Connect with us

Video Konusu

Geçmişten Günümüze: Calyx

Space Soldiers’ın en önemli silahlarından Calyx’i anlattık!

Genç yaşına rağmen Space Soldiers’ın en etkili silahlarından birisi olan bir oyuncuyu daha yakından tanımaya ne dersiniz? Gelin, verdiği samimi röportajlarla, dillere destan oyun yeteneğiyle kalbimizde ayrı bir yer edinmiş Calyx’in kariyerine bir göz atalım.

Calyx kimdir?

Space Soldiers’ın diğer oyuncularıyla kıyasladığımızda en genç isim olarak Calyx göze çarpıyor. Asıl adı Buğra Arkın olan Calyx, 27 Temmuz 1998 tarihinde doğdu. Calyx 19 yaşında olmasına rağmen sanki yıllardır profesyonel arenalarda yer alıyormuş gibi performanslar sergiliyor. CS: GO kariyerine 2014 yılında başlayan oyuncunun ilk takımı aslında pek fazla bilinmiyor. Resmi bilgilere göre Calyx’in ilk takımı da şimdiki takımı olan Space Soldiers. HLTV.org’da kayıtlı olan ilk maçına, milli takımımız adına 30 Eylül 2014 tarihinde Norveç karşısında çıkan Calyx, takım karşılaşmasına ise bundan 2 ay sonra Space Soldiers ile beraber South East Europe Championship kapsamında çıktı. Burada geçirdiği süreden sonra 2015 yılında WASF’a transfer olan oyuncu burada da uluslararası turnuva deneyimi yaşadı.

Geçmişten Günümüze: woxic

Death Trap dönemi

2016 yılında adeta kendini bulacağı Death Trap’e transfer olan oyuncu, burada da birçok başarıya imza attı. İrili ufaklı birçok uluslararası turnuvada boy gösteren oyuncu, yurt içinde de Space Soldiers’a karşı Multiplayer CS: GO Turnuvası finalinde boy göstermiş fakat mağlubiyete engel olamamıştı. Death Trap’ten takım arkadaşı olan woxic ile birlikte iyi bir ikili olan Calyx, gelecek vaadeden oyuncular arasında yerini şimdiden almıştı. Death Trap’in kadrosuyla yolunu ayırmasıyla birlikte Dark Passage bünyesine katılan oyuncu, 2016 Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden kadroda da yer almıştı. Turnuva boyunca iyi bir performans sergileyen oyuncu, Arjantin maçının son haritasında sergilediği performansla da  galibiyete büyük katkı sağlamıştı. Quickshot Arena gibi turnuvalara düzenli olarak katılan takımın önemli bir parçası haline gelen Calyx, takımın bu turnuvalarda kazanmış olduğu şampiyonluklarda da büyük pay sahibi olmuştu. WESG 2016 Dünya Finalleri’ne de katılma hakkı kazanan Dark Passage’da yer alan Calyx, turnuva boyunca sergilediği performansla 1.32 ratinge ulaşmış ve kazanılan 10 bin dolarlık ödüle de doğrudan katkıda bulunmuştu.

Geçmişten Günümüze: XANTARES

Dark Passage sonrası

2017 yılında Dark Passage’ın da kadrosuyla yollarını ayırmasıyla tekrardan boşta olan Calyx, bir süre ex-Dark Passage adıyla turnuvalarda mücadele etti. O dönem kadrosunda yapılanmaya giden eski takımı Space Soldiers’ın dikkatini tekrardan çeken oyuncu, 2017 yılının başında büyük başarılara imza atacağı Space Soldiers’a transfer oldu. İlk maçına 15 Şubat tarihinde MK karşısında çıkan Calyx, mükemmel bir performans sergileyerek daha ilk maçından Space Soldiers taraftarlarını çok mutlu etti. Daha sonrasında Binary Dragons Cup, Geforce Cup 2017, 4 Gamers CS: GO Masters, ESEA MDL Season 25 gibi turnuvalarda şampiyonluğunu ilan ettikten sonra ilk ciddi sınavını ESL Cologne 2017’ye katılarak verdi. Bu katılım Türkiye CS: GO tarihi için bir milat niteliğindeydi. Özellikle SK Gaming karşısında alınan galibiyet hem oyuncu hem de takım açısından unutulmazdı. Dünya sıralamasında da yavaş yavaş üst basamaklara doğru tırmanmaya başlayan Space Soldiers, birçok büyük turnuvaya katılma hakkı kazandı. Bu başarıda Calyx’in de payı büyüktü. 2017 sonunda Europe Minor turnuvasını kazanan Space Soldiers, ELEAGUE Major Kapalı Elemeleri’ne katılma hakkı kazandı. Daha sonrasında da ELEAGUE Major 2018 Boston’a katılan Space Soldiers’ın oyuncusu Calyx, 1.09 rating ile turnuvada mücadele etti. Europe Minor’de ise 1.33 rating ile mücadele ettiğini de hatırlatmakta fayda var. ESL Pro League’de de mücadele eden ekibimizin bir parçası olan oyuncu, burada da güzel performansı ile göz doldurmaya devam ediyor. Oyuncunun buradaki ratingi ise 1.28.

200 IQ’luk CS: GO Oyunları

Türkiye CS: GO arenasının en önemli oyuncularından birisi olan Calyx’in kariyeri kısaca bu şekilde. Halihazırda iyi bir seviyede olan Calyx’in kendini geliştirerek çok daha iyi seviyelere geleceğine inancımız tam!

 

UNC Greensboro'da Bilgisayar Bilimleri öğrencisi. Ortaokuldan itibaren espora merak salmış bir Adanalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Video Konusu