Connect with us

LoL

Dereceli sistem ve demir ligine ilişkin detaylar paylaşıldı

Dereceli sistem değişikliği, demir aşaması ve daha fazlası için:

League of Legends‘ın günden güne değişen oyun sistemine bir yenisi daha eklendi. Aşamalara girmek için yapılan değişiklikler, takdir sistemi, demir aşaması, şampiyonluk aşaması ve değişen dereceli sistemiyle ilgili konuşan Riot Games birçok ayrıntı paylaştı. İşte o yazı:

İlginizi çekebilir: Twitch Prime bedava LoL kapsülü dağıtıyor

ŞANLI KOSTÜM NEDEN ALTIN AŞAMASI’NDAKİ OYUNCULARA VERİLİYOR?

Şanlı kostüm kazanmanın League of Legends’daki becerinizin kanıtı olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için kostümün özel ve istek uyandırıcı olması lazım. İstek uyandırıcı hale gelmesi için de ne kadar özel olduğunu iyi ayarlamamız gerekiyor.

Eğer Şanlı kostümü kazanmak çok zor olursa, istek uyandırıcı olmaz; çünkü oyuncular ona ulaşamayacaklarını düşünür. Öte yandan kostümü elde etmek çok kolaysa oyuncular fazla çaba göstermeden kostümü açabileceklerini düşünecektir.

Altın Aşaması’nın dengeyi sağlamak için oldukça iyi bir yer olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz sezonlara baktığımızda dereceli oyuncularının sadece üçte birinin Altıın Aşaması’na ulaştığını görüyoruz. Bu da Şanlı kostümleri istek uyandırıcı ve ulaşılabilecek bir hedef haline getiriyor. Ayrıca onları kazanmak için uğruna çaba sarf edilmesi gereken bir ödüle dönüştürüyor.

ALTIN AŞAMASI GEREKSİNİMLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Kısaca: Çok da değil. Başarınızın daha somut bir şekilde tanımlanabilmesi ve oyundaki beceriniz arttığında size daha iyi geribildirimlerde bulunabilmek için önümüzdeki sene iki yeni aşama ekleyeceğiz. Dolayısıyla oyuncuların farklı derecelere dağılımı biraz değişecek. Tabii derecelerin anlamını olabildiğince korumak istiyoruz. Bu, özellikle de oyuncuların yetenekli olduklarını kanıtlayabildiği Altın Aşaması için oldukça önemli.

Önümüzdeki sene derecenizin nasıl hesaplanacağı ve ne olabileceği hakkında ufak bir tüyo verelim: Bir sonraki sezonda benzer beceri düzeyiyle, benzer sayıda oyun oynarsanız bu sezonki derecenize veya biraz daha yüksek bir dereceye ulaşabilirsiniz. Konum derecelerinin bölgesel önizlemelerini tamamladığımız zaman, bu özellik otomatik doldurmayla girdiğiniz ve daha az oynadığınız konumlarda geçirdiğiniz maçları, sürekli oynadığınız konumlardaki maçlarla aynı kefeye koymayacağı için daha isabetli bir şekilde yerleşmenizi sağlayacak (belki de sizi biraz daha yüksek bir dereceye taşıyacak).

NEDEN TAKDİR SEVİYEM DERECELİ ÖDÜLLERİMİ ETKİLİYOR?

Belli bir takdir seviyesinin altındaki oyuncuların ödüllere ve ödül ilerlemelerine ulaşamamaları bazı oyunculara mantıksız gelebilir; ancak rekabete dayalı oyunlarda, sportmenlik bizim için çok şey ifade ediyor. Hem LoL dahilinde, hem de LoL dışında.

En başarılı dereceli oyuncularına baktığımızda, onların baskı altında sakin kalanlar, zor durumlarda takımını zafere taşıyanlar ve maçı kazanmak için takımıyla birlikte çalışanlar olduğunu görürüz. Dereceli ödülleri, size kendinizle övünme ve başarınızı belli etme fırsatı tanır. Bu yüzden onları dağıtmadan önce takdir seviyenizi kontrol ederek iyi bir takım arkadaşı olup olmadığınızdan emin olmak istiyoruz.

TAKDİR SEVİYESİ MEVSİM ÖDÜLLERİYLE BİRLİKTE NASIL ÇALIŞACAK?

İlginizi çekebilir: League of Legends güncellemeleri: Rün değişiklikleri ve Yorick hakkında

Takdir seviyesini dereceliyle bağlantılı hale getirmedeki asıl amacımız, ödül kazanabilmek için yeteri kadar sportmen olup olmadığınızı görmek. Sezon ödüllerini dağıtırken bu sistem oldukça iyi çalışıyordu; çünkü sezon sonunda oyuncuların takdir seviyelerini kontrol ederek onlara ödül verip vermeyeceğimize karar verebiliyorduk.

Mevsim ödülleriyse biraz farklı şekilde çalışıyor. Önümüzdeki sezondan itibaren yeterli mevsim puanına sahip olduğunuzda ödül açabileceksiniz. Bunun takdir seviyeleriyle birlikte nasıl çalışacağına karar vermemiz gerekti. Sonunda şöyle yapmaya karar verdik: 1 ve üzeri takdir seviyesindeyseniz, mevsim puanı kazanabileceksiniz. 2 ve üzeri takdir seviyesindeyseniz, mevsim ödüllerini açmak için ilave puan kazanacaksınız.

Bu çözüm sayesinde sportmenliğe aykırı tutumlar sergileyen oyuncular ödüllere erişemeyecek ve maçlarda olumlu etkiye sahip oyuncular mükâfatlandırılacak. GG<3 Sihirdar!

Çalışmalar Devam Ediyor

DEMİR AŞAMASI EKLEDİĞİNİZE GÖRE, BRONZ AŞAMASI’NDA OLANLARA ÇERÇEVE VERİLECEK Mİ?

Gelecekte, derecenize bağlı olmaksızın dereceli zırhı ve yükleme ekranı çerçevesine sahip olacaksınız. Bu da yeni sezona başladığımızda Bronz ve Demir Aşamalarının da çerçeveleri olacağı anlamına geliyor.

Peki neden mi bu değişikliğe gittik? Dereceliye gelecek güncellemeler üzerine çalışırken, ana amaçlarımızdan bir tanesi de beceri düzeylerine bakılmaksızın oyunculara düzenli dönüm noktaları ve anlamlı hedefler sağlamaktı. Bunu başarmak için, oyunda yükselirken gelişiminizi görebilmeniz ve hissedebilmeniz gerekiyordu.

Eğer belirli bir beceri düzeyinin altında olduğunuz için dereceli zırhınız ve yükleme ekranı çerçeveniz olmasaydı çok şey kaçırırdınız. Demir’den Bronz’a çıktığınızda zırhınızın ve yükleme ekranı çerçevenizin değiştiğini görmek gerçekten de harika bir his. Yüksek beceri düzeylerindeki oyuncuları ayırt etmenin iyi bir yolu olduğunu düşünüyoruz. Bu oyuncuların zırhları ve çerçeveleri daha parlak, cilalı ve görsel açıdan daha etkileyici olacak.

ŞAMPİYONLUK AŞAMASI’NDAKİ OYUNCULARA FİZİKSEL ÖDÜLLER VERİLMESİ OLAYINA NE OLDU?

Birkaç yıl önce, özellikle de sezonun sonuna doğru sıralamaların zirvesindeki rekabeti kızıştırmak adına Şampiyonluk Aşaması’ndaki oyunculara fiziksel ödüller vermeyi kararlaştırmıştık. Aynı zamanda kendi sunucularında en iyilerin arasında olmalarını kutlamak için oyunculara bir şey vermenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüştük.

Şu zamana dek işler biraz karışıktı. Başarılarını kutlamak adına oyunculara havalı fiziksel ödüller vermekte iyi iş çıkarttığımızı düşünüyoruz; fakat bu ödülleri dağıtmanın getirdiği akıl almaz lojistik zorluklar yüzünden bazı gecikmeler oldu. Ayrıca sıralamaların zirvesindeki rekabette uzun soluklu bir artış göremedik.

Şu anki planımız 2019’da Şampiyonluk Aşaması’ndaki oyunculara fiziksel ödüller dağıtmamak. Onun yerine sezonun başlangıcından itibaren sabırsızlıkla beklenen Şampiyonluk dönüş animasyonuna sahip olabileceksiniz. Bunun, hem becerinizi yansıtan hem de her maçta gösterebileceğiniz harika bir ödül olduğunu düşünüyoruz. Gelecekte buna benzer ödülleri yeniden deneyebiliriz. Konuyla ilgili fikirleriniz varsa bunları duymak isteriz. 

DUR! YOKSA DERECELİ DEĞİŞİYOR MU?

Hahaha! Evet! Yerleştirmeler boyunca daha anlaşılır geribildirim vermek, daha iyi eşleştirme, daha doğru dereceler, beceri düzeyine bakılmaksızın verilecek anlamlı hedefler ve oyunu daha fazla oynamanızı sağlayacak yeni ödüller gibi bazı yenilikleri içeren dereceliyi tamamen değiştirme planımızı bu yılın başlarında gerçekleştirmeye koyulduk.

Kaynak: League of Legends

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


LoL