Connect with us

Espor

Galatasaray’dan baskın galibiyet! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 6. Hafta 2. Gün

Galatasaray’ın Dark Passage’ı ağır yendiği VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 6. hafta 2. gününü Aras Basmacıgil (@arasbsmcgl) değerlendirdi.

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi

Daha önce Vadi’nin Kahini’nin VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 6. haftayla ilgili tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ikinci gününü, Aras Basmacıgil değerlendirdi.

fastPay Wildcats 1 – 0 5 Ronin

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 6. Haftasında liderliğini sağlamlaştıran IWC, 2 destek ve 2 geç oyun taşıyıcısıyla tam bir 30. Dakika ardı kompozisyonu kurdu. Buna karşın 5 Ronin hem geç oyunda etkin hem de erken oyunda da avantajlı olabilecek tercihlerden oluşan bir draft yaptı. Normalde maç 30. Dakikayı geçtiğinde çoğu zaman garanti galibiyet sayılsa da IWC kompozisyonu, karşılarında bu 5 Ronin varken o kadar garanti sayılmaz bir haldeydi ve eğer 5 Ronin de erken oyunda orman ve alt koridor baskısıyla öne geçebilirse bunu da bütün maç sürdürebilirdi.

5 Ronin aslında maça iyi başladı. Erken oyunda 2 ejder alan takım IWC’nin alamet gözünü almasına da izin vermedi. Ancak hem alt koridordan yeterli baskıyı kuramamaları hem de alt koridorda Kaori’yi yalnız bırakmaları sayesinde Aphelios oynayan Kaori’ye inanılmaz bir kaynak aktı kule barikatlarından. Zaten maçın kaderini de bu kaynak akışı belirledi.

Kaori bu kaynakları alıp erkenden güçlendikten sonra, IWC’nin taşıyıcıları 15. Dakikada istedikleri fırsatı buldu. Kaori’nin 1 skor, Corki ile Serin’in de iki skor alması ibreyi büyük oranda IWC’ye çevirdi. Bu pozisyondan tam 1 dakika sonra ise maçı bitiren pozisyon geldi. 3. Ejder öncesi skorlar ve barikatlarla aşırı güçlenen Kaori, Lulu yardımıyla öyle bir ültimatom attı ki, 5 Ronin’in 2 oyunusuna direkt tek attı, 3.sünü de 10 cana falan indirdi ve ejderi de aldı. Zaten daha sonra maç kartopuna bağladı ve IWC rahatlıkla kazandı.

Beşiktaş 1 – 0 Team Aurora

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde 5 maçlık bir yenilgi serisiyle bu maça çıkan Beşiktaş, sonunda seçim/yasaklama gafletinden kurtulup çok iyi bir kompozisyon kurdu, hem Gangplank ve Senna ile geç oyun taşıyıcısını bulan hem de alt koridora oruçlu Senna’nın yanına Morgana çekerek inanılmaz bir kitle kontrol ve büyü hasarı sağlayan takımda en önemli unsur, erken oyunda taşıyıcılarını günlendirmekti. Buna karşın Aurora, çok takım iletişimi gerektiren bir kompozisyon kurmasını rağmen, taşıyıcılarını çok da aktifleştirecek bir orman tercihinde bulunmayarak biraz ilginç bir kompozisyona gitti.

Beşiktaş, erken oyuna çok doğru bir şekilde başlayarak daha maçın başında üst koridora bir baskın yaptı ve bu sayede hem GP çok erken güçlendi hem de geriden oynadığında, ayrık ittiremediği sürece efektif olamayan Camille’i de neredeyse minyon sayısında yarı yarıya geri düşürdü.Daha sonra da hem nehirde Urban’ı yakalan, ardından bir daha üst koridora baskın yapan Beşiktaşta iki taşıyıcı TF ve Gp daha 15. Dakikada rakiplerinden çok ağır öndeydi ve takım olarak da Beşiktaş 4.000 altın öndeydi.

Beşiktaş maç boyu tek hatasını 3. Ejdere kötü bir şekilde girerek yaptı ve Aurora’ya takım savaşı ardından ufak bir zaman kazandırdı. Buna karşın Aurora, oyunu yavaşlatmak ve ufak ufak avantajlarla 4. Ejdere ulaşmak yerine direkt olarak ejdere girmeye kalkınca, maç koptu. Aslında Aurora’nın anlaması o kadar zor değildi, kullandıkları Ashe ultisi, Morgana’nın kara kalkanında patladı ve ejder pitini resmen Beşiktaş onlara açtı, ancak acemilik seviyesi çok yüksek olan Aurora kadrosu bu yemi yedi. GP ultisi, Morgana W ve ultisi, TF Q’su gibi çoklu hedeflere o kadar rahat vurabilen bu kompozisyona karşı baron pitine sıkışmak da Aurora adına maçı bitirmiş oldu.

Galakticos 1 – 0 Royal Youth

Galaktikos, ligde liderlik yarışını yakından takip etmek için çıktığı VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 12. Maçında, erken oyunda orman ve üst koridordan kuracağı baskıyla aktifleşip bunu bütün maça yaymaya çalışacak bir kompozisyon kurdu. Buna karşın Royal Youth oyunun her aşamasında etkin olacak ve maç 25. Dakikada 5-6K farkla Galakticos lehine gitmiyorsa çok efektif olabilecek bir kompozisyonla karşısına çıktı.

Galakticos bu erken orman baskısını 10. Dakikadan sonra aktifleştirdi. Zaten Nidalee çok ciddi power farming yapıp, maç başında rakibinin neredeyse 2 katı minyon aldı ve bu avantajla önce üst koridora sonra alt koridorda baskın atıp, hem kendini hem de tüm takım arkadaşlarını güçlendirdi. Bu sayede Galakticos 15. Dakikada toplam 13 barikat ve 3 kule almış ve rakibinden 7.000 altın önde maçı götürüyordu.

Galakticos zaten bu avantajla öyle bir harita baskısı kurup, öyle ağır bir stomp ortaya koydu ki, 17. Dakikada alameti inhibitor kulesine vurdurtuyorlardı. Maç zaten pratikte bu noktada bitmişti.

Dark Passage 0 – 1 Galatasaray

Galatasaray’ın VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off ümitlerinin gerçek anlamda yaşadığı son maçta, rakibi Dark Passage ile bazı açılardan benzer kompozisyonlar kudu. İki takım da orta koridorlarından yan taraflara destek sağlayacak, alt koridorlarından inanılmaz bir yetenek eşleşmesine gidecek ve ormancıda aradan birini yalayıp çıkamayı deneyecek kompozisyonlarla maça girdi. İki takım arasında tek baskın koridor Galatasaray’ın Urgot ile Orrn’a karşı gittiği üst koridordu. Ancak şöyle bir fark var ki, erken oyunda Galatasaray şampiyonaları itibariyle çok daha baskın olma potansiyeline sahipti ve kazanma koşulu olarak da, erken oyunda kuracakları baskıyı altın farkına çevirip, maçı çok da uzatmamayı seçmek olarak belirlemişlerdi.

Galatasaray erken oyuna mükemmel başladı. Appen’in üst koridorda yaptığı baskınla Ragner Juuzoo’yu kesti, hemen ardından da alt koridor mavi güçlendirmede Kireas’ı yakaladı, tam o sırada Ragner de alt koridora ışınlanıca, Galatasaray 3.30’da 1.500 altın öndeydi. 9. Dakikadaki alamet öncesi savaşta da DP 2 skor verip ve bu skorların hepsi 2 taşıyıcı Urgot ve Varus’a gidince, GS ciddi anlamda erken oyunda öne geçti. Orta oyuna girerken Galatasaray 16. Dakikada 3 ejderi ve 2 alameti almış, skor vermemiş, 2 de kule almıştı.

Zaten Galatasaray bu büyük makro avantajıyla daha 20. Dakikada inhibitörleri aldı, ardından 22. Dakikada Baron ve ardından ejder ruhu alıp, maçı çok ağır farkla yendi. Galatasaray’ı 5 hafta boyunca ligin 8. Sırasına demirleten Lynx’in de Galatasaray’a karşı ilk maçında bu kadar ağır bir stop yemesi, GS’deki problemin kaynağıyla ilgili de herhalde net bir fikir yaratmıştır herkeste.

Papara SuperMassive 0 – 1 1907 Fenerbahçe

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde play-off sıralamasını belirleyecek bu önemli karşılaşmada SuperMassive ideale yakın bir kompozsiyon kurdu. Hem geç oyunda hem de erken oyunda aktif olabilen, tank barındıran ve koridorlarını da kaybetmeyen bu kompozisyon karşısında 1907 hiç alışılagelmedik ve işlemesi zor bir kompozisyon kurdu. İki solo koridoruna da Ornn ve Sett ile tank alan, ormana Nidalee ile erken oyun isteyen ve altta da Ashe ve Bard ile inanılmaz iyi bi iletişim gerektiren bu kompozisyonda, bir tek şey bile ters gitse ve maç geç oyuna kalmazsa çok büyük problem olabilme ihtimali mevcuttu.

Ancak ligimizin en underrated ormancısı Mojito, maç boyu yapması gerekeni mükemmel şekilde yaptı. Zoe’yi ve Aphelios’u oyundan düşürmenin en kolay yolu, onları kaynakla beslemektir. Mojito Zoe’nin bu kaynakla beslenememsi için takım arkadaşlaşına gayet net yardımcı oldu. SuperMassive’in de, 3. ve 4. ejder savaşına çok kötü girişleri ve Armut ile Bolulu’Nun oyun içindeki çok yanlış tercih ve hareketleri, maçı 1907 FB’ye getiren esas unsur oldu.

Armut’un 2 takım savaşında da ultiyi Japone’ye atması, ışınlanıp skor vermesi, Bolulu’nun Zoe ile görüşsüz yerlere girmesi ve takım savaşının içinde kalması, SUP kompozisyonunun işlememesinin temel sebeplerinden oldu. Elbette KaKAO’nun yakalanmaları da çok faydalı değildi. Özetle bu hafta SUP için bir uyarı haftası niteliğine gelmiştir diye düşünüyorum zira 0-2 geçmeleri, yenilmez olmadıklarını gösterdi. Eksiklerini kapatmak için çalışacakların emin olduğum bu ekip, sezon sonunda inanılmaz etkili bir hale gelmeye halen aday. 1907 FB ise halen Blue’nun sırtında ancak, Blue’nun bu ekibi sırtlayabilmesi için de Mojito’nun aktif olması gerektiğini gösteriyor.


Wildcats ligin zirvesinde! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 6. Hafta 1. Gün

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor