Connect with us

Espor

Global Esports Games 2022 İstanbul tamamlandı

Global Esports Games 2022 İstanbul’da sona gelindi.

Global Esports Games 2022 İstanbul tamamlandı
Fotoğraf: Ben Queenborough/GEF

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul, TESFED, GEF’in iş birliği ve BtcTurk’ün katkılarıyla düzenlenen Global Esports Games 2022 İstanbul dünya finalleri sona erdi.

Uluslararası bir espor etkinliği olan GEG2022 Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de 15-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. 65 farklı ülkeden 300’ün üzerinde espor oyuncusu İstanbul’da bir araya gelerek; DOTA 2, PUBG Mobile, eFootball 2023 ve Street Fighter V: Champion Edition oyunlarında altın madalyanın sahibi olmak için kozlarını paylaştı.

Global Esports Games 2022 İstanbul GEFcon ile start aldı

Global Esports Games 2022 İstanbul, 15 Aralık Perşembe günü dünyanın dört bir yanından sektörün fikir liderlerini buluşturan GEFcon paneliyle başladı. Panelde uzmanlar, Global Espor Manzarası, Espor ve Spor: Türkiye ve Bölge Üzerine Odak ve Gençlik Sınırsız Potansiyelinin Kilidini Açmak ve Yaratıcı Ekonomi gibi başlıklarda düşüncelerini paylaştı.

GEFcon’da konuşan Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, “Tüm dünyayı birbirine bağlayan böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca GEG dünyaya esporun nereye gittiğini gösteriyor. Bu değişimin merkezinde olmak heyecan verici. İstanbul çok zengin bir şehir, espor da öyle. İstanbul’daki genç neslin espor tutkusu var ve bu bir yapbozun birbirini tamamlayan parçaları gibi.” şeklinde konuştu.

Organizasyonun partnerleri arasında yer alan TESFED Başkanı Alper Özdemir, “GEG’e ev sahipliği yaptığımız için çok memnunuz ve burada çok büyük bir etkisi olacağına inanıyoruz.” derken, GEF Başkanı Chris Chan ise “Bu fantastik şehirde çok sıcak bir şekilde karşılandık ve ikinci kez bu etkinliği yapıyor olmak harika. İstanbul, dünya bağlantılı bir forum için mükemmel bir merkez. Bu etkinlik için İstanbul’dan daha iyi bir yer düşünemezdik.” diye konuştu.

Global Esports Games 2022 etkinlik alanı.

DOTA 2’de milli takım gümüş madalya kazandı

Global Esports Games 2022 İstanbul’de Türk espor oyuncuları ve takımları tüm kategorilerde yarışarak ülkemizi temsil etti. DOTA 2’de mücadele eden takımımız, finalde Peru’ya yenilerek gümüş madalya ile turnuvayı tamamladı. DOTA 2’de; Peru altın madalyanın sahibi olurken, Moğolistan üçüncülük kürsüsüne çıktı. eFootball Finali’nde İran temsilcisi Hasan_Player1, Bayern Münih’i seçerek; Manchester United ile oynayan Brezilya temsilcisi Eduardinho_PR’ı mağlup etti ve şampiyonluğa ulaştı. eFootball’da ülkemizi temsil eden 15 yaşındaki Arda Yıldız ise turnuvayı dördüncü sırada tamamladı. Arda’yı mağlup eden Uruguaylı WillyFreire10 bronz madalyayı ülkesine götürdü.

DOTA 2 Kadınlar Finali’nde Tayland, Malezya’yı geçerek şampiyonluğa ulaştı. Malezya kadın takımı gümüş madalya kazanırken, Singapur üçüncülük kürsüsüne çıktı. Street Fighter V: Champion Edition’da ise Çin Taipeili GamerBee geçen yıl Singapur’da kazandığı unvanını koruyarak üst üste ikinci altın madalyasını kazandı. Büyük Britanyalı The4phlizz ikincilik kürsüsüne çıkarken, Yeni Zelandalı ChostChips ise bronz madalyayla İstanbul’dan ayrıldı.

PUBG Mobile Finali’nde ise Suudi Arabistan’ı mağlup eden Vietnam altın madalyayı kazandı. Suudi Arabistan ikinci sırada yer alırken, bronz madalyanın sahibi Çin Taipeisi oldu.

Global Esports Games 2022 İstanbul tamamlandı

Fotoğraf: Spor İstanbul

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da alandaydı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Global Esports Games 2022 İstanbul’nin son gününde etkinliğin gerçekleştiği Hilton İstanbul Bomonti Hotel’i ziyaret ederek turnuvada yarışan Türk sporculara ve tüm katılımcılara başarı dileklerinde bulundu.

Ziyaretinde yaptığı konuşmada İmamoğlu, “İnsanların spor alışkanlıklarının değiştiği dönemde birçok ülkenin katılım gösterdiği böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz. İstanbul, Doğu ile Batı’nın, birçok medeniyetin, birçok kültürün buluşma noktasıdır. Bu nedenle dünyayı birleştiren bir etkinliğin İstanbul’da yapılması bu açıdan çok kıymetli. 2036 Olimpiyat Oyunları’na aday şehir olan İstanbul’un bu süreçte böylesine değerli ve uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapması önemli bir adım.” şeklinde konuştu.

İlki geçtiğimiz yıl 30 ülkeden 150 sporcunun katılımıyla Singapur’da düzenlenen GEG, bu sene İstanbul’un ev sahipliğinde bir önceki seneden iki kat fazla katılımcı ülke ve iki kat fazla sporcuyla gerçekleştirildi.

Global Espor Oyunları 2023’te Suudi Arabistan, 2024’te Çin, 2025’te Birleşik Arap Emirlikleri, 2026’da ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ev sahipliğinde düzenlenecek.


İlginizi Çekebilir: Şampiyonluk Ligi 2023 Kış Mevsimi başlangıç tarihi açıklandı

Şef Editör - Espor ve gazetecilik işlerini kovalıyorum. - yusufcan@playerbros.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor