Connect with us

Fortnite

Fortnite espor oyunu olmak için verdiği ilk sınavda sınıfta kaldı

Fortnite espor oyunu olmak için hazır mı? İşte son etkinlikte yaşananlar.

Dünyanın en popüler oyunu Fortnite, espor dünyasına çok hızlı bir giriş yapmak istedi. Ancak son etkinliklerinde yaşananlardan sonra bu durum biraz uzayacak gibi duruyor.

En popüler oyun olma özelliğini elinde barındıran Fortnite, espor dünyasına girmek için ilk yıl 100 milyon dolar gibi inanılmaz bir bütçe ayırdığını açıklamıştı. Bu inanılmaz açıklamanın ardından tüm gözler oyun firmasına çevrilmişti çünkü daha önce böylesi görülmedi.

Ancak bir yandan PUBG ve Fortnite için espor oyunu olamaz yorumları da yapılıyordu. Özellikle şans faktörü çok yüksek olması bu yorumun yapılmasına neden oluyor.  PUBG bu durumu turnuvalarına özel modlar düzenleyerek çözmüş gibi dursa da Fortnite’ın ne yapacağı henüz bilinmiyor.

Ünlü oyun tanıtımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Twitch yayıncılarının neredeyse tamamına reklam veren oyun, dünyanın en ünlü YouTuber ve ünlü isimleriyle bir etkinlik düzenledi. Bu etkinliğe ülkemizden YouTuberlar Berkcan Güven ve Orkun Işıtmak katıldı.

Tüm bu olayların ardından 8 milyon dolar ödül havuzlu ilk turnuvasını duyuran Fortnite, espor adına da ilk sınavını verecekti. Ancak turnuvada yaşanan çok uzun gecikmeler ve lobi sorunları nedeniyle, sınav başlamadan bitti. Ayrıca oyun lobisi izleyiciler açısından hiç kullanışlı olmadı. Oyunun genelini izlemek yerine sadece bir kişiyi izlemek zorunda kaldılar.

Bu olayla birlikte inanılmaz büyük paranın, oyunları bir anda espor dünyasına sokmadığı görüldü. Sosyal medyada ise Fortnite’ın espor oyunu olabilmek için katedeceği daha çok yol var denildi. Örneğin; Turnuvanın Twitch ana yayınında sadece rakipler izlenebiliyordu. İzleyicileri için herhangi bir izleyici aracı yoktu. Bu durumdan sonra ünlü espor haber sitesi Dot Esports bir yazıda şu ifadeleri kullandı; “8 milyon dolarlık bir turnuva için daha özenli bir yayın içeriği ve ekibi hazırlanması gerekiyordu. Turnuva başından aşağıya her şeyi ile son dakika ve acemice hazırlanmış gibi görünüyordu.”

Her ne kadar diğer espor oyunlarına göre inanılmaz ödül havuzuna sahip olsa da, Fortnite bir süre daha espor sahnesinden uzak kalacak gibi gözüküyor. Büyük etkinlikler düzenleyen, ünlü isimlerle çalışan oyun firmasının, espor için katedeceği daha çok yol var gibi gözüküyor.

Fortnite’ın yaptığı en büyük etkinlik

Çocuk yaşta espor haberleri yazmaya ve espor etkinlikleri yönetmeye başlamış bir espor tutkunu. Ayrıca sıkı bir Göztepe taraftarı!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fortnite