Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

dev1ce kimdir? | Geçmişten günümüze: dev1ce

Son zamanların en formda takımlarından Astralis’in yıldızı dev1ce‘ı daha yakından tanımaya var mısınız? Cevabınız evetse videonun sesini artırın ve arkanıza yaslanın. İşte karşınızda dev1ce!

8 Eylül 1995 tarihinde Danimarka’nın Odense şehrinde doğan oyuncunun tam adı Nicolai Reedtz. Kariyerine Counter Strike: Source ile başlayan Nicolai; NewGens, Speed Gaming ve son olarak Copenhagen Wolves gibi takımlarda forma giydi. Oyuncunun kariyerinde katıldığı ilk turnuva 2009 yılında düzenlenen The Blast 2009. Daha sonrasında Copenhagen Games 2011, EPS Nordic Season 3 gibi irili ufaklı turnuvalarda da boy gösterdikten sonra CS: GO arenasına geçmek isteyen dev1ce, eski takımı Copenhagen Wolves’un kadrosunda yer aldı. Ocak 2013’ten Mart 2013’e kadar burada kalan oyuncu, daha sonrasında Heroic ile anlaşmaya vardı. Heroic için oynadığı dönemlerde bile eski takımı ile mücadele eden Nicolai, Copenhagen Wolves ekibinden daha fazla ayrı kalamadı ve 2013 yılının Haziran ayında yeniden eski kulübüne döndü.

LAN’da başarı

Yavaş yavaş önemli LAN turnuvalarında boy göstermeye başlayan Nicolai, yıllar önce kazandığı The Blast’ın 2013 versiyonunu da kazanarak başarılarının arasına ekledi. ESEA Open, DreamHack Summer, ESL Major Series One, DreamHack Winter, DreamHack Bucharest gibi turnuvalarda da mücadele eden takımın önemli parçalarından olan oyuncu, o dönemlerde bu turnuvaların tamamını kazanacak kadar iyi bir durumda değildi. Aralık ayına kadar galibiyet – yenilgi serileri böyle devam etti. Aralık ayında ise dev1ce, bir daha dönmemek üzere kulüpten ayrıldı ve über G33KZ ekibine transfer oldu. Burada da sadece iki ay oynayan Nicolai, daha sonrasında çok daha tanınmış bir kulüp olan Team Dignitas’a transfer oldu ve yavaş yavaş bizim bildiğimiz dev1ce olma yolunda ilk adımı attı. Takımla birlikte henüz ikinci ayında Fragbite Masters Season 2’yi kazandılar fakat daha sonrasında da işler pek de yolunda gitmedi. Büyük çaplı turnuvalara üst üste katılım sağlanmasına rağmen pek fazla başarı elde edilemiyordu. Her şeye rağmen bireysel performansla ayakta duran dev1ce, 2014 yılında en iyi oyuncular arasında 20. sırayı elde etti.

2015’teki yükseliş

2015 yılı dev1ce için bambaşka bir yıl olacaktı. Ocak ayında Team SoloMid’e transfer oldu ve başarılar üst üste gelmeye başladı. FACEIT League 2015 Stage 1 Finals, Fragbite Masters Season 4, FACEIT 2015 Stage 2 Finals, Counter Pit League ve daha birçok turnuva; dev1ce önderliğinde Team SoloMid’in kazandığı turnuvalar arasında yer alıyor. Bu başarılar da dev1ce’a 2015 yılının en iyi 3. oyuncusu olma unvanını getirdi. 2015 yılının sonunda Team SoloMid’den ekip olarak ayrılan kadro, bir süre organizasyonsuz bir şekilde “?” yani turnuvalarda geçen adıyla Question Mark olarak mücadele etti. 2016 yılının ocak ayında şimdiki takımı olan Astralis’e katılan kadro, 2016 ve 2017 yılında pek fazla başarılı olamasa da 2018 yılının şimdiye kadarki döneminde ortalığı kasıp kavurdu. 2016 yılında Esports Championship Series Season 2 Finals dışında kayda değer bir başarısı olmayan takımın 2017 yılında kazandığı turnuvalar ise sadece iki tane. Onlar da ELEAGUE Major Atlanta 2017 ve IEM 11 World Championship. Bu başarısızlığa rağmen 2016 yılında en iyi oyuncular sıralamasında 3. sırada yer alan oyuncu, 2017’de ise beşinci sıraya geriledi.

Astralis ile gösteri zamanı!

Gelelim 2018 yılına. Bu yıl kesinlikle Astralis’in yılı oldu desek yeridir. Çünkü son zamanlarda üst üste alınan şampiyonluklar ve alınan bu şampiyonluklar sonucunda dinlenmek amacıyla büyük çaptaki bir turnuvaya katılmamak gibi bir karar almak kesinlikle bunun göstergesi. Şampiyon olarak tamamlanan turnuvalar arasında DreamHack Masters Marseille 2018, ECS Season 5 Europe, ESL Pro League Season 7, ECS Season 5 Finalleri, ELEAGUE CS: GO Premier 2018 ve FACEIT Major: London 2018 yer alıyor. Son olarak ülkemizde düzenlenen BLAST Pro Series İstanbul 2018’e de katılan Astralis, turnuvayı şampiyon olarak tamamlarken temsilcimiz Space Soldiers’ı da 16-6 mağlup etmişti. Turnuvanın MVP’si ise dev1ce seçilmişti.

Bu içeriğimizde Astralis’in yıldızı Nicolai “dev1ce” Reedtz’i anlattık. Başka anlatmamızı istediğiniz oyuncular varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

UNC Greensboro'da Bilgisayar Bilimleri öğrencisi. Ortaokuldan itibaren espora merak salmış bir Adanalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive