Connect with us

Güncel

Foxngame ile göz atıyoruz: Assassin’s Creed Valhalla

.@foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimizin ilk oyunu Assassin’s Creed Valhalla.

Foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimizin ilk oyunu Assassin’s Creed Valhalla.

Assassin’s Creed Odyssey oyunu ile Yunanistan’a gitmiş ve Yunan tarihine tanıklık etmiştik. Serinin yeni oyununda ise bu sefer rotamızı kuzeye çeviriyoruz. Kuzeyin soğuk rüzgarında geçen bu yeni oyun, bizim için yepyeni bir maceranın kapılarını açıyor.

Hikaye

Ubisoft tarafından yapılan yeni Assassin’s Creed oyunun başlangıç sahnesi oldukça etkili. Bir krala saygı göstermek için bir köydeki çocuğu kontrol ediyoruz. Krala gerekli olan saygınlık eşyası verildikten sonra köy bir anda istila ediliyor ve bizde ailemizle işgalcilere karşı geliyoruz. Fakat, işgalciler babamızı yakalıyor ve katlediyor. Ardından annemizde ölünce bir atın üstünde köyden kaçmaya çalışıyoruz. Kaçarken atımız donmuş bir göle düşüyor ve suyun karanlık tarafına doğru yolculuk ediyor. Biraz önce sıcak bir ortamdayken şimdi ise doğada tek başımızayız. Üstelik ailemiz de yok artık.

Tam bu anda bir kurt bize saldırıyor ve imdadımıza karga yetişiyor. Ne güzel bir başlangıç dimi? Böyle bir oyuna işte böyle bir başlangıç yakışır!

Bu başlangıç aşamasından sonra asıl hikayemize başlıyoruz. Bir tekne/geminin içinde uyandığımızda, bize karşı bir nefret olduğunu görüyoruz ve yaşamımız için savaşmaya başlıyoruz. 3 kişiyi kolay bir şekilde alt ettikten sonra yolumuza düşüyoruz ve hikayemize başlıyoruz. Oldukça iyi bir hikaye bizi bekliyor, yükselirken yanımızdakilerin değerini daha iyi anlıyor ve hikayeye tam anlamıyla bağlanıyoruz.

Oyun

Bir açık dünyaya sahip olan oyunun yan görevleri kısmı ise bazı oyuncuları sevindirecek bazı oyuncuları ise üzecek şekilde tasarlanmış. Bazı görevler kendisini oldukça fazla şekilde tekrar ediyor ama geriye kalan yan görevleri yaparken zevk aldığımı söyleyebilirim. Çok canlı olmayan bir açık dünyada tek başımıza geziyoruz ama bir insan ile karşılaştığımız zamanki diyaloglar oldukça iyi seviyede. Görev ve yan görevlerde de bu diyalog başarısı yakalanmış ve bu size iyi bir oyun oynadığınız hissini veriyor.

Valhalla‘da oyuncuya 2 seçenek bırakılmış. İsteyen oyuncular Assassin’s Creed’in asıl olayı olan gizli bir şekilde düşmanlarını alt edebilirken, isteyen oyuncularda bam bam şekilde rakiplerini alt edebiliyor. Bu sayede senelerce oyuncuların istediği ve AC’nin asıl olayı olan gizlilik bu oyunda bizi karşılıyor.

AC Valhalla’yı buradan satın alabilirsiniz

Oyunun bir eksik tarafı ise karakter kişileştirilmesi. Bunu diyeceğimizi düşünmezdik ama bu oyunda oynadığınız karakteri çok az kişileştirebiliyorsunuz. Birkaç kıyafet, birkaç saç stili ve oldukça fazla dövme ile kendi karakterinizi yaratmaya çalışabilirsiniz. Viking temalı bir oyunda baltaların çok önemli bir işlev üstlenmesini bekleyebilirsiniz ama oyun, yay seçeneğini de vererek seçimi oyuncuya bırakmışa benziyor. Ben oynadığım süre boyunca balta ile ilerlemeyi tercih ettim ama isteyen oyuncular, yay ile de oyunu oynayabilir ama ok sayınızın oldukça az olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Oyunu PC üzerinden deneyimledim ve oyundaki bugların can yaktığını söyleyebilirim. Tam emin değilim belki de benim şansızlığıma bu kadar çok bug vardı ama oynadığım süre boyunca dünyanın tam olarak yüklenmemesi, karakterlerin takılması ve oyunun kapanması gibi birçok hata ile karşılaştım. Fakat bu hatalar belki de sadece bana özeldir ve bundan dolayı asıl suçlu oyun değil benim bilgisayarımındır. Bir diğer eksik nokta ise dövüş sisteminde yatıyor. Oynadığım süre boyunca 2-3 hareket ile düşmanları yenebildim. Çoğunlukla iyi bir savaş deneyimi sunsa da, bazen aynı hareketleri yapıyorum hissine kapıldım.

Değerlendirme

AC Valhalla’yı oynarken dünyanın grafikleri beni oldukça etkiledi. Özellikle bir yeri işgal ederken kullandığımız kuş/kargayı yönlendirirken grafiksel olarak oyunun ne kadar iyi olduğunu bir kez daha anladım. Hikaye ve grafik olarak çok iyi bir performans gösteren oyun, belki de 2020 yılında çıkan en başarılı oyunlar arasında kendisine yer bulabilecek kadar iyi bir noktada. Tabii ki bu değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde çıkışını yapacak olan Cyberpunk’tan önce yaptığımızı belirtelim.

AC Valhalla, bu zorlu günlerde sizi biraz dış dünyadan koparıp tarihin tozlu sayfalarına götürebilecek bir potansiyele sahip. Oyunun PC sürümünü sponsorumuz Foxngame’de %25 indirimli haliyle 564,44 ₺’den satın alarak siz de maceraya katılabilirsiniz.

AC Valhalla’yı buradan satın alabilirsiniz

Elinden kalem düşmeyen...

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Güncel