Connect with us

Video Konusu

Espora Yatırım Yapmış Spor Kulüpleri

Elektronik sporların gelişmesi, ve dağıtılan ödüllerin artması ile birlikte spor kulüpleri de bu alana yatırımlar yapmaya başladı. Biz de sizler için espora yatırım yapmış spor kulüplerini listeledik. Hazırsanız başlıyoruz!

Listemize dünyada bir ilki gerçekleştiren Beşiktaş ile başlıyoruz.

Beşiktaş, espor şubesini açan ilk spor kulubü olarak sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir ilke imza attı. Daha önce Aces High olarak tanınan kadroyu transfer ederek League of Legends kadrosunu oluşturan kulüp, Şampiyonluk Ligi’nden de slot satın alınca bir anda lige dahil olmuştu. İlk sezonunun ardından bir türlü istediği sonuçları alamayan Beşiktaş, daha fazla ligte kalamadı ve Yükselme Ligi’ne düştü. O dönem büyük eleştiriler alan takım, şimdilerde yer aldığı Yükselme Ligi’nde favori takımları arasında bulunuyor. Kartal’ın gelecek dönemde Şampiyonluk Ligi’ne uçması bekleniyor.

Almanya’ya uzanalım, sıradaki kulüp Schalke 04!

Schalke 04, 2016 yılında elektronik sporlar arasına League of Legends ile giriş yaptı. Schalke kadrosu, Türkiye Şampiyonluk Ligi’nden de tanıdığımız Visdom ve Hatrixx isimlerinin katılması ile ilk halini almış ve çalışmalarına başlamıştı. Daha sonra birçok transfer ile güncel kadrosunu oluşturan ekip, geçtiğimiz yaz Challenger Series Avrupa Playoff’larında transferlerinin meyvesini topladı ve mutlu sona ulaştı. Almanya temsilcisi şimdilerde LCS Avrupa’da dünya devi rakipleri ile mücadele ediyor.

Üçüncü sıramızda PSG yer alıyor!

PSG Esports geçtiğimiz yıllarda bu sektöre yaptığı 1 milyon dolarlık yatırım ve espor şubesinin başına geçirdiği, sektörün tanınmış isimlerinden YellowStar ile gündeme oturmuştu. 2017 yılının haziran ayına kadar aktif olarak League of Legends kadrosu bulunan takım, oluşan olumsuzluklardan sonra LoL kadrosunu dağıtma yoluna gitti. PSG’nin şu anki ana odağı FIFA ve Rocket League olarak gözüküyor.

Almanya ve Fransa turu yaptığımıza göre Türkiye’ye dönebiliriz. Karşınızda 1907 Fenerbahçe!

Ve geldik bayrağımızı Worlds 2017’de daldalandıran ekibe! Her ne kadar kulübün değil de derneğin takımı olsa da bu yatırımın bu listede yer alması gerektiğine gönülden inanıyoruz. 1907 Fenerbahçe, 2016 yılında, Ali Koç’un kurucusu ve o dönemki başkanı olduğu 1907 Fenerbahçe Derneği tarafından kuruldu. SuperMassive’in yan ekibi SuperMassive TNG’nin ligdeki haklarını satın alarak direkt Türkiye Şampiyonluk Ligi’nden başlayan ekip, kurulduğu ilk günden itibaren rakiplerinin korkulu rüyası olmayı başardı. Rift Rivals’da birinci olarak uluslararası alanda da bizleri gururlandırmayı başaran 1907 Fenerbahçe, bu sayede ülkemizi Worlds’de temsil etme hakkına sahip olmuştu. Temsilcimiz maalesef gruplarda beklediği etkiyi yaratamasa da ülkemiz adına büyük tecrübelerle Türkiye’ye dönmüştü. 1907 Fenerbahçe şimdilerde Şampiyonluk Ligi’nde zirveye oynamaya devam ediyor.

Mavililer de burada! Sıradaki kulüp: Manchester City!

Son dönemde de İngiliz futbolunun öne çıkan kulüpleri arasında kendine yer bulan Manchester City, 2 yıl önce espor arenasına giriş yapmıştı. Yeşil sahaların temsilcisi, FIFA oyuncusu Kieran Brown’ı renklerine dahil ederek espor sektöründeki ilk yatırımını da sanal yeşil sahalara yapmıştı. Daha sonraki yıllarda FIFA’daki oyuncu sayısını da arttıran Manchester City, espor alanında da futboldaki gibi sağlam adımlarla ilerliyor diyebiliriz.

Listemizi bir Türk takımıyla bitiriyoruz: Galatasaray!

Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi sektörde büyük bir rekabet yaratmayı amaçlayan Galatasaray, 2016 yılında espor alanına resmen giriş yaptı. Esporun Türkiye’deki yükselişinde büyük rol sahibi olacağını açıklayan Galatasaray, ilk sezonunda istediği sonuçları bir türlü elde edemeyerek Şampiyonluk Ligi’nden düşen ekipler arasında yer aldı. Sonrasında Yükselme Ligi’nde devam eden takım, burada da umduğunu bulamayarak yeni sezonda League of Legends sahnesinde yer almadı. Gelecek için oldukça ümitli olduğu görülen Galatasaray’ın, en yakın sürede yeni kadrosunu sahaya sürmesi bekleniyor. Aslanları yeniden sektörde görmek çok güzel olacak!

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Video Konusu