Connect with us

Video Konusu

Esporcuların yasal hakları neler? | Avukat Emin Özkurt ile esporu konuştuk

Avukat Emin Özkurt ile espor hakkında konuştuk.

Avukat Emin Özkurt ile espor hakkında konuştuk. Espor hukukundan Türk esporunun geleceğine kadar birçok konuya değinilen bu video YouTube kanalımızda sizlerle.

 1. Merhabalar, sizi burada ağırlamak harika. Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?
 2. Spor hukuku üzerine birçok çalışmanız bulunuyor. Peki esporu spor kategorisi içine sokabilir miyiz? Spor ve espor arasındaki farklılık ve birliktelik durumuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
 3. Espor hukuku ismiyle yeni bir alanın daha gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Espor hukuku nedir, sizce spor hukukunun altında mı yer alır?
 4. Türkiye E-Spor Federasyonu büyük ümitlerle kuruldu ve faaliyetlerine devam ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Kore’de bulundunuz. Oradaki ortam ve Türkiye E-Spor Federasyonu adına çıkan sonuçlar hakkında bilgi verir misiniz?
 5. Esporcularla yapılan sözleşmeler belirli bir kanuna tabi tutuluyor mu, bunun denetimi nasıl sağlanıyor?
 6. Sporda doping, espordaysa hile gibi durumlar görebiliyoruz. Bunun yasal yaptırımı ne oluyor? Profesyonel bir organizasyonda hile kullanan bir oyuncu sadece oyun firmasının hükmettiği şekilde mi cezalandırılır?
 7. Soruyu çok basit ve herkesin anlayacağı bir şekilde soralım istiyoruz. Profesyonel bir esporcunun takım ve oyun bazında bakıldığında yasal hakları neler?
 8. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin profesyonel League of Legends ligi Şampiyonluk Ligi, yeni sezonunda ortaklık sistemine geçti. Yani sözleşmeler artık takım ve oyuncular arasında yapılıyor, Riot Games’in konuya ilgisi azalıyor. Siz bir hukukçu olarak oyuncu ve takımlara sözleşmelerini yaparken neler önerirsiniz?
 9. Türk esporcuların uluslararası etkinliklere katılırken vize problemi yaşadığı görülüyor. Esporcu lisansı da bulunan, yani devlet tarafından tanınan esporcuların bu tarz sorunlar yaşamasının önüne nasıl geçilebilir? Türkiye E-Spor Federasyonu bu sorunun çözümünde hangi konumda bulunuyor?
 10. Esporun 2020’den sonra Olimpiyatlarda dahi karşımıza çıkacağı söyleniyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Esporun gelişimi ve büyüme hızı hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz?
 11. Sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Türk espor dünyasına ve Playerbros takipçilerine neler söylemek istersiniz?
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Video Konusu