Connect with us

Espor

Erhan “REV” Turunç ile bir röportaj gerçekleştirdik

Erhan “REV” Turunç (@Revenger_Ryan), Twitch yayınları ve FIFA hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Erhan "REV" Turunç ile bir röportaj gerçekleştirdik!
Erhan Turunç

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen ve 15 Mart’ta başlayan eSüper Lig birçok taraftarın ilgisini çekmiştir. İlk haftasının tamamlanması üzerine de FIFA tarafında büyük bir ilgi çeken lig devam ediyorken ilk haftayı bay geçen Sivasspor takımından Erhan “REV” Turunç ile bir röportaj gerçekleştirdik. Yaptığımız röportajda FIFA, FIFA’nın espor tarafı, Twitch yayınları ve Twitch topluluğu hakkındaki sorularımızı yanıtlayan REV, ülkemizdeki FIFA topluluğu hakkındaki görüşlerini de bizimle paylaştı.

REV’i tanımayan takipçilerimiz için kendinden bahsedebilir misin?

Merhaba, adım Erhan Turunç. 27 yaşındayım ve evliyim. Onun dışında, üç dört yıldır FIFA’nın espor tarafıyla ilgileniyorum. Aynı zamanda FIFA yayınları da yapıyorum. FIFA’dan önce, PUBG ve Counter Strike’ın espor alanlarında da kısa da olsa bir dönem uğraşmışlığım var. PUBG’nin ilk zamanlarında esporla uğraşıyordum. Daha sonra, FIFA daha ağır bastı çünkü FIFA yoğunluk açısından benim işime daha çok gelecek seviyedeydi ve daha çok keyif alarak yaptım. Twitch yayıncısı olmamın yanında da Boost Esport’un FIFA genel menajeriyim ve aynı zamanda koçuyum.

Resim

FIFA’ya nasıl başladığını ve espor oyuncusu olmaya uzanan serüvenini bize anlatabilir misin?

Espor tarafındaki başlangıcım ayrı ama ilk olarak, normalde herkeste olduğu gibi okul çıkışında arkadaşlarla aramızda PES, FIFA ve bu tarz rekabetçi oyunları internet kafelerde oynayarak başladım. Kendimi bildim bileli FIFA oynuyorum zaten. PES de oynuyordum ama sonra FIFA’ya geçiş yaptım. FIFA’nın Ultimate Team modunu ise dört beş senedir tamamen bütün odağımla oynuyorum diyebilirim.

Twitch yayınlarına ne zaman başladın ve yayıncı hayatın hakkında bilgi verebilir misin?

Twitch yayınlarıma 2017-2018 yılları civarında bir hesap açarak başlamıştım. Sadece arkadaşlarımla kendi aramızda eğlence amaçlı yayınlar açıyorduk, çok fazla izleyenim de yoktu o zamanlar açıkçası ve düzenli olarak yayın da yapmıyordum zaten. Ortamdan ve okul şartlarından dolayı yapamıyordum. Ardından 2018 – 2019 gibi, PUBG ve Call of Duty ağırlıklı olmak üzere yayınlara başladım. O zamanlarda izlenmem ve takipçim 3000-5000 civarına gelmişti. Benim tarafımda bir topluluk oluşmaya başlıyordu o zamanlar ama asıl Twitch’te partnerliği aldığım sene 2020’ydi yanlış hatırlamıyorsam. O sene FIFA 19 / FIFA 20 ile Twitch partneri olacak kadar izlenmeye ve takipçiye ulaştım. FIFA benim için bir kırılma noktası oldu diyebilirim.

FIFA’da insanlar sohbete sıcak bakıyor ve bizim ülke tam bir futbol ülkesi olduğu için herkesin konuya dahil olma çabası oluyor doğal olarak. Ardından promolarla beraber canlı kalmaya yatkın bir oyun olması sebebiyle FIFA da ucu açık bir oyun aslında. FIFA’nın canlı kalması insanları sohbete çekme, yayını daha fazla izlettirmeye odaklanma gibi konularda benim çok işime yaradı diyebilirim. İnsanlara öneriler veriyorsun, onlar sana öneri veriyor, taktik konuşuluyor, oyundaki oyuncular, kartlar konuşuluyor. Yeni gelen kartlar oluyor, metalar değişiyor, oyun değişiyor, bir sürü güncel konu oluyor o yüzden de oyunun canlı kalması chatteki insanları aktif tutma açısından yayıncıyı rahatlatıyor. Yeni başlayan yayıncılar bir kitle yaratmak istiyorlarsa ve FIFA’dan az da olsa anlıyorlarsa, FIFA ile insanlarla çok rahat etkileşim kurabilirsiniz.

“FIFA’nın insanlar üzerinde bağımlılık yapan bir seviyede olduğunu söyleyebilirim”

Ülkemizdeki FIFA topluluğu hakkında ne düşünüyorsun?

Ülkemizde, özellikle Twitter’da, çok büyük bir futbol aşıklığı söz konusu bence ve bu toplulukta FIFA’ya da çok düşkünlük var. Aslında tam bir futbol ülkesiyiz diyebilirim. Yayınlarımda ve sosyal medyalarımda gördüğüm kadarıyla insanlar çok severek takip ediyorlar. Kendileri de FIFA’da özellikle Ultimate Team modunda kulüplerini takip ediyorlar, öğrenmek istiyorlar ve FIFA ile iç içe olmak istiyorlar. Hatta FIFA’nın insanlar üzerinde bağımlılık yapan bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Bizim gibi bir ülkede bunun üzerine kafa yorulması da çok doğal geliyor bana.

Topluluk açısından da benim gördüğüm kadarıyla Twitch’te bulunan diğer oyun topluluklarına göre FIFA toxic olma konusunda daha düşük seviyede. Ama bu soruyu oyun içerisindeki oyuncu kitlesi olarak sorsaydın kötü diyebilirdim çünkü FIFA’da rakibe zarar vermeye ve psikoloji bozmaya oynayacak çok oyuncu olduğu için o konuda bir şey diyemem ama topluluk açısından benim yayınlarımda ve diğer arkadaşlarımın yayınlarındaki chatlerde çok rahat ve düzeyli bir sohbet olduğunu birkaç yayın izleseniz görürsünüz. Bunu büyüğünden küçüğüne, yedisinden yetmişine bütün FIFA oyuncuları adına söyleyebilirim. Diğer oyunlara göre kesinlikle çok daha temiz bir topluluk olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Twitch üzerinden yayın yapan FIFA yayıncılarının aralarında samimi ve güzel arkadaşlıkları olmaları izleyicilerin dikkatini çekmiştir. Sence bu bağ nasıl kuruldu ve nasıl devam ediyor?

Twitch yayıncılarının en eskilerden itibaren, zaten birçoğu aynı zamanda başlamış, hepsi dostlar arkadaşlar, aynı şu anda bizim olduğumuz gibi. Yeni gelen, yeni başlayan yayıncılar için çok yardımcı olduklarını söyleyebilirim. Aslında bir önceki sorudaki topluluk karşılaştırması gibi yayıncılar arasındaki karşılaştırma açısından bakacak olursak yayıncılar arasında genellikle benim ilk başladığım zamanlardan olsun, şu ana kadar halen aynı şekilde, aynı sıcaklıkta bir ortam söz konusu. Zaten bunu da birçok turnuvada görebilirsiniz. İzleyici olarak bile gitseniz oradaki samimiyeti, arkadaşlığı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda yayıncıların birçoğu esporcu veya o topluluklarda bulunuyorlar. Yani genel olarak çok iyi diyebilirim. Ben çok memnunum açıkçası bu durumdan.

Bize box2box’tan bahsedebilir misin?

İlk olarak box2box, Türkiye’deki en büyük FIFA içerik üreticilerini bir araya toplayan yayın ve içerik platformu. Aynı zamanda topluluk için birçok şey yapıyor. FIFA ile alakalı aklınıza gelebilecek ne varsa, özellikle FIFA’nın Ultimate Team moduyla alakalı her şeyi bulabileceğiniz bir sayfa aslında. Türkiye’de olmayan bir sayfaydı açıkçası, biz bunun farkında vardık ve hem yayıncı arkadaşlarımızla olsun hem de asıl ortağım diyebileceğim abim sayesinde kurulmuş bir yer. Yani FIFA hakkında her şeyi bulabileceğin tek bir sayfa diyebilirim.

“Bunların hepsi bana umut vaat eden tarzda düşünceler oldu”

Boost Esport’taki görevin hakkında bilgi verebilir misin?

Boost Esport adına FIFA takımı menajeri ve aynı zamanda koçu olacağım. eSüper Lig’de de Boost Sivasspor olarak mücadele edeceğiz. Yakın zamanda VALORANT ve FIFA’da akademi takımları da düşünülüyor. Ben de bu ekipte olmaktan dolayı çok mutluyum. Boost’a beni çeken şey buradaki insanların görüşlerinin, espora olan bakışlarının farklılığıydı. Bunların hepsi bana umut vaat eden tarzda düşünceler oldu açıkçası. Sağ olsunlar bana böyle bir teklif yaptılar. Ben de zaten bir süredir espordan çok uzaklaşmıştım aslında ve espor takımlarının duruşu olsun, bakış açıları olsun artık çok uğraşamayacağımı düşünürken karşıma böyle bir teklifle çıktılar, ben de değerlendirdim. Şimdiden çok memnunum, çok da mutluyum.

Resim

Playerbros olarak sorularımızı yanıtladığın için teşekkürler! Son olarak Playerbros okurlarına, kendi takipçilerine ve tüm FIFA severlere söylemek istediğin bir şey var mı?

Bu röportajda beni konuk ettiği için Playerbros’a teşekkür ederim. Aynı zamanda box2box olsun, benim kendi Twitch, Twitter takipçilerim olsun hepsine tüm destekleri için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.


İlginizi Çekebilir: 

eSüperLig takımları ve kadroları tam liste burada!

Boost Esport, FIFA takımına Erhan “REV” Turunç’u transfer etti!

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor