Connect with us

Rust

Foxngame ile göz atıyoruz: Rust incelemesi

.@foxngame sponsorluğunda başlattığımız “Foxngame ile göz atıyoruz” serimize, son günlerin popüler oyunu Rust ile devam ediyoruz.

Foxngame sponsorluğunda incelediğimiz oyunlarda bugün son günlerin popüler oyunu Rust var. Hayatta kalma/sandbox türündeki Rust oyunu 2013 yılında çıkışını gerçekleştirmiş, full sürümü ise 2018 yılında çıkmıştı. Rust, çıktığı yıla göre eski bir oyun olarak nitelendirilse de popülerliğini koruyan, bir oyuncu topluluğunun ihtiyacını karşılayan bir oyun oldu.

Son günlerde Kuzey Amerikalı ve İspanyol yayıncıların bolca reklamını yaptığı oyun, Twitch platformunda fenomen oyunlardan birisi olmayı başardı.

https://twitter.com/garrynewman/status/1347589674185928707

Rust oyununun yapımcı stüdyosu Facepunch‘ın kurucusu olan Garry Newman, Twitter adresinden attığı bir tweet ile geçtiğimiz haftada 2 günde 1 milyon dolardan fazla hasılat elde ettiklerini açıkladı. Oyunun bir anda popülerleşmesindeki 2 ana nedenden birincisi: Yüksek takipçili yayıncıların kurduğu OTV(Offline TV) sunucusuna, sadece OTV üyelerinin katılabilmesiyle ortaya çıkan içerikler oldu. Sadece yayıncıların bulunduğu bu serverdaki içerikler dikkat çekti ve Rust oyunu Twitch’in popüler oyunlarından biri haline geldi. Diğer bir sebep ise oyunun geliştiricilerinin, yayıncılara sağladığı “Drop“lar oldu. Rust yayınını izleyen ve Rust hesabını Twitch hesabına bağlayanlar rastgele düşen bu droplar ile oyun içi eşyalara sahip oldular.

Foxngame ile göz atıyoruz: Rust incelemesi

Rust, İngiliz merkezli Facepunch Studios firması tarafından geliştirilmiş 2018 çıkışlı bir oyun. Unity 5 oyun motorunu kullanan bu oyun zaman zaman Ark: Survival Evolved ve H1Z1 gibi oyunlarla karşılaştırılsa da kendi özgünlüğünü hep korumuş ve kemik kitlesini kaybetmemiştir.

Foxngame Rust

Oynanış:

Rust’taki tek amaç hayatta kalmaktır. Bunu yapmak için açlık, susuzluk ve soğuk gibi engellerin üstesinden gelmeniz gerekiyor. Ateş yakın. Barınak inşa edin. Et için hayvanları öldürün. Kendinizi diğer oyunculardan koruyun ve et için onları öldürün. Diğer oyuncularla ittifak kurun ve bir kasaba oluşturun. Hayatta kalabilmek için ne gerekiyorsa yapın.

İlk kez oyuna giriş yaptığınızda elinizde bir kaya ve meşale ile doğuyorsunuz. Etrafınızı kolaçan edip yalnız olduğunuzu anladığınızda ilk yaptığınız şey bir ağaç bulmak ve onu elinizdeki taş ile yontarak devirmek oluyor. Ağaca her vurduğunuzda bir odun nesnesi elde ediyorsunuz ve bu odunu taş ile kombine ederek çekiç craft ediyorsunuz.

Oyunda hammadde toplayarak önce kendi yerleşkenizi inşa ediyorsunuz. Daha sonra ilkel silahlar olan balta, ok-yay, arbalet gibi silahlar ile başlayıp daha da geliştikçe otomatik silahlar ve C4 patlayıcı gibi savaş aletleri de yaparak sunucudaki insanlar veya botlar ile savaşacak kadar gelişiyorsunuz.

Oyunda bu gibi çokça craft materyali bulunuyor. Ayrıca temel öğeler arasında kumaş, gıda, taş, metal cevher ve kükürt taşı yer alıyor. Bu öğeleri oyun içinde toplayabiliyorsunuz. Öğeleri elde etmek için bazen yırtıcı bir hayvan öldürüyor, bazen de kükürt kayasına madencilik yaparak kükürt taşı gibi nesneleri elde edebiliyorsunuz.

Oyun Türkçe dil seçeneğine sahip. Bu sayede oyuna yeni başlasanız da oyundaki kelimeleri çevirmeye uğraşmadığınız için ne yapmanız gerektiğini daha kolay anlıyorsunuz. Oyunda 3 farklı mod bulunuyor: Offical(Resmi Sunucular), Community(Topluluk Sunucuları) ve Modded(Mod’lu sunucular).

Rust oyununu Foxngame üzerinden %10 indirimli alma şansını kaçırma!

Resmi sunucular oyundaki en iyi sunucuların olduğu sekmedir ve genelde oyunda bilgili ve iyi olan oyuncular bu sekmedeki server’larda oynarlar. Bu sunucularda hayatta kalmak ve savaşmak oldukça zordur. Bu sekmedeki sunucular genelde yabancı dildeki sunuculardır.

Topluluk sunucusu ise ülkemizden oyuncuların da sunucu açabildiği sekmedir. Ping kolonundan sıralayarak veya arama çubuğuna “TR” yazarak Türk sunucularına bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

Modlu sekmesi ise genelde ekstra özellikli, Pluginli olan sunuculardır. Oyuna başlarken size ek avantajlar veren, daha çok zevk için oynanılan sunucuların bulunduğu sekmedir.

Oyunda haritayı G tuşu ile açabilirsiniz. Harita üzerinde birçok bölge ve yerleşim yeri bulunuyor. Harita da her bir kare bir kod ile belirtilmiş olup oyuncular bu kodlara göre lokasyonlarını paylaşarak buluşabiliyorlar. Haritada belirtilen bazı özel lokasyonlar bulunuyor, kısaca açıklayacak olursak:

Foxngame Rust Süpermarket

Terk Edilmiş Süpermarketler: Oyunda bulunan Süpermarketler genelde hurda ve metal ağırlıklı ürünlerin bulunduğu, aynı zamanda yiyecek de bulunan bir lokasyon. Bölgenin en önemli özelliği Geri Dönüştürme makinesinin bulunması. Bu makine, metal, hurda aletleri gibi tüm öğeleri dönüştürülerek size hammadde olarak geri veriyor.

Süpermarket binasının bir başka özelliği de ofis masası üzerinde “Yeşil Kart” bulunmasıdır. Bu kart ile başka bölgelerdeki kapıları açarak “Mavi” ve “Kırmızı” kartlara ulaşabilirsiniz. Daha sonra da Gemi gibi bölgelere baskın yaparak loot toplayabilirsiniz.

Foxngame Rust Mining

Madencilik Sahası: Bu bölgedeki bina Süpermarket bölgesindeki bina ile aynı yapıda olup ekstradan Onarım Tezgahı makinesi var. Burada da Geri Dönüştürücü makinesini kullanarak hammadde elde edebilirsiniz. Bu bölgede belirli sürelerde loot yapabileceğiniz kutular veya sandıklar spawn olmaktadır.

Rust oyununu Foxngame üzerinden %10 indirimli alma şansını kaçırma!

Rust’ın yeni çıkan mobil uygulaması sayesinde oynadığınız sunucunun haritasını ve anlık gelişmelerini mobil uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Oynadığınız sunucu ile mobil uygulamanızı bir PIN yardımı ile eşleştirerek sunucu üzerindeki konumunuzu ve anlık gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz. Örneğin oyunu kapattınız ve evinize bir baskın gerçekleştirildi. Bunun bildirimi anlık olarak telefonunuza uygulama vasıtasıyla iletiliyor.

Eğer siz de hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız Rust oyununa bir şans verebilirsiniz. Yenilenmiş haliyle arkadaşlarınızla birlikte oldukça zevk alacağınızı söyleyebilirim. Tek başınıza oynasanız bile oyunun içinden arkadaş edinerek beraber yerleşke kurabiliyorsunuz. Sponsorumuz Foxngame’de, %10’lu indirimli haliyle oyunu 54.90 gibi cüzi bir fiyata satın alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Rust