsanız dahi yetmeyebilir. Bu yüzden yeteneklerinizi her gün yapacağınız alıştırmalar ile pekiştirmeniz, geliştirmeniz gerekiyor. Peki bu nasıl olacak? Gelin birlikte öğrenelim.

AWP oynayan oyuncuların öncelikle kesinlikle iyi bir tecrübeye veya en azından oyun bilgisine sahip olması gerekiyor. Çünkü bu silahı kullanırken sizin yetenekleriniz kadar nereye zoom açmanız gerektiği de çok önemli olacak. Oyuncuların, AWP ile tuttuğunuz yerlere nasıl ve nereden geleceği, hangi noktaya zoom açarsanız daha kolay ve hızlı kill alabileceğiniz gibi soruların cevapları kesinlikle daha iyi tecrübe ve oyun bilgisi ile bulunabilir. Buna basit bir örnek verebiliriz. dust2 haritasında CT iken A uzun tarafında, kapı girişini tutuyorsunuz. Yüksek seviyede oynuyorsanız genelde oyuncular kapıdan çıkmadan önce “shoulder peek” ile sizi kontrol eder. Hatta T’de kapıya yakın doğanlar direkt sizi vurmaya bile çalışabilir. Ve genelde bunu yaparken eğilerek prefire denerler. Bu yüzden A kapının sağ tarafına doğru zoom açmaktansa, kapının sol tarafına yakın ve biraz da aşağıya doğru zoom açmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu örnekte söylemek istediğimiz, oyuncularla karşı karşıya geldiğinizde, nereden, nasıl gelebileceğini tahmin etmeniz gerekiyor.

Pozisyon almanız da çok önemli olacaktır. Az önce anlattığımız örnekte rakibiniz direkt çıkmaktansa flash bombalarını kullandıktan sonra da çıkabilir. Bu durumda eğer kör olursanız hızlı bir şekilde tekrar bomba alanına doğru kaçmanız gerekiyor. Ancak açıkta bir bölgede duruyorsanız, bomba patladıktan hemen sonra rakibiniz sizi görüp öldürebilir. Bu yüzden aldığınız pozisyonu iyi seçmelisiniz. CT iken ezber yerlerde durmaktan kaçınmanız gerekiyor. En azından ezber yerde duruyor olsanız bile farklı bir açıdan bakmanız yararınıza olabilir. Örneğin cache haritasında A tarafını Quad’tan AWP ile tutuyorsunuz. Genelde T tarafından gelen oyuncular burayı yakar veya bomba alanına girmeden ilk burayı kontrol eder. Rakibinizin sizi ezbere vurmasını istemiyorsanız çok ince bir açıdan veya spottaki ufak yükseltiye çıkarak rakibinizi şaşırtabilirsiniz.

CT tarafında AWP oyuncuları savunmanın bel kemiğidir. Genelde haritalarda AWP ile tutulan pozisyonlar da bellidir. Rakibinizi şaşırtmak bazen işe yarayabiliyor. Örneğin; Kimsenin AWP ile tutulmasını beklemeyeceği Dust2 haritasında alt tüneli AWP ile tutmanız veya inferno’da A evde AWP oynamanız gibi. Ancak tekrar belirtelim bu tarz şaşırtmacalarda da pozisyon almanız çok önemli. Genelde profesyonel oyuncular bu tarz hareketler yaparken, çabuk ve hızlı kaçabilecekleri yerlerden pozisyon alıyorlar.

CT tarafındaki AWP oyunu aslında tamamen savunma amaçlı. Rifle oyuncuları CT tarafında agresif oyunlar denese de AWP oyuncuları genelde oyun başı denemeleri dışında agresif oyun sergilemezler.

Peki T tarafında AWP oyuncuları neler yapmalıdır?

T tarafında AWP rolündeki oyuncular genel olarak ikiye ayrılıyorlar. Agresif oynayanlar, pasif oynayanlar. Agresif oynayan oyuncular genelde oyun açmaya veya bir yere ilk giren olmayı tercih ediyorlar. Pasif oyuncular ise genelde takımın arkasını veya CT tarafının agresif oyun yapabileceği yerleri tutuyor. Bu oyuncular oyun açmaktansa, rakip hata yaparsa cezalandırmayı seviyor da diyebiliriz.

Şimdi gelelim agresif oyuncuların hangi özelliklere sahip olması gerektiğine. AWP’yi agresif oynayanların veya oynamak isteyenlerin kesinlikle iyi bir reflekse sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda noscope dediğimiz zoom’suz vurma veya zoomshot dediğimiz hızlı scope açıp vurma gibi temel AWP hareketlerini iyi kullanıyor olmaları gerekiyor. AWP her ne kadar geniş bir kitle tarafından kolay bir silah olduğu düşünülse de aslında oynaması en zor silahlardan biri. Agresif AWP oynayan oyuncularda olması gereken özelliklerden bir tanesi de kesinlikle en başta söylediğimiz gibi oyun bilgisi. Rakibin bomba alanında nerede duracağını, nerede pozisyon alabileceğini ve hangi açıdan rakibini daha rahat ve ölmeden vurabileceği gibi soruların cevaplarını önceden tahmin etmesi gerekiyor.

İyi bir oyun bilgisi ve iyi bir refleks ile kesinlikle bir de çalıştınız mı iyi bir AWP oyuncusu olabilirsiniz. Unutmayın sadece duran hedefleri değil hareket edenleri de vurmanız gerekiyor. Bu yüzden çok sık alıştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü alıştırma yapmak yani Deathmatch oynamak, reflekslerinizi geliştireceği gibi silaha olan hakimiyetinizi de geliştirecektir. Ayrıca alıştırma yaparken size en uygun scope kalınlığını ve hassasiyetini ayarlayabilir ve bulabilirsiniz.

Yaptığınız alıştırmaların sonucunda artık nerede nasıl scope açılacağını yani yakın mı yoksa uzak scope mu açılacağını, rakibinizin nereden geleceğini tahmin etme, pozisyon alma ve bir de iyi reflekse sahip olacaksınız. Artık yeteneğiniz de varsa iyi bir AWP oyuncusu olma yolunuz oldukça açık! Tek yapmanız gereken daha fazla alıştırma.

Videonun sonuna gelirken ufak da bir hatırlatma yapalım. AWP oynayan oyuncuların takımının ekonomisinin yanında kendi ekonomisini de iyi takip etmesi gerekiyor. Kendinize sürekli AWP alabilecek bir ekonomi yaratmanız gerekiyor. Ayrıca bir oyun kötü AWP oynasanız bile takım arkadaşlarınızdan AWP istemekten veya tekrar AWP almaktan çekinmeyin. Unutmayın pratik sizi geliştirecektir.

Bu videomuzda iyi bir AWP oyuncusu nasıl olunur sorusuna cevap aradık. Eğer sizin de söylemek istedikleriniz varsa videoya yorum yapabilirsiniz. Hoşça kalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive