Connect with us

Video Konusu

DreamHack Marseille 2018 Analizi: Devlerin mücadelesi

Dünyanın en büyük espor organizasyonlarından biri olan DreamHack’in bir turnuvası daha sona erdi. Gelin bu büyük turnuvada neler yaşandı beraber inceleyelim.

Dünyanın en büyük espor organizasyonlarından biri olan DreamHack’in bir turnuvası daha sona erdi. Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenen DreamHack Masters Marseille 2018‘in kazananı Astralis oldu. Temsilcimiz Space Soldiers‘ın da yer aldığı turnuvanın ödül havuzu tam 250 bin dolar idi. Gelin bu büyük turnuvada neler yaşandı beraber inceleyelim.

Turnuva, aslında organizasyon şirketi DreamHack için iyi başlamadı. DreamHack için özel hazırlanan oyuncu koltukları bir gece ansızın çalındı. Yaşanan hırsızlık olayının ardından DreamHack yetkilileri sosyal medya hesaplarından, koltukların özel yapım olduğunu ve bulanlara ödüller verileceğini açıkladı. Olayın ardından başka bir açıklama yapılmazken, koltukların son durumu hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Turnuva Space Soldiers için de iyi başlamadı

Turnuva sadece DreamHack yetkilileri değil, Space Soldiers için de çok kötü başlamıştı. İlk olarak temsilcimizin takım kaptanı MAJ3R turnuvadan önce tüm eşyalarını kaybetti. Kişisel twitter hesabından açıklama yapan MAJ3R, “Bugün telefonumu kaybettim. Her şeyimi kaybettim. Steam mesajına ulaşamadığım için hesabıma giriş yapamıyorum.” dedi. MAJ3R buna nasıl bir çözüm buldu bilinmezken, turnuva onun adına gerçekten de kötü başlamıştı. Kötü başlangıç durmak bilmedi. Oynadığı ilk iki maçını da kaybeden Space Soldiers, turnuvaya çok erken veda etti. Temsilcimiz turnuvadan elenmesine rağmen evine dönmedi. Çünkü oyuncularımız Marsilya’yı gezmeye devam etti ve turnuvanın final günü Avrupalı hayranlarıyla buluştu.

Kimse bu kadarını beklemiyordu

Son dönemde performans bakımından en fazla çöküş yaşayan takımlardan biri Gambit‘di. Fakat DreamHack Marseille 2018 adeta onların turnuvası oldu. Online turnuvalarda seri halinde çok fazla maç kaybetmelerine rağmen belli ki Gambit bu turnuvaya özel hazırlanmıştı. Çeyrek finale kadar çıkmayı başaran Gambit, kimsenin beklemediği bir sonuç ile Cloud9 takımını evine gönderdi ve yarı finale adını yazdırmayı başardı. Bu iyi gidişinde elbette bir sonu olacak gibi duruyordu ve öyle de oldu. Gambit’in bu ani yükselişine dur diyecek takım ise Natus Vincere’dı. Natus Vincere, yarı final maçında Gambit’i 2-0 yenerek finale adını yazdıran ilk takım oldu.

Turnuvadaki devler

Biraz da turnuvaya katılan devlerden bahsedelim: NiP, SK ve FaZe! “En ünlü CS: GO takımları kimler?” diye sorsak kuşkusuz çoğu kişinin vereceği cevapların başında gelen bu takımlar DreamHack’te de sahnedeydi. Ancak bu devler DreamHack Marseille 2018 turnuvasında pek de istediği sonuçları alamadılar.

NiP bu devlerin arasında turnuvada en fazla yükselmeyi başaran takım olarak göze çarpıyor. Çeyrek finale kadar yükselmeyi başaran İsveç devi, fnatic ile oynadığı mücadeleyi 2-1 kaybederek turnuvadan elendi. Bir dönem turnuvalarda rakip tanımayan NiP, eski performansına hâlâ kavuşamamış olarak gözüktü. Öte yandan NiP oyuncularının turnuva boyunca sergilediği sevimli halleri ise hem ekran başındakileri hem de turnuva alanındaki izleyicileri güldürmeyi başardı.

Gelelim SK Gaming’e. Performans olarak ciddi bir düşüş yaşayan ve bunun üzerine oyuncu değişikliğine giden SK Gaming, hâlâ istediğini elde edememiş olarak gözüktü. Turnuvanın başında, henüz grup aşamaları oynanırken elenen SK Gaming, 2017’de birçok turnuva kazanmış olmasına rağmen 2018’de istediği performansı bir türlü gösteremiyor.

Dünya sıralamasında 1. sırada yer alan FaZe ise herkesi şoke eden bir sonuç ile turnuvadan ayrıldı. Çeyrek finale kadar yükselen FaZe, Space Soldiers’ın kaptanı MAJ3R’in de turnuvanın favorisi olarak gördüğü Astralis takımına karşı mağlup oldu. Çeyrek finalde oynadığı iki haritada da istediğini bir türlü yapamayan ekip, uzun zaman sonra bir turnuvanın ilk 3 sırasında yer alamadı.

Natus Vincere ise turnuvada oynadığı tüm maçlarda sadece bir haritayı fnatic’e karşı kaybetti. Mousesports ve Gambit’i turnuva dışına iten ekip, finale de kadar kusursuz diyebileceğimiz bir performans sergiledi.

Muhteşem takım oyunu ve sinerji

Son zamanların en formda takımlarından biri kuşkusuz Astralis. Muhteşem takım oyunu ve sinerjisiyle adeta diğer takımlara nispet yapıyor. Birçok profesyonel CS: GO oyuncusu onların bu performansını sosyal medyada da dile getiriyor. Gösterdikleri performans ile tüm topluluğun beğenisini kazanan Astralis, turnuvada yarı finale kadar yükselmeyi başardı. Yarı finalde fnatic takımıyla karşılaşan Astralis, fnatic’in 2018 ambargosuna dur diyen takım oldu. Karşılaşmayı kazanarak finale yükselmeyi başardı. Finalde rakibi Natus Vincere’a karşı ilk haritada adeta devleşen Astralis, 2. haritada da muhteşem takım oyununu devam ettirerek turnuvanın kazananı oldu ve bu şampiyonlukla beraber kasasına tam 100 bin dolar ödül koydu. Natus Vincere için ise sadece s1mple’ın performansı yetmedi.

Dünya devlerinin yarıştığı turnuvaları izlemek her zaman zevkli olmuştur. Unutmayın çok yakında bizim ülkemizde de bir tanesini düzenlenecek. BLAST Pro İstanbul ile dünya devlerini kendi gözlerimizle izleme ve onlarla tanışma şansına sahip olacağız. Bu büyük turnuvanın tüm detaylarını gelecek günlerde Playerbros farkıyla takip edebilirsiniz. Hoşça kalın!

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Video Konusu