Connect with us

Espor

Geçmişten Günümüze: HolyPhoenix

Geçmişten Günümüze serimizin yeni bir videosuyla karşınızdayız. Şimdiki konuğumuz HolyPhoenix!

Espor dünyasının öne çıkan oyuncularını mercek altına aldığımız Geçmişten Günümüze serimizin yeni bir videosuyla karşınızdayız. Bugünkü inceleyeceğimiz isim, League of Legends Türkiye sahnesinin dikkat çeken isimlerinden biri olan ve elde ettiği çeşitli başarılarla kendini Türk efsaneler arasına yazdırmayı başarmış Anıl “HolyPhoenix” Işık.

Profesyonel kariyerine Dark Passage forması altında başlayan HolyPhoenix, uzun bir süre boyunca Dark Passage için mücadele etti. Birkaç aylık Aces High serüveni haricinde 2013’ten 2015 Mayıs’a kadar Dark Passage forması giyen oyuncu, bu uzun süreçte takımıyla birlikte bir çok başarı elde etti. Anıl’ın Dark Passage dönemi oldukça başarılı geçti. Riot Games’in 3. sezonda Türkiye’de düzenlediği turnuvalarda Dark Passage damga vurdu ve ekip 2013 Kış Turnuvası, 2013 Bahar Turnuvası, 2013 Yaz Turnuvası finallerinde HWA Gaming’i ve ardından 2013 Türkiye Şampiyonasında TT Blue ekibini geçerek şampiyonluklara uzanmayı başardı. Ayrıca başarısı bununla bitmeyen Dark Passage ekibi, League of Legends’in dünya üzerinde iyiden iyiye popülerleşmesiyle birlikte düzenlenen bazı turnuvalara katılmaya da hak kazandı. HolyPhoenix takımıyla elde ettiği başarılarla birlikte Dreamhack Summer 2013, World Cyber Games 2013 gibi turnuvalarda da boy gösterme ve tecrübe edinme imkanı buldu. Ayrıca HolyPhoenix ve takım arkadaşları, 2013 yılında düzenlenen ESL Balkan League Sezon 5’te şampiyon olarak ülkemize uluslararası bir organizasyondan şampiyonluk kupası getirmeyi başardı.

2014 senesini de fırtına gibi geçiren ekip bu ivmeyle birlikte Riot Games Türkiye’nin düzenlediği turnuvalar haricinde bazı yurt dışı elemelerde de mücadele etse de istediği sonuçları alamadı. Bu fırtına gibi geçen sezonda HolyPhoenix ve arkadaşları yine ligdeki kupalara ambargo koydu. Önce 2014 Kış Mevsiminde HWA Gaming’i 3-0’lık net bir skorla geçen ekip Kış Mevsimi şampiyonu oldu. Sonrasında Bahar Mevsimi’nde, o zamanlar Şampiyonluk Ligi’nin iddialı takımlarından birisi olan Wild Fire ekibini de 3-0’lık skorla geçen Dark Passage ekibi Bahar Mevsimi’ni de şampiyonlukla kapamış oldu. Yaz Mevsimi’nde de en önemli şampiyonluk adayı olan HolyPhoenix’li Dark Passage beklentileri boşa çıkarmadı ve müthiş geçen bir seri ardından Team Turquality ekibini 3-1’lik skorla yendi ve Türkiye şampiyonu oldu. Devamında elemeleri geçerek Worlds 2014 yolunu tutan ekip, turnuvayı istediği gibi geçiremedi. Worlds 2014’ün ardından Dark Passage’dan ayrılan ve Aces High yolunu tutan HolyPhoenix kısa bir maceranın ardından yuvası Dark Passage’a geri döndü.

2015 Kış Mevsimi’ne Beşiktaş’ın espor atağı damga vururken Dark Passage, mevsimi iyi geçirse de ligin baskın ekibi olan Beşiktaş’a finalde 3-0’lık sonuçla boyun büktü. Bu mevsimin ardından bir kez daha Dark Passage’dan ayrılan HolyPhoenix, çok kısa süren Low Priority macerasının ardından HWA Gaming’in yolunu tuttu. Ancak yeni takımı HolyPhoenix’e yaramadı. Dark Passage ile yakaladığı mevsim finallerine kalma serisini burada yitiren oyuncu, başarısızlıkla tamamlanan sezonun ardında HWA Gaming’den ayrıldı. HolyPhoenix’in bir sonraki adresi ise beklenmeyen bir yer oldu. HolyPhoenix o dönemde yeni bir ivmeyle yoluna çıkan Avrupa takımı Huma’ya transfer oldu. Bu gelişmenin ardından EU Championship Series’te mücadele eden HolyPhoenix ve yeni takım arkadaşları, iyi bir sezon geçirse de mevsim sonunda Giants Gaming’i geçemedi ve EU LCS’e çıkmayı başaramadı.

Huma’dan sonra Crew e-Sports için mücadele eden oyuncu daha sonra tekrar HWA Gaming’e geri döndü. 2016 Yaz Mevsimi Playoff’larında HWA Gaming forması altında mücadele eden HolyPhoenix, yarı finalde eski takımı Dark Passage’a yenildi ve yine istediği başarıya ulaşamadı. Sonrasında bir kez daha Avrupa yolunu tutan HolyPhoenix, ThunderX3 Baskonia takımı için oynamaya başladı. Ancak HolyPhoenix’in şansı yaver gitmiyordu. Burada da istediği sonuçları elde edemeyen oyuncu, artık eski performansından uzak görünüyordu. Baskonia’dan ayrıldıktan sonra ilk yuvasına, Dark Passage’a geri dönen HolyPhoenix, Dark Passage taraftarlarını heyecanlandırdı. Ancak burada da işler HolyPhoenix ve arkadaşlarının istediği gibi gitmedi. Takımın zirveye oynamasını beklenirken Dark Passage 2017 Kış Mevsimini korkunç bir şekilde geçirdi ve ligi 7. sırada tamamladı. Ligden düşmeme maçları oynamak zorunda kalan Dark Passage ve HolyPhoenix, takımın taraftarlarını ve e-spor takipçilerini büyük hayal kırıklığına uğrattı. 2017 Yaz Mevsimi’ni nispeten daha iyi geçiren ekip Playoff’lara kalmayı başarsa da ondan ötesine gitmeyi başaramadı.

HolyPhoenix, başarısız geçen başka bir sezonun ardından Royal Bandits’in yolunu tuttu. Yeni mevsimde iyi transferler yapan ekiple birlikte ligin başlangıcının ardından Anıl da kendini bulmuş gibi görünüyordu. Ligin yeni takımlarından birisi olan Royal Bandits, yaptığı transferlerle birlikte lige yükseldiği ilk mevsim, mevsim finali oynamayı başardı. Yaptığı Koreli oyuncu transferleri ile takımın uyumu, HolyPhoenix’e yaramış, oyuncu tekrar eski formuna dönmüş gibiydi. Finalde SuperMassive ile karşılaşan Royal Bandits, güçlü rakibine direnmeye çalışsa da işe yaramadı ve 3-1’lik skorla 2018 Kış Mevsimini 2. tamamladı. Sonrasında kadrosunda değişikliğe giden ekipte Koreli oyuncular ile yollar ayrılırken takımdan ayrıldığı duyurulan bir diğer isimde HolyPhoenix oldu. Bir kez daha takım değiştiren HolyPhoenix bu sefer bir süredir Yükselme Ligi’nde mücadele eden ve Şampiyonluk Ligi’nin kapısından dönen Beşiktaş Esports’un yolunu tuttu. Beşiktaş ile güzel bir mevsim geçiren oyuncu, Beşiktaş’ın lanetini kırdı ve takımı Şampiyonluk Ligi’ne taşımış oldu. Yeni sezonda lig sistemi değişecek olsa bile Beşiktaş, kazandığı şampiyonlukla kendi şansızlığını kırmış oldu. Ve tabii ki bunda emeği olanlardan biri de kuşkusuz HolyPhoenix idi. Kariyeri başarılarla dolu olan, gerek yurt içi gerek yurt dışı birçok takımın formasını giyen HolyPhoenix, Türk League of Legends tarihinin en önemli oyuncularından biri. Anıl’a kariyerinin ilerleyen günleri için başarılar diliyoruz.

Bu tarz videoların devamı için videoyu beğenmeyi ve görüşlerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz. Yorumlarınız ile Playerbros’u daha ileri taşıyabiliriz. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, iyi günler!

Okumaya ve yazmaya meraklı biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor