Connect with us

Video Konusu

BİR COUNTER-STRIKE EFSANESİ! | Geçmişten Günümüze: GeT_RiGhT

Geçmişten günümüze serimize kısa bir aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz: Şimdi bir efsaneye, GeT_RiGhT’a bakacağız.

Playerbros YouTube kanalından herkese selamlar. Geçmişten günümüze serimize kısa bir aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu içerikte Counter Strike tarihinin en sembolik isimlerinden biri olan İsveçli GeT_RiGhT’ın profesyonel kariyerine kısaca bir göz atacağız. Dilerseniz çok bekletmeden bu efsaneyi tanımaya başlayalım.

Asıl adı Christopher Alesund olan GeT_RiGhT, 29 Mayıs 1990 tarihinde bir İsveç’te dünyaya geldi. Christopher, oyunlara olan ilgisi ağabeyi Robin sayesinde Quake ve Doom gibi birçok oyunda kendini geliştirdi. Fakat Christopher’ın asıl tutkusu Counter Strike idi. 1999 yılından bu yana aralıksız olarak Counter Strike oynayan GeT_RiGhT, arkadaşlarıyla birlikte 2v2 ve 5v5 turnuvalarda mücadele etti. Oyuncunun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu takımın adı da hippopotamus idi. Christopher’ın Counter Strike 1.6’daki ilk profesyonel deneyimi 2007 yılında Begrip Gaming bünyesine katılmasıyla başladı. Daha sonrasında çok kısa bir sürede NiP ve SK Gaming gibi takımlarda da mücadele etse de bu dönem GeT_RiGhT için çok kısa sürdü fakat oyuncu, daha sonrasında bu takımlarda bir efsaneye dönüşeceğinin farkında bile değildi. SK Gaming bünyesindeyken Meet Your Makers’a kiralanan oyuncu, daha sonrasında ise Blank ve Giants Gaming gibi takımlarda da forma giydi.

GeT_RiGhT için asıl macera 2009 yılının başında Fnatic’e transfer olmasıyla başladı. GeT_RiGhT ile birlikte irili ufaklı birçok turnuvada mücadele eden Fnatic, katıldığı turnuvaların büyük çoğunluğundan şampiyonluk elde ederek ayrıldı. Bu turnuvalar arasında Intel Extreme Masters III, Electronic Sports World Cup Masters of Cheonan, KODE5 2009, WEG e-Stars 2009, IEM V Global Challenge Shanghai, GameGune 2010 ve Arbalet Europe 2010 gibi o zamanların Premier ve Major turnuvaları da yer alıyor. Oyuncunun Fnatic kariyeri 7 Aralık 2010 tarihinde SK Gaming’e transfer olmasıyla sona erdi ve GeT_RiGhT bambaşka bir yola koyulmuş oldu. Buradayken de birbirinden önemli turnuvalarda şampiyonluklar elde eden Christopher, 2010 ve 2011 yıllarında yılın en iyi ikinci oyuncusu seçilmeyi başardı.

Hızla gelişen CS: GO furyasında yer almak isteyen GeT_RiGhT, 10 Ağustos 2012 tarihinde eski takımı Ninjas in Pyjamas’a katıldı. Christopher Alesund önderliğindeki NiP, o zamanlar katıldığı her turnuvadan şampiyonlukla ayrıldı. Bu seri 2013 yılının sonbaharına kadar devam etti. Elde edilen bütün şampiyonluklarda çok büyük bir pay sahibi olan GeT_RiGhT, HLTV.org tarafından 2013 yılının en iyi oyuncusu ödülüne layık görüldü. 2014 yılının ortalarında da bir seri yakalayan NiP, bu seriyi yılın sonlarına doğru sonlandırdı fakat GeT_RiGhT 2014 yılında da en iyi oyuncu seçilmeyi başardı. O zamandan günümüze kadar Natus Vincere, Luminosity Gaming, SK Gaming ve Astralis gibi takımların da ön plana çıkmasıyla geri plana düşen NiP, pek de başarılı günler geçirmiyor desek yeridir. Takım, 2018 yılında katıldığı turnuvaların çoğunda grup aşamaları sonrasında turnuvaya veda etti ve NiP, bu sene içerisinde sadece bir şampiyonluk elde edebildi. Her ne olursa olsun GeT_RiGhT, Counter Strike oyuncularının her zaman idolleri arasında yer almaya devam edecek ve tarihin gördüğü en iyi oyuncular arasında kalacak. Bize yaşattığın ve yaşatacağın her şey için teşekkürler Christopher!

Geçmişten günümüze serimizin bu videosunda GeT_RiGhT’ın kariyerine kısaca bir göz attık. İlerleyen günlerde bir de Playerbros’tan dinlemek istediğiniz bir oyuncu varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

UNC Greensboro'da Bilgisayar Bilimleri öğrencisi. Ortaokuldan itibaren espora merak salmış bir Adanalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Video Konusu