Connect with us

Fortnite

Fortnite Grup Merkezi nedir, nasıl kullanılır?

Fortnite Grup Merkezi’ni aktif etti. Peki bu sistem nasıl kullanılıyor?

Fortnite Grup Merkezi’ni aktif etti. Peki bu sistem nasıl kullanılıyor? Oyunun resmi internet sitesinden yapılan bir paylaşımda birçok konuya açıklık getirildi.

S: Grup Merkezi nedir?
C: Fortnite mobile gelen bu yeni özellik, hangi platformda olduğunuz fark etmeksizin oyuna dalmadan önce veya oyunu mobil cihazınıza indirirken hangi arkadaşlarınızın çevrimiçi olduğunu görme, grup kurma ve kurduğunuz grupla sesli sohbet etme imkânı tanıyor.

Mobilde oynuyorsanız, oyunu güncellerken aynı zamanda arkadaşlarınızla grup olabilirsiniz.

S: Grup Merkezi’ni nasıl kullanırım?
C: Mobil cihazınızda Fortnite yüklüyse, uygulamayı en son sürümüne güncellediğinizden emin olun. Eğer yüklü değilse mobil cihazınızda fortnite.com/download adresini ziyaret edin.

S: Oyunu mobile indirmek istiyordum ama biraz farklı görünüyor; yanlış şeyi mi indirdim?
C: Hayır, Fortnite mobil uygulamasının ana ekranı normalden biraz farklı görünüyor. Uygulamayı açtığınızda ana ekranın yukarısındaki butona tıklayarak oyuna dalabilir veya ekranın alt kısmına tıklayarak oyuna girmeden önce Grup Merkezi’ne göz atabilirsiniz.

S: Fortnite’ı mobilde nasıl oynayacağım?
C: Ana ekrandaki sarı renkli “Yükle” veya “Oyna” butonlarına ya da Grup Merkezi’ndeyken ekranın yukarısındaki ok tuşuna dokunabilir veya sayfada Fortnite butonunu görene kadar sayfayı aşağıya kaydırabilirsiniz. Oyun yüklendikten sonra Oyna’ya tıklamanız yeterli! Oyun içinde bir gruba katıldığınızda o grubu hiç dağıtmadan hemen birlikte bir oyuna dalabilirsiniz.

Not: Bazı mobil cihazlara Fortnite uygulamasını yükleyip Grup Merkezi’ne girebilseniz dahi cihazlar Fortnite oyununu kaldıracak özelliklere sahip olmayabilirler. Bu durumda bir bildirim mesajı çıkarak size haber verir (Cihaz gereksinimleri Grup Merkezi çıktıktan sonra da değişmedi ama yeni cihazlar eklemek için çalışmalara devam ediyoruz.).

S: Grup Merkezi’nde sesli sohbet yerine arkadaşlarıma mesaj gönderebilir miyim?
C: Henüz değil ama bu özellik üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz.

S: Maçta olan arkadaşlarımla ben maçta olmadığım halde konuşabilir miyim?
C: Evet!

S: Telefonumdaki grubumu bilgisayarıma veya konsoluma nasıl taşıyabilirim?
C: Uygulama açıkken, oynamak istediğiniz platformda Fortnite’ı çalıştırın. Grubunuz ve sesli sohbetiniz oyuna taşınır.

S: Grup Merkezi’ndeyken oyunda olan bir arkadaşıma katılabilir miyim?
C: Evet!

S: Grubumda Grup Merkezi’nde olan bir arkadaşım varsa ama oyunda değilse, daha zorlu maçların kuyruğuna girmeye zorlanır mıyım? Grup Merkezi’ndeki ve grubumdaki oyuncular gireceğim maçları etkiler mi?
C: Hayır. Grup Merkezi’nde aynı grupta olduğunuz arkadaşlarınız “katılmıyor” sayılır.

S: Bilgisayarımdaki veya konsolumdaki kulaklığımı kullanmak yerine grubumla konuşmak için telefonumu kullanabilir miyim?
C: Bilgisayarınızda veya konsolunuzda grup olmuşken uygulama hâlâ açıksa “Sesi Bu Cihaza Aktar” butonuna dokunun. Böylece mobil cihazınızı kullanarak arkadaşlarınızla sesli sohbet edebilirsiniz ama grupları sadece oyun lobisinden kontrol edebileceksiniz.

S: Grup Merkezi’ndeyken diğer oyuncuların grubuma katılmasını nasıl engelleyebilirim?
C: Avatarınızın üzerindeki kilit simgesini kullanarak grubunuzu kilitleyebilirsiniz; böylece sadece davetli oyuncular katılabilir. İnsanların sizinle sesli sohbet etmesini veya grubunuza katılmasını engellemek için kilit simgesine basmayı unutmayın. Uygulamayı ilk açtığınızda bu ayarı belirlemenizi hatırlatan bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

S: Grup Merkezi üzerinden birini grubuma nasıl davet edebilirim?
C: Lama Çanı ile! Arkadaşınızın Lama Çanı’nı herhangi bir yerdeyken çalarak onu grubunuza davet edebilirsiniz! Ana menüdeyken, arkadaş ekranındayken, grup ekranındayken veya Lama Çanı menüsündeyken çanı çalabilirsiniz. Lama Çanı’nı çalma işini abartmadığınızdan emin olun. Arkadaşlarınızı rahatsız etmenize engel olmak için lama çanlarını çalmanın belli bir sınırı bulunuyor.

S: Grup Merkezi’ni kapatmanın bir yolu var mı? Grup Merkezi’ndeki sosyal özellikleri kullanmak zorunda mıyım?
C: Hayır, yok. Ama diğer oyuncularla etkileşime geçmek istemiyorsanız grubunuzu özel olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

S: Arkadaşımın grubuna neden katılamadım?
C: Öncelikle sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olun. Sonra katılmayı tekrar deneyin. Siz gruba katılmaya çalışırken arkadaşınız grubun durumunu değiştirmiş olabilir. Siz katılmaya çalıştığınız sırada arkadaşınız uygulamayı kapatmış veya arka planda çalıştırmaya başlamış olabilir.

S: Grup Merkezi’ne bilgisayarımdan veya konsolumdan erişebilir miyim?
C: Grup Merkezi özelliği sadece mobilde kullanılabilir. Fakat Grup Merkezi’ndeki herkes diğer platformlardaki oyuncularla grup olabilir.

S: Mobildeysem ve konsoldaki arkadaşlarımın başlattığı bir gruba katılırsam, bu onların beni duyamayacağı anlamına mı geliyor?
C: Konsollardaki bazı gruplar oyuncuların gruptaki ve oyun içindeki sesli sohbet arasında bir seçim yapmasını gerektirir. Fortnite’ın platformlar arası gruplarında bu özelliğin çalışabilmesi için sohbet seslerinin oyun içerisinden gelmesi gerek.
PlayStation: PlayStation menüsünden grubunuzu açın ve [Grup Ayarları] > [Sohbet Sesi]’ni, sonra da Oyun Sohbetine Öncelik Ver’i seçin.
Xbox’ta sırasıyla [Xbox ana sayfa düğmesi] > [Grup sekmesi] > [Grup seç] dedikten sonra Seçenekler düğmesine basarak oyun içi sohbete geçiş yapın.

S: Profil resmimi nasıl değiştirebilirim? Arka plan rengimi değiştirebilir miyim?
C: Sol üstteki açılır menü butonundan profil menüsünü açın. Önce “Profil Düzenle”ye, sonra da avatar simgesine dokunun. Oyunda sahip olduğunuz kıyafetlerin avatarları ve birkaç ücretsiz avatar arasından seçim yapın. Buradan aynı zamanda arka plan rengini de değiştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fortnite