Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

CS:GO’da grafiti hikayeleri: fnatic boost

İşte olaylı turnuvanın ardından gelen grafiti!

CS: GO’da oyuncuların güzel hareketlerini ölümsüzleştirmek için yapılan grafitilerin hikayelerini incelediğimiz serinin yenisiyle karşınızdayız. Serimizin bu bölümünde fnatic‘in Overpass haritasında bulduğu bir açığın nelere yol açtığına ve birtakım olayların sonucunda haritaya eklenen grafitiye yer vereceğiz.

fnatic boost

CS:GO’nun dördüncü Major turnuvası olan Dreamhack Winter 2014 çeyrek finalinde Fransız ekip LDLC ile İsveç devi fnatic karşı karşıya gelmişti.

Jesper “JW” Wecksell ve ekibi fnatic’in LDLC’ye karşı yaptığı boost, ilk yarıyı 12-3 geride kapatan fnatic’in maçı kazanmasını sağlamıştı. CT tarafında doğulan bölgede yapılan bu boost ile B short bölgesini görebilen fnatic, LDLC oyuncularının tümünün B tarafına gidip gitmediğini görebiliyordu.

Önemli noktalardan biri ise, haritanın çeyrek finalin son haritası olmasıydı. Yani kazanan taraf yarı final biletini kapacaktı. İlk harita Dust2‘de LDLC harita puanına uzanırken, ikinci harita Cache‘te ise 16-8 ile İsveçliler durumu eşitlemişti.

Son haritada da ilk yarıyı farklı skor ile geride kapatan fnatic, oyun kurallarına aykırı olduğu iddia edilen bu boost ile karşılaşmayı 16-13 ile kazanıp yarı finale yükselen ekip olmuştu. Fakat sonrasında ise LDLC, karşılaşmanın haksız şekilde kazanıldığı konusunda itiraz etmiş ve son haritanın tekrar edilmesine karar verilmişti. fnatic ise bu durumun yanlış olduğu konusunda bir açıklama yayınlamış ve karşılaşmaya çıkmayacağını belirtmişti. Bu olayların sonucunda yarı finale yükselen LDLC, DreamHack Winter 2014’te şampiyon olmuş ve Fransa’ya ilk Major kupasını götürmüştü.

Turnuvanın ardından oyuna gelen güncelleme ile de bu boostun yapılma şansı ortadan kalkmıştı. Ayrıca hikayesi Almanya’da geçen haritaya, Almanca “Buraya tırnanmak yasaktır!” yazan bir grafiti eklenmişti.

Espor yazarı, boş zamanlarında bilgisayar mühendisi, ara sıra kaleci, bazen de CS:GO takım koçu, iyi bir Beşiktaşlı..

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Counter-Strike Global Offensive