Connect with us

Espor

Durmaplay ile Durmadan İnceliyoruz: FIFA 21 olmuş mu?

[email protected] sponsorluğundaki Durmaplay ile Durmadan İnceliyoruz serimizin ilk oyunu FIFA 21.
FIFA 21 olmuş mu?

Durmaplay sponsorluğunda başlattığımız Durmaplay ile durmadan inceliyoruz serisinin ilk oyunu FIFA 21.

EA tarafından her yıl piyasaya Sonbahar aylarında çıkarılan ve futbol severler tarafından yıl boyunca oynanan FIFA serisinin yeni oyunu FIFA 21, geçtiğimiz hafta Cuma günü resmi çıkışını gerçekleştirdi.

Oyunun üst sürümlerini alan kişiler oyuna 3 gün erken erişim sağlarken, EA play’e de sahip olan kişiler oyunu 10 saat deneyimleyebiliyor. Eğer siz de FIFA 21’i alıp almada kararsızsanız, EA Play ile oyunu 10 saat deneyimleyebilirsiniz.

FIFA serisi her yıl yenilenerek yeniden piyasaya sürülüyor. Futbol severlerde, PES’in rekabette çok geri kalmasından dolayı FIFA’nın yeni oyunlarını çıktığı gün veya önceden ön siparişle alıyor. Bu yıl PES’in sadece transfer güncellemesi getirmesiyle birlikte, birçok PES oyuncusu da FIFA’ya geçti.

FIFA 21, bizi yenilenen arayüzü ile karşılıyor. Geçen sene ile benzerlikler taşıyan bu yeni arayüz, koyu teması ile bir hayli hoş gözüküyor. Geçen seneye göre daha karanlık bir temaya geçen EA, bu yeni değişikler ile oyunculara daha şık bir deneyim sunmuş.

FIFA 21’de ana olarak 3 oyun modu bulunuyor. Volta, FUT ve kariyer modu ile oyuncular mücadele edebiliyor. Tabii ki klasik oyun modu da var ama zaten o oyunun asıl modu olduğu için bahsetmeye gerek yok.

Volta Modu

Volta’ya baktığımız zaman geçen sene FIFA 20’de ilk kez görücüye çıkan bu yeni mod, normal futbolun aksine futsal oyun deneyimi yaşamak isteyen oyuncuları hedefliyor. Geçen senenin aksine basit bir hikaye moduna sahip olan Volta oyun modu, hem online hem de bilgisayara karşı oynanabiliyor.

Sokak aralarından uluslararası bir futsal turnuvasının şampiyonluğuna uzanmamızı anlatan Volta’nın hikayesi, kendisini fazla tekrar ediyor ve hikaye boyunca sadece 4 takım ile oynayabiliyorsunuz. Bundan dolayı fikir olarak çok güzel düşünülen bu hikaye, yapılış aşamasında büyük sıkıntılar yaşadığından dolayı kısa bir deneyim vaat ediyor.

3v3 ve 5v5 oyun modunda oynanabilen Volta’da kurduğunuz kadronuz ile online olarak da oynayabiliyorsunuz. Volta modu hakkında kısaca söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da, kısa süre size zevk veriyor ama yıl boyunca 1 veya 2 kez açıp oynarsınız.

Kariyer Modu

Geçen seneye göre Kariyer modu bir hayli geliştirilmişe benziyor. Yeni kariyer modunda göze çarpan ilk detay ise İnteraktif Maç Simülasyonu. Artık FIFA 21’de bir takım yönetirken aynı FM gibi maçı canlı olarak takip edebilir, oyuncu ve taktik değiştirebilirsiniz. Ayrıca maçı simülasyon ederken istediğiniz anda oyuna direkt olarak dahil olup maçı oynayabiliyorsunuz. Bu gelişme ile birlikte, kariyer modunda artık daha fazla yetkiye sahipsiniz.

Takımınıza bir oyuncu alırken artık daha fazla seçeneğe sahipsiniz. Bu yıl 3 farklı şekilde oyuncuyu takımınıza transfer edebiliyorsunuz. Bu yıl oyuna eklenen satın alma opsiyonlu kiralama özelliği ile birlikte artık transfer bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Artık oyuncular motivasyonuna göre farklı özelliklere sahip olurken, birçok değişiklik ile birlikte artık oyuncularınızı daha iyi bir şekilde geliştirebiliyorsunuz. Oyunculara özel hazırladığınız antrenman programları ile birlikte oyuncuya özel gelişim yapabilirsiniz. Ayrıca artık takviminizi daha iyi planlayarak takımınızın geleceğini planlayabilirsiniz.

Kariyer modunu oynarken bize keyif verdiğini söyleyebiliriz. Alt liglerden aldığınız bir takım ile Şampiyonlar Ligi’nde mutluluğa ulaşınca bu modun ne kadar iyi olduğunu bir kez daha görebilirsiniz. FIFA 21 alırsanız kesinlikle İngiltere’nin alt ligindeki bir takımla kariyerinize başlamanızı öneririz.

Kariyer modu hakkında söyleyeceğimiz son şey ise, FM kadar detaylı değil ama FM’den daha eğlenceli.

FUT Modu

FIFA oyuncularının en çok oynadığı mod ise kesinlikle FUT modu. Her yıl milyonlarca oyuncu tarafından oynanan FUT oyun modu, yıl boyunca EA’ye 900 milyon dolara yakın gelir getiriyor. Bir nevi altın yumurtlayan tavuk olan FUT modu, EA’nin en önemli silahı.

Bu yıl FUT modunun arayüzü de bir hayli değişikliğe uğradı. Eski temadan çok değişik olan bu tema, yine karanlık renk seçimi ile oyuncular tarafından beğenildi. Artık FUT’ta 30 division maçı oynuyorsunuz ve bu maçlarda gösterdiğiniz performansa göre çeşitli ödüllerin sahibi olabiliyorsunuz. CO-OP modunu FUT’a ekleyen EA, bu mod ile FUT’u daha da sosyal hale getirdi.

Division Rivals’ta arkadaşınız ile birlikte oynamak gerçek anlamda eğlenceli olmuş, bu sayede FUT modu daha da sosyal hale geldi. Öte yandan sunucu sorunu şu an FUT’ta çözülmüş olarak gözüküyor. Türkiye’de normalde 60-70 ping alan oyuncular, FIFA 21 ile birlikte 20 civarı ping ile daha akıcı bir oyun deneyimine sahip.

FUT modu ile söyleyeceğimiz son şey ise, FIFA 21’in satılmasına neden olan tek şey.

FIFA 21’ye genel olarak baktığımız zaman ise oyunun dinamikleri bir hayli değiştiğini görüyoruz. Geçen seneki hızlı ve zayıf ayağı önemli olan oyuncu tarzı yerine bu yıl fizikli olan forvetler daha da önemli. Ayrıca değişen oyun tarzından dolayı artık topa sahip olan ve oyunu yavaş kuran oyuncular, galibiyete bir adım daha yakın. 3 farklı statüde piyasaya sürülen FIFA 21’i standart, şampiyonlar ligi veya Ultimate sürümlerinden satın alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz oyunu standart sürümde almanızdır çünkü üst statüye sahip olan sürümlerin, oyun zevkinizi geliştirecek şeylere sahip değil. Sadece FUT modunda çeşitli avantajlar veriyor ama bu avantajlarda, paketin ötesine geçemiyor.

FIFA 21, bu yıl yine çokça özellik vaat ediyor ama yıl boyunca oyuna yapılacak olan güncellemeler ile FIFA 21’in nasıl bir oyun olduğunu göreceğiz. Oyun gelecek seneye göre grafiksel anlamda bir gelişim gösteremese bile, oyun mantığındaki değişiklik ile artık daha zevki bir oyun haline gelmiş. Eğer gerçek bir futbol severseniz, kesinlikle FIFA 21’e bir şans vermenizi öneririz.

Peki FIFA 21’i nereden alacaksınız?

Güvenilir ve hızlı bir teslim süresine sahip olan Durmaplay’de FIFA 21’i buradan %33 indirim ile birlikte 374.90 TL’ye satın alabilirsiniz.

Elinden kalem düşmeyen...

1 Yorum

1 Comment

  1. Pingback: FIFA 21 Steam'de 'lük büyük bir indirime girdi!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor