Connect with us

Güncel

Jahrein ile Erzurum oyununun geliştiricisi arasında polemik

Jahrein ile Erzurum oyunu geliştiricisi arasında polemik yaşandı!

Jahrein

Jahrein, dün canlı yayında Erzurum oyununu oynamıştı ve oynarken oyundaki hatalardan ve beğenmediği yönlerden bahsetmişti.

Oyunun çok basit bir şekilde yapıldığını ve oyundaki mekanikleri beğenmediğini, bazı görsellerin diğer oyunlardan kopyalanmış olabileceğini söyledi. Örneğin; odun toplarken kütüğe vurduğunda hiçbir parçalanma animasyonun olmaması ve yönünü ters yöne çevirse bile kütüğe vurmaya devem etmesi gibi durumlar.

Oyunda bir ayı saldırısında silahla ayıyı vurmasına rağmen öldükten sonra oyundan çıkarak oyun hakkında Steam yorum kısmından şu yorumu yaptı: “Oyun, Türk oyun tarihinin en iyi yapımlarından biri. Cami ve muhtelif evlere yaklaştığımızda çalan saz ezgisi bizi bu sene Game Awards’ta en iyi ses/soundtrack alanında birinciliğe yerleştirecektir. Hiç şüphem yok.

Oyunun başlangıcı harika. Neden orada olduğunu bilmediğimiz bir Erzurum köyündeyiz. Köye o kadar çok meteor yağmış ki gökte kuzey ışıkları oluşmuş. İmamın mezarını kazdığımız sahnede gözyaşlarımı tutamadım. RIP İmam FINK FENK. Yaşlı bir Anadolu insanı olan Ziya ile karşılaştığımızda ne yapacağımı bilemedim.

Çocukken ananemin köy evinde ne hissediyorsam aynısını hissettim. Nitekim sobayı yakmamıza rağmen oda ısınmıyordu. Karakterim donmaya başladı. Donmaya başladığını sol alttaki donma göstergesinden anlamak içten bile değildi. Ziya beni ayılar hakkında uyarmıştı. Ve o an geldi çattı. Karşımda bir boz ayı. Erzurum’dayız. Elimde bir pompalı. Ancak normal bir ayı değil. TÜRK AYISI! 4-5 domdom mermisi sıkmama rağmen bana mısın demedi. Pençeleriyle her yerimi parçaladı. Sahne o kadar gerçekçiydi ki aylarca bununla ilgili kabuslar göreceğime eminim. 10/10 would bang again. Bu yapım için teşekkür ederiz!” dedi ve sonrasında oyunu iade etti.

Bu olaylar üzerine oyununun geliştiricisi cevap verdi ve Jahrein Twitter üzerinden şu şekilde karşılık verdi: “Erzurum’un yapımcısından beklentimle tamamen örtüşen bir cevap almışım. Çakma ve kötü iş yapıp övgü bekleyen herkesin net bir şekilde cevabını alması gerekiyor bir arpa boyu yol alınacaksa. Ürettiğin şeyi herkes beğenmek zorunda değil. My project ue4 on sys tray…” dedi.

https://twitter.com/jahreindota/status/1364227828649054231?s=20

Tweet’in devamında şunları da ekledi: “Bi de İngilizce muhabbeti yapmışsın ama senin oyununda seslendirme yok ki?! Sen beni delirtmek mi istiyorsun? Olsaydı da aksanlı olabilirdi. Nitekim karakterler Türk. Fakat karakterlerin Victor ve Anna ise ve amerikalıysa 20 satır başına 5$ verip fiverrdan birine yaptırtıver. YT” ve “Haa unutmadan: Allah’ı, Türklük hisleriyle gaza gelip bu hezimete pozitif puan kökleyen kardeşlerimiz yüzünden oyunu 15$’a satın alan ve anında iade edip negatif yorum bırakan Amerikalı Jonathan’a da anlatırsın. Olur mu kardeş?” dedi.

Aksiyon RPG oyunu Pascal’s Wager: Definitive Edition 12 Mart’ta çıkıyor!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Güncel