Connect with us

Espor

Kış Mevsimi Finali nasıl geçti? 9 dakika süren final!

Blue’nun damga vurduğu ve 1907 Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle biten #KMF2020’yi değerlendirdik.

Tarihler 11 Mayıs 2020, saat 14:00’ü gösterdiğinde hepimizin 2020 Kış Mevsimi Finali, 1907 Fenerbahçe – fastPay Wildcats maçıyla ilgili farklı farklı beklentileri vardı. Özellikle Wildcats’in finale gelene kadar son 14 maçın 13’ünü kazanması ve 1907 FB’nin de yarı finalde Team Aurora’ya karşı 5 maça uzayan ve Blue’nun takımı sırtlayarak son anda finale çıkartmasıyla birlikte oluşan “1907 Fenerbahçe istikrar açısından problemli mi?” algısıyla birçok kişi için net tahmin edilebilir bir final değildi. Çoğu kişi için esas favori 1907 Fenerbahçe olsa da, kimse fastPay Wildcats’in bu aşırı yüksek performansını gözardı edemiyordu.

Ancak gelgelim, 2020 Kış Mevsimi Finali 9 dakikada bitti… Bunun en temel nedeni de Wildcats’in seçim yasaklama ekranındaki hataları, o hatalarda ısrarı ve ardından gelen mental çöküştü.

Peki neydi bu hatalar? Aynı anda hem Renekton hem de zırh deşme Varus’u iki maçta üst üste tercih etmek. Bu iki şampiyon da rakiplerinden üstün oynamak zorunda olan şampiyonlar, rakiplerinden üstün olmak için de düzenli olarak takımların bu şampiyonlara kaynak ayırması veya ormancının zamanını ayırıp bu koridorları önde tutmak için baskı kurmasına ihtiyaç var.

Buradaki temel problem şu, zırh deşme Varus çok ucuza eşyalarını dizebildiğiniz bir şampiyon. İlk eşyası 2.400, sonrakiler de 2.900 altın; çoğu standart nişancı eşyası ise 3.100 ile 3.600 arası oluyor. Zırh deşme Varus’un avantajı ise burada, siz 1 eşya ve çizmeyi bitirmişken, rakibinizin 1 eşya bitirememiş bile olabiliyor. Bu da oyun boyu güç patlamasını erkenden yaşamanızı sağlıyor. Ancak şampiyon geri düştüğünde ve siz 2.400 altınlık bir eşya bitirirken, rakibiniz 3.600 altınlık bir eşya bitirdiğinde oyun boyu hasarınız da gücünüz de yetmiyor. Keza Renekton zaten şampiyon tasarımı itibariyle benzer şekilde önde olması gerekiyor bütün oyun, yoksa 20. dakikadan sonra bir işlevi kalmıyor. Bu durumda da Ferret’ın insanüstü bir çaba gösterip hem oyunun en uzak iki koridorunu önde tutmak için çalışması hem de Alamet, Ejder gibi taraşsız güçlendirmeleri atlamaması lazımdı.

IWC’nin en büyük şanssızlığı belki de StarScreen’in ilk maçta erken oyunda aldığı solo skor oldu, zira StarScreen sahip olduğu avantajı koruyabilmek için bir de alt koridora çok da anlamlı olmayan bir ışınlan attı ve bu yüzden de minyonda geri kalmaya başladı. Zaten Ferret’ın elinde de yine bir draft hatası olarak adlandırılabilecek, erken oyunu olmayan ve oyun ancak 30-35 dakikaya denk girilirse IWC adına kazanma koşulu olabilecek bir Karthus vardı. Minyonda geri kalmış bir StarScreen ve erken oyunu olmayan bir Karthus ile yapılan takım savaşı, Karthus’un baron pitinde yanlış yerde sıkışması ve Aatrox’un bir anda 3 skor almasıyla maç, hatta seri bitti.

Bundan sonrası için zaten çok fazla analiz etmeye gerek yok, kartopunun çığa dönüşmesiyle biten ilk maçın ardından StarScreen ve Ferret mental olarak seriden komple düştü, Kaori’nin de onlardan pek aşağı kalır yanı yoktu, Serin tek başına Kış Mevsimi Finali’ni tutmaya çalışırken, o da son maçta konudan tamamen koptu, zira hasar namına elinde hiçbir şey yoktu.

Kazanan taraftan baktığımızda ise her şeyden önce ve BÜYÜK HARFLERLE “BLUE” YAZMAK LAZIM, Kış Mevsimi Finali’ni ve hatta tüm play-off’u 1907 FB’ye getiren esas isimdi. İlk ve üçün maçın KDA lideri olmasının yanı sıra, bütün maçlarda takımını taşıyan, doğru hareketleri yapan, doğru riskleri almaktan çekinmeyen esas isim Blue’ydu. Hem LeBlanc ile hem de Syndra ile resmen şiir yazdı. Muhtemelen kendisi bu ligin gördüğü en yetenekli 5 isimden biridir ve Caps’ten beri de bu ligde bu kadar yüksek taşıyıcı potansiyelli başka hiçbir oyuncu oynamamıştır. Mevcut performansını sürdürürse, yaz mevsimi için değil ama 2021 Kış Mevsimi’nde LEC’de oynaması işten bile değil.

Tabii ki 1907 FB adına tek başına maçı almadı Blue, HiRit ve Mojito’ya da en iyi yardımcı oyuncu Oscar’larını vermek lazım. HiRit için beklediğimiz bir performans olsa da, Mojito’nun bu hırslı, doğru ve taşıyıcı oyunu herkesin takdirini topladı. Hele Lee Sin ile elde ettiği 16 KDA’lık performansla kendini aştı. HiRit’in de, Renekton’un Aatrox’a karşı nasıl oynanması gerektiğini 1v4 atarak uygulamalı gösterdiği pozisyon ise tüm seri boyunca 1907 Fenerbahçe’nin fastPay Wildcats’e karşı kurduğu psikolojik hegemonyanın küçük bir örneğiydi resmen.

Özetle 1907 Fenerbahçe, şanslı bir sezonda, doğru hamleleri yaparak, her ne kadar sahnede kaldıramasalar da Kış Mevsimi Finali’nde kupaya ulaşmayı bildi. SuperMassive, Galatasaray, Dark Passage ve fastPay Wildcats’in Yaz Mevsimi için ne yapacağı bilinmez ancak kendileri halihazırda Worlds için en güçlü adaylar. Ancak Worlds’te başarı istiyorlarsa halen çok ciddi şekilde gelişmeleri gerektiğini de unutmamalılar. 3-0 ağır stompla biten final serisi takımın gözünü boyamamalı, yarı finaldeki Team Aurora serisinde 1907 FB’nin ne kadar ağır hasar alabildiğini hep beraber gördük. 

Sadece esporu değil her türlü sporu seven, takip eden, spor yönetimini bilen bir iletişimci.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

400x400

KAÇIRMAYIN

Espor