Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

CS:GO geniş çaplı radar ayarları ve radar tuş atamaları!

CS: GO için önemli ve ince detaylarından biri olan radara dair önemli ayarları bir araya getirdik.

CS: GO için önemli ve ince detaylarından biri olan radara dair önemli ayarları sizler için bir araya getirdik. Bu rehberde radar ayarlarını istediğiniz gibi özelleştirmenizi sağlayacak komutları ele alacağız. Birçok oyuncu radar ayarlarını hiç kurcalamazken bazı oyuncular ise kendi rahatına ve göz konforuna göre ayarlarında değişikliğe gidiyor. Özellikle profesyonel oyuncular sürekli olarak radar kontrolü yapıyorlar hatta bunu yapmak zorundalar diyebiliriz.  Biz de radar ayarlarıyla kendi rahatını oluşturmak isteyen Playerbros takipçileri için bir radar rehberi hazırladık.

Önerilen radar ayarları:

Görüntü olarak elde etmek istediğimiz radar yukarıdaki gibi olacak.

 • Daima sabit ve merkezlenmiş bir radar.
 • Tüm haritaya hakim olabileceğimiz bir radar.
 • Daha büyük radar. (HUD)
 • Daha büyük simgeler. (Takım arkadaşlarımızın ve rakip takımın simgeleri ne kadar büyük olursa nerede olduklarına dair dikkatimizi o kadar çok çekecektir.)
 • Temel olarak bütün bir harita.
 1. cl_radar_always_centered 0  (Radarın her zaman sabitlenmesini istemiyoruz çünkü, haritanın sınırlarına yaklaştığımızda radarda çok fazla boş alan harcamış oluyoruz.
 2. cl_radar_scale 0.5 (Bu kod, radarın içindeki haritanın büyüklüğünü ve küçüklüğünü ayarlamamıza yarıyor, ne kadar küçültürsek harita o kadar küçülür ve ayrıntılara hakim oluruz, ne kadar büyültürsek kendi etrafımıza hakimiyet kurarız. Bu kodu deneyerek kendinize göre ayarlamanız en uygun seçenek. )
 3. cl_hud_radar_scale 1.15 (Bu kod, radarın büyüklüğünü ve küçüklüğünü ayarlamımıza yarıyor, kişisel tavsiye olarak büyük radar kullanmaya alışmanız.)
 4. cl_radar_icon_scale_min 1 (Bu kod radardaki simgelerin büyüklüğünü ve küçüklüğüne hakim olmamızı sağlıyor. Ne kadar küçük yaparsak simgeler o kadar küçülür, ne kadar büyük yaparsak simgeler o kadar büyür.)
 5. cl_radar_rotate (Radarın sizinle birlikte dönmesini istemiyorsanız 0, istiyorsanız 1.)

Bütün ayarları kendinize göre denediniz fakat hoşunuza gitmedi o halde bu kodlar ile oyunun default ayarlarına dönebilirsiniz.

 • cl_radar_always_centered “1”
 • cl_radar_scale “0.7”
 • cl_hud_radar_scale “1”
 • cl_radar_icon_scale_min “0.6”
 • cl_radar_rotate “1”
 • cl_radar_square_with_scoreboard “1”

Radar içindeki haritanın büyüklüğünü ve küçüklüğünü tek tuşa atamak isterseniz:

bind “KP_plus” “incrementvar cl_radar_scale 0.25 1.0 0.05”;
bind “KP_minus” “incrementvar cl_radar_scale 0.25 1.0 -0.05”;

+ tuşu büyültecek, – tuşu küçültecektir, autoexec dosyanıza ekleyebilirsiniz. Tuşu değiştirmek isterseniz üzerinde oynayabilirsiniz.

Radarın büyüklüğünü ve küçüklüğünü tek tuşa atamak isterseniz:

alias scale1 “cl_hud_radar_scale 1.15; bind **KEY** scale2”
alias scale2 “cl_hud_radar_scale 1.; bind **KEY** scale1”
bind **KEY** scale1

KEY yerine atamak istediğiniz tuşu yazabilirsiniz ve boyutu için istediğiniz boyutu yazıp autoexec dosyanıza ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive