Connect with us

Espor

HAVELSAN Epic Games ile işbirliği yaptı

Üzerinde çalışılan yeni oyun hakkında bilgiler verildi.

HAVELSAN

Ülkemizde güvenlik, savunma ve yazılım sanayisinde oldukça önemli bir  yere Sahip olan HAVELSAN, Epic Games ile bir işbirliği yaptı ve bir FPS oyunu geliştirdiklerini duyurdu. Unreal Engine oyun motoru kullanılarak geliştirilecek oyunun ismi “Malazgirt” olacak. HAVELSAN genel müdürü Mehmet Akif Nacar, yaptığı açıklamada Malazgirt Projesi’nin ilk aşamasının tamamlandığını ve bu çalışmanın ciddi oyunların önemini daha da arttıracağından bahsetti. İkinci aşamaya da yakında başlanacak.

Unreal Engine

HAVELSAN, Epic Games’in bölgesel temsilcisi oldu.

Türk oyun sektörü için önemli bir adım olan bu proje tamamlandıktan sonra açık kaynak olarak kullanılacağı ve oyun geliştiricilerinin yararlanabileceğinin de altı çizildi. Epic Games’in bölgesel temsilcisi olarak HAVELSAN, yerli savunma araçlarının da Unreal Engine ile yeniden modelleyeceklerini söyledi. Genel müdür Mehmet Akif Nacar süreç ve proje hakkında da şu sözleri söyledi:

“Açık kaynakta kıymetli değerler üreterek lisanslı hale getirebiliyorsunuz. Mesela ülkemizde kullanılan platformları modellemek. Mesela Atak, Hürkuş, Hürjet, Anka, Bayraktar TB2, Aksungur, Akıncı, MİLGEM, LHD gibi bütün platformları modelleyebiliyorsunuz ve bu modelleri yapay zeka destekli akıllı birimler haline getirebiliyorsunuz. Yani bir oyun motoruyla destekleyerek bunların dış dünya efektleriyle birlikte gerçek ortamda, harp ortamında nasıl bir 3 boyutlu görüntü ürettiğini ve etkileşiminin nasıl olacağını, eğitimdeki faydalarını görebiliyorsunuz. Bu oyun ortamında istediğiniz manevraları ve birtakım harekat senaryolarını oyun gibi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu alanda Türkiye’de birçok oyun firması olduğunu biliyoruz, geniş bir ekosistem var, bu firmaların da artık harcıalem oyunlardan ciddi oyunlara, savaş oyunları gibi alanlara daha fazla yönelerek ülkemizde geliştirilen yerli-milli platformların oyun anlamında da gelişmesini sağlamak istiyoruz.”


İlginizi Çekebilir:

Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2022 yayınlandı

İletişim: esrasenekci@gmail.com

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Espor