Connect with us

Counter-Strike Global Offensive

Hiç Türkiye’de Oynamamış Türk Asıllı CS: GO Oyuncuları

Yurt dışında bayrağımızı dalgalandıran CS: GO oyuncularını tanıyor musunuz? Onların yanında olmak için tanıdığımız birkaç ismi size de anlatacağız!

Güzel ülkemiz Türkiye, bu sene açıklanan nüfus sayımına göre 80 milyon nüfusa sahip ama dünyadaki Türk sayısı 80 milyonla sınırlı kalmıyor. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan milyonlarca Türk olduğunu biliyoruz. Çoğunlukla daha iyi bir yaşam amacıyla yurt dışında yaşamaya başlayan Türklerin bazıları ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil ediyorlar. İşte tam da bu içerikte yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil eden Türk CS: GO oyuncularından bahsedeceğiz. Önden ufak bir spoiler verelim. Listemizin sonunda beklemediğiniz bir isim karşınıza çıkabilir!

 

1- Tarık ”tarik” Çelik

Listemizin en başında içimizden biri gibi olan Tarık’a yer vermezsek ayıp etmiş oluruz. Aslen Türk olan Tarık, ABD’nin New York şehrinin meşhur bölgelerinden Brooklyn’de 1996 yılında doğdu. Tarık’ın CS: GO kariyeri 2014 Eylül’ünde başladı. Netcode Guides.com forması altında kısa bir süre mücadele eden Türk asıllı oyuncu, buradan MouseSpaz’a transfer oldu ve gittiği yerde de başarılı bir performans sergiledi. Bu performansı dev espor organizasyonlarından Counter Logic Gaming tarafından farkedildi. Tarık’ı Tarık yapan CLG kariyeri ise 2015 yılının ocak ayında başlamış oldu. Bu süre zarfında Türk yayıncıların yayınlarına katılan Tarık’ı, esporseverlerimiz LAN turnuvalarında sergilediği atkı ve bayrak şovlarından da anımsayacaktır. 1,5 sene CLG’de oynayan oyuncu, OpTic Gaming’e transfer oldu ve 1 senesini de burada geçirdi. Her zaman daha yükseği hedefleyen Tarık, son takımı olan Cloud9’a 2017 yazında transfer oldu. Burada başarıdan başarıya koşan milli gururumuz, en son ELEAGUE Major Boston’da takımıyla beraber mutlu sona ulaşmıştı. Turnuva boyunca sergilediği başarılı performans ise Tarık’a turnuvanın MVP ödülünü kazandırmıştı. Başarılı oyuncu, bilindiği üzere ülkemiz CS: GO ekiplerinden Space Soldiers adına bo3 formatında bir maça da çıkmıştı. Performansı ve sempatik tavırlarıyla kalbimize taht kuran Tarık, bugüne kadar hep bizi gururlandırdı ve gururlandırmaya da devam edecek.

 

2- Tahsin ”tahsiN” Sarıkaya

Ülkemizde ilginç aksanlarıyla tanınan o meşhur Almancılardan olan Tahsin, 1990 yılında Almanya’da dünyaya geldi. İlk defa 2013 yılında CS: GO sahnesinde görmeye başladığımız tahsiN, ilk takımı olan Death Energy’de geçirdiği 2 aydan sonra kariyerine yaklaşık 1 yıllık bir ara verdi. Dönüş yaptıktan sonra sırasıyla dotpiXels ve myRevenge formaları da giyen oyuncu, daha sonrasında uzun bir süre kadrosunda yer alacağı KILLERFISH’e transfer oldu. CS: GO bahsiyle uğraşan Türk esporseverler Tahsin’i bu transfer ile beraber tanımaya başladılar. Bu forma altında geçirdiği 5 aylık başarılı bir süreçten sonra Alman esporunun önde gelen organizasyonalarından PENTA ile anlaşmaya varan Tahsin, böylece kariyerinin 1 seneden fazlasını geçireceği takıma doğru yola çıkmıştı. PENTA forması altında birçok LAN turnuvasına da katılan oyuncu, Türkiye’de ve dünyada daha fazla tanınır hale geldi. PENTA’nın değişim sürecinde ise takımdan ayrıldı ve Berzerk ile anlaşmaya vardı. Günümüzde hala Berzerk formasını giyen tahsiN, bu takımda da birinci senesini doldurmaya yaklaşmış durumda. Şu an PENTA’daki kadar aktif bir kariyere sahip olmayan Tahsin’in en kısa zamanda hak ettiği yere tekrardan ulaşacağından hiçbir şüpheniz olmasın!

 

3- Yaman ”yam” Ergenekon

Aslında Avustralya uzak olması sebebiyle Türk vatandaşlarının göç etmeyi pek fazla tercih ettiği yerlerden birisi değil. Yaman ise göçü tercih edenlerden bir tanesi. Yıllar önce ailesi ile beraber bu maceraya atılan Yaman, Avustralya CS: GO’sundaki bildiğimiz tek temsilcimiz diyebiliriz. Çoğu oyuncu gibi o da kariyerine 1.6 ile başladı. Bundan 8 sene önce yani 2010 yılında Immunity ile 1.6 kariyerine başlayan Yaman daha sonrasında CS: GO furyasıyla birlikte CS: GO’ya devam etme kararı aldı. 1.6’daki takımı olan Immunity’nin CS: GO kadrosunda 2014 yılından itibaren yer almaya başlayan Yaman, 1 seneye yakın bir süresini burada geçirdi. Daha sonrasında 2 ay gibi kısa bir sürede Vox Eminor forması giyen yam, asıl başarıya ulaşacağı ve tanınacağı Renegades’e ise 2015’in haziran ayında transfer oldu. Yaklaşık 2 yıl bu formayı terleten yam, Renegades adına Dreamhack Masters, IBUYPOWER, ECS, ESL One gibi birçok turnuvada boy gösterdi. Şimdilerde ise ülkesi Avustralya’dan Tainted Minds forması altında başarılı bir performans sergilemeye devam eden Yaman, oyun içi lider pozisyonunda görev yapıyor. Başarılı oyuncu, eski takımı olan Renegades’in efsane oyuncuları arasında yerini almış durumda.

 

4- Fatih ”gob b” Dayık

CS: GO arenasında gob b nickiyle tanıdığımız Fatih Dayık, listemizin ikinci sırasında yer alan tahsiN ile aynı kaderi paylaşıyor. Fatih de tıpkı tahsiN gibi bir Almancı. 1987 yılında dünyaya gelen Fatih, Counter Strike alanında epey eski oyunculardan biri. gob b, tam 12 yıldır profesyonel Counter Strike arenasında yer alıyor! Kariyerine 1.6 ile başlayan Fatih; GEELIFE, Frankfurt Finest, mousesports, ESC gibi espor takımlarının 1.6 kadrosunda tam 6 sene yer aldı. Bu 6 senenin sonunda CS: GO’ya geçme kararı alan oyuncu, zuom adlı takımda bir aydan kısa bir süre oynadıktan sonra bir yılın üzerinde bir mola verdi. Döndüğünde mousesports’un kadrosunda yer alan gob b, 4 ay da burada forma giydi. Daha sonrasında Alternate Attax adına mücadele eden oyuncunun yolları yeniden mousesports ile keşisti ve bir yıla yakın bir süresini yeniden eski kulübünde geçirdi. İlerleyen dönemde ise Method ve NRG gibi ekiplerde de forma giyen gob b, şimdilerde ise Almanya CS: GO’sunun önemli ekiplerinden BIG’ın oyun içi lideri konumunda yer alıyor. BIG formasıyla European Minor Championship Krakow 2017 turnuvasında şampiyonluk da yaşayan gob b, tam zamanlı sözleşme imzalayan ilk Alman CS oyuncusu olarak tarihe geçmişti.

 

BONUS: Mikail “Maikelele” Bill

İçeriğimizin başında bahsettiğimiz ana gelmiş bulunmaktayız. Bu anlatacaklarımızı esporu detaylı bir şekilde takip edenler mutlaka duymuştur! İsveç CS: GO tarihinin önde gelen oyuncularından Maikelele’nin de yarı Türk kökeni olduğunu biliyor muydunuz? Yıllar önce yaptığı bir yayında bu konuya değinen Maikelele, anne tarafının Türk olduğunu izleyenleriyle paylaşmıştı. 1991 doğumlu oyuncu profesyonel Counter Strike kariyerine 2010 yılında 1.6 ile başladı. Aktif 1.6 kariyerinde geçirdiği 1 yılı aşkın sürede tam 6 takımda oynayan Maikelele daha sonrasında ise CS: GO’ya geçiş yaptı. 2012 yılında CS: GO sahnesine adım atan oyuncu, hâlâ aktif olarak devam ettiği kariyerine tam 18 takım sığdırdı. Bazıları bir ay bile sürmeyen takım kariyerlerinin en uzunu ise 4 ay gibi bir süreyle FaZe Clan olan Maikelele, esporseverler tarafından sıklıkla Ninjas In Pyjamas dönemiyle tanınıyor. Oyuncu şimdilerde kendi kurduğu takım olan Enyoy ile birlikte turnuvalarda yer almaya devam ediyor.

UNC Greensboro'da Bilgisayar Bilimleri öğrencisi. Ortaokuldan itibaren espora merak salmış bir Adanalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Counter-Strike Global Offensive