Connect with us

Espor

Fortnite hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz?

Fortnite hesabınızı şöyle güvende tutabilirsiniz:

Fortnite hesabınızın güvenliğinizi nasıl sağlarsınız? Epic Games bu konuda da birçok bilgi sundu.

HESAP GÜVENLİĞİ BÜLTENİ

Epic Games, yaşanan olayları ve Epic hesabınla diğer hesaplarını nasıl koruyacağını açıklamak için bu bülteni hazırladı.

AYNI ŞİFREYİ KULLANMAK

Aynı şifreyi birden fazla internet sitesinde kullanmak oldukça yaygın olsa da bu tehlikeli bir davranıştır ve bundan kaçınılmalıdır. Bu sitelerden birinin güvenliği tehlikeye girerse, hacker’lar çaldıkları e-posta adresini ve şifreni kullanarak aynı şifreye sahip başka hesaplarına girebilirler.

Bu durum şöyle gerçekleşir: Saldırganlar sık sık üçüncü parti sitelerden toplu halde kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları indirir ve “kimlik bilgisi doldurma” denen yöntemle bu bilgilerin başka hangi sitelerde kullanılabileceğini öğrenirler. Hesaplara giriş yapabildiklerinde, hesap sahibinin başına ne gibi belalar açabileceklerine bakarlar. Fortnite hesaplarında bu genellikle izinsiz yapılan V-Papel satın alımları şeklinde gerçekleşir.

SAHTE FORTNİTE TEKLİFLERİ

Oyunculara V-Papel ya da kozmetik içerikler hediye ettiğini, hesap satın alma ya da paylaşma olanağı sağladığını iddia eden sitelerle ilişkili çok sayıda hesap hırsızlığı ve sahteciliği vakası gördük. Bu yüzden lütfen Epic hesabının bilgilerini kimseyle paylaşma. Epic asla şifreni istemez. Bu yöntemle Fortnite fırsatları sağladığını iddia eden gruplar dolandırıcılık amaçlıdır.

RİSK ALTINDA OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Have I Been Pwned adlı siteye gidip e-posta adresini aratarak hesabının herhangi bir veri gizliliği ihlaline karışıp karışmadığını görebilirsin. Karıştıysa, o hesabın şifresinin artık gizli olmadığını bilmeli ve sadece Epic hesabının değil, bu şifreyi kullandığın tüm hesapların şifresini değiştirmelisin!

Hesap bilgilerin şu anda olmasa da gelecekte ele geçirilebilir. Kendini bu duruma karşı korumak için alabileceğin bazı önlemler var. Have I Been Pwned’ın uyarı hizmetine üye olarak e-posta adresin toplu veri indirmelerine karıştığında anında haberdar olabilirsin.

BİZİM ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Epic Games olarak, toplu şifre indirmelerini takip altında tutup sızdırılmış olabilecek hesapların şifrelerini bir sorun yaşanmadan önce sıfırlıyoruz. Bu yaklaşım bize bir hayli iş yükü getiriyor ama dolandırıcılığı büyük oranda engellediğine inanıyoruz.

Ne yazık ki bu çabamız etkilenen her hesabı bulamıyor, bu yüzden de etkilenen hesapları bulma ve sıfırlama sürecimizi otomatikleştirmek ve kolaylaştırmak için sürekli çalışıyoruz.

GÜVENLİK ADINA YAPILABİLECEK FAYDALI ŞEYLER

FARKLI ŞİFRELER KULLAN

Kimlik bilgisi doldurma saldırılarından korunmak için her hesabına farklı bir şifre belirlemeni öneririz. Her hizmet için ayrı şifre kullanırsan bir hesabın güvenliği ihlal edildiğinde sahip olduğun her şey çalınmaz. Elbette bu kadar çok şifreyi akılda tutmak zordur.

Bir şifre yöneticisi kullanmak faydalı olabilir. Şifre yöneticisi kullanarak her site için farklı bir şifre oluşturabilirsin. Bunları kullanmak için sadece şifre yöneticisi hesabına belirleyeceğin güçlü bir şifreyi hatırlaman yeterli olur.

GÜVENLİĞİ ARTTIRMAK İÇİN SOSYAL HESAPLARINI BAĞLA

Bir süre önce, Epic hesap sistemine Facebook ve Google ile oturum açma desteği ekledik. Bu sana bazı avantajlar sağlıyor.

Öncelikle, tarayıcında aktif olarak Facebook’ta ya da Google’da oturum açmış durumdaysan Epic şifreni kullanmadan oturum açabiliyorsun. Buna onay vermeni isteyen bir oturum açma istemi alıyorsun ve onay verirsen hesabına giriş yapıyorsun.

İkinci olarak, hesabın geçersiz şifre girilmesi nedeniyle kilitlenirse bu yöntemleri kullanarak hesabına yeniden erişim sağlayabiliyorsun. Google ve Facebook oturum açma sistemlerinin sağladığı ek güvenlik önlemleri sayesinde, Epic hesabın için daha güvenli şifreler belirleyip Google ve Facebook oturum açma doğrulamasıyla şifreni unutup unutmayacağını dert etmiyorsun.

ANTİVİRÜS YAZILIMI YÜKLE VE GÜNCELLE

Antivirüs yazılımları ve kötü amaçlı yazılımları engelleyen programlar her sorunu çözmez ama bilgisayarını pek çok tehditten korur. Epic’in önerdiği bir ürün yok ama buradan çeşitli antivirüs seçeneklerine ve bunların özelliklerine göz atabilirsin. İstenmeyen yazılımları bilgisayarından uzak tutmak, hesap güvenliğini ihlal etmek için kullanılabilecek yöntemlerin sayısını en aza indirir.

BİLGİSAYARINI GÜNCEL TUT

İşletim sistemini, yüklediğin yazılımları ve sürücülerini her zaman olabildiğince güncel tutmalısın. Güncel olmayan sürücülerde bulunabilecek küçük hatalar performans sorunlarına veya oyunda çökmelere neden olabilir. Kaçırılan güvenlik güncelleştirmeleriyse bilgisayarının tamamını riske atabilir. Epic daima yazılımların ve işletim sistemlerinin en güncel, güvenli sürümlerinin kullanılmasını tavsiye eder.

ORTAK KULLANILAN BİLGİSAYARLARA GÜVENME

Ortak kullanılan bir bilgisayardan (internet kafe, kütüphane, okul, arkadaşının evi vb.) oturum açmak riski arttırır. Sadece güvendiğin kişilerin kontrol ettiği ortak kullanımlı bilgisayarlarda oturum aç. Ortak kullanılan bir bilgisayarda oturum açmak bile hesap bilgilerinin çalınmasına neden olabilir. Bu bilgisayarların güvenli olup olmadığını bilemezsin.

Geçmişte güvenmediğin bir bilgisayar kullandıysan, çalınmaması için şifreni değiştirmeni öneririz. Ortak kullanılan bir bilgisayarda düzenli olarak oyun oynuyorsan, Epic hesabın için diğer hiçbir şifrenle aynı olmayan bir şifre belirlemen ve oyun bitince başlatıcıdan oturumunu kapatman çok önemlidir.

İKİ AŞAMALI KİMLİK DOĞRULAMA’YI ETKİNLEŞTİR

İki Aşamalı Kimlik Doğrulama, hesap güvenliğine karmaşık bir katman ekler, bu da bir kişinin yetkisiz erişim elde etmesini zorlaştırır. Hesabını hemen koruma altına al.

Hesaplarını diğer hizmetler için de koruduğundan emin ol! Bu siteden farklı hizmetlere bakarak hangilerinin İki Aşamalı Kimlik Doğrulama’yı desteklediğini görebilirsin.

EK BİLGİ

HESABINI KİMSEYLE PAYLAŞMA

Bazen bir görevi yapmakta zorlanıp bir arkadaşın ya da akrabandan yardım almak isteyebilirsin ama biz hesap bilgilerini kimseyle paylaşmanı önermiyoruz. Hesabında gerçekleştirilen tüm eylemler senin sorumluluğundadır. Biri hesabınla hile yapar ve hesabın oyundan uzaklaştırılırsa hesap sahibi olarak bu senin yükümlülüğündedir.

ASLA HESAP SATIN ALMA

Bazen oyuncular oyundan sıkılıp bırakır ve oyuna yaptıkları zaman yatırımı üzerinden kazanç elde etmek ister. Bunun sonucunda hesaplarını internette satışa çıkarırlar. Birinin hesabını satın alıp sahibi olduğu birbirinden güzel kıyafetlere sahip olmak çok cazip görünebilir ama sakın böyle bir şey yapma. Hesabı ilk açan kişide, isterse Oyuncu Destek’e senin hesabı çaldığını söyleyip geri alabilmesini sağlayacak bilgiler (alışveriş geçmişi, adres geçmişi vb.) vardır muhtemelen.

KİMSE KİMSEYE BEDAVAYA V-PAPEL VERMEZ

Evet, o siteleri biz de gördük. Buraya tıkla, şuraya kullanıcı adını yaz, belki bir-iki tane anket sorusuna yanıt ver, istediğin kadar V-Papel senin olsun. Bu siteler elbette doğruyu söylemiyor. Amaçları hesap bilgilerini siteye girmeni sağlamak ve bu bilgileri ele geçirip hesabınla dolandırıcılık işlemleri yapmak ya da bir dizi reklama tıklamanı sağlayarak sitenin sahibine para kazandırmak. Bu sitelerden hiçbirinin hiçbir koşul altında V-Papel verme olanağı yok. Hukuk ekibimiz bu siteleri bulup kapattırmak için sürekli araştırma yapıyor.

Geçmişte bu sitelerden birini denediysen şifreni hemen değiştirmelisin.

E-POSTA ADRESİNİ DOĞRULA

E-posta adresi doğrulaması şu an isteğe bağlı ama lütfen Epic hesabınla ilişkili e-posta adresini doğrula. Bu sayede İki Aşamalı Kimlik Doğrulama sistemini kullanarak hesabını güvence altına alabilirsin ve Oyuncu Destek, hesabında normal olmayan bir etkinlik tespit ettiğinde sana daha kolay ulaşabilir.

OYUNCU DESTEĞİ HAKKINDA DETAYLAR

Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? Oyuncu Destek ekibimiz sana yardımcı olmak için burada. Birçok soruna cevap bulabileceğin Fortnite Yardım Portalı’na göz atabilirsin.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor