Connect with us

LoL

Geçmişten Günümüze: Ferit “wtcN” Karakaya

Ferit’in Riot Türkiye ofisinde konuşmalarından Köln’de PUBG tavası kaldırmalara kadar getiren serüvenin ayrıntıları. Karşınızda geçmişten günümüze Ferit “wtcn” Karakaya!

Twitch yayıncısı wtcn kimdir? Türkiye’nin tanınmış esporcularından biriylen Twitch yayınlarına ağırlık veren Ferit “wtcn” Karakaya‘yı daha yakından tanımak ister misiniz? wtcnn hakkında bildiklerimiz… wtcn neden ban yedi sorusunun cevabı, profesyonel kariyeri ve yayıncılık bilgileri burada sizlerle!

Türkiye’de League of Legends denince akla birkaç oyuncu gelir. Naru, HolyPhoenix ve Fabulous gibi isimler, bu oyunculara örnek olarak verilebilir. Ama profesyonel oyunculuk kariyerini bıraksa da eSporu bırakmayan insanlar da vardır. Mesela Crew’ün koçluğunu yapan Lelouch gibi. Ya da Riot Games’te çalışmaya devam eden Trielbaenre gibi.

İşte wtcN de onlardan biri. Uzun soluklu oyunculuk kariyerinin ardından sahneden sıkılıp tam zamanlı yayıncı olan Karakaya, hem hafızalarda en iyi LoL oyuncularından, hem de azmiyle Türkiye’nin en iyi yayıncılarından biri.

İşte Ferit’i Riot Türkiye ofisinde konuşmalardan Köln’de PUBG tavası kaldırmalara kadar getiren serüvenin ayrıntıları…

Başlangıç HWA ile

Profesyonel oyunculuk kariyerine Türkiye’nin en köklü kulüplerinden HWA ile başlayan Karakaya, çok uzun bir dönem HWA forması giydi. SKT için Faker, Roma için Totti neyse, HWA için de Ferit aynısı oldu. 2012’de GameX’te düzenlenen ilk League of Legends turnuvasını kazanan Karakaya, üç yıl boyunca HWA’da oynadı. 2012-2013 yıllarında eSpor kariyerinin zirvesine çıkan oyuncu, en iyi ormancı ve en değerli oyuncu gibi birçok ödüle layık görüldü.

Eloboost

HWA’nın başarısında kilit isimlerden biri olan ve Dark Passage’ın ligdeki hakimiyetini kırabilecek tek takım gibi görünen Ferit ve arkadaşları, 2014’e gelindiğinde büyük bir şoka uğradı. Riot Games’in ilk büyük ban dalgasının içerisinde yer alan oyuncu, Zeitnot, NoellDayı, Lelouch, Stomaged ve Hioss gibi isimlerle birlikte Şampiyonluk Ligi’nden ihraç edildi. LoLKAFA’ya verdiği röportajda eloboost yaptığını kabul eden Karakaya, suçu itiraf etti ve bir profesyonel oyuncunun bunu yapmaması gerektiğini söyledi.

Banlı kaldığı sürece diğer banlı oyuncularla birlikte Riot Games’in düzenlemediği turnuvalara katılmaya başlayan Karakaya, şimdilerde devam ettirdiği yayın hayatının zeminini burada hazırladı. Tecrübeli oyuncu ceza süresi dolduktan sonra tekrar HWA forması giyse de uzun süreli hiatus dönemi ona pek yaramış gibi gözükmedi ve HWA yine DP’nin arkasında kaldı.

Yıl 2015 olduğunda, üç yıllık HWA Gaming macerasını sonlandıran Ferit ve ayrılmaz ikilisi Şükrü, BPI’yı Şampiyonluk Ligi’ne çıkarmak için kolları sıvadılar. Marshall ve Revanch’la birlikte yükselme ligi playoff’larının en iddialı kadrosunu bulunduran takım, finalde CREW’a mağlup olup finale çıkamayınca, herkeste büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Bu hayal kırıklığı sonrası Şampiyonluk Ligi takımlarından Number1 yolunu tutan oyuncu ne kadar istese de orta koridordaki eski günlerine dönemedi…

Uzun bir süredir profesyonel sahneye uzak kalsa da oldukça görkemli bir kariyere sahip olan Ferit, şimdilerde bir o kadar başarılı olduğu yayıncılık hayatını sürdürmeye devam ediyor. League of Legends dışında birçok oyunda hünerlerini göstermesinin yanı sıra izleyicisiyle arasındaki dürüstlük ve samimiyetini elinden bırakmıyor.

PUBG’deki başarı

Son olarak 2017 Gamescom ESL PUBG turnuvasında ZeonN, Mithrain ve Mirliva gibi isimlerle ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden WtcN, genel turnuvada bir ödül alamasa da ikinci gün düzenlenen DUO TPS’de üçüncülük alarak bronz tavayı ülkeye getirmeyi başardı.

Başarılı bir espor kariyerinin yanında aynı zamanda örnek bir yayıncı olan Ferit Karakaya’ya Playerbros olarak nice başarılar daha diliyoruz.

Yedi yıl boyunca laboratuvar ve hemşirelik eğitimi almasına rağmen tercihini tutkusunu yitirmediği eSpor'dan yana kullanan Serkan, en güncel içeriklerini Playerbros takipçileriyle paylaşıyor.

1 Yorum

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


LoL